Słaby mecz i porażka polskich piłkarzy ręcznych z Argentyną na turnieju w Hiszpanii. Najlepszym graczem polskiej ekipy Arkadiusz Moryto

PK
Karolina Misztal/Polska Press
W pierwszym meczu memoriału Domingo Barcenasa w Hiszpanii, polscy piłkarze ręczni przegrali w Pontevedrze z Argentyną.

Polska – Argentyna 24:29 (13:13)
Polska: Wyszomirski, Morawski – Gierak 1, Genda 2, Krajewski 4 (1), Walczak 2, Makowiejew, Paczkowski 4, Moryto 6 (2), Syprzak, Chrapkowski 1, Nogowski 1, Przybylski 2, Krieger, T. Gębala 1, Daćko, Daszek, M. Gębala.
Dla polskiej reprezentacji turniej jest ostatnim sprawdzianem przed prekwalifikacjami mistrzostw świata, które za tydzień odbędą się w Portugalii.

W pierwszej połowie drużyna trenera Piotra Przybeckiego zagrała jeszcze w miarę poprawnie, szczególnie w pierwszych dziesięciu minutach, gdy prowadziła. Potem inicjatywę przejęli Argentyńczycy. Ich przewaga wzrosła w drugiej połowie, gdy na boisku pojawił się sprytny Diego Simonet. Fatalnie „biało-czerwoni” zagrali na początku drugiej połowie, w 41 minucie rywale wyszli na prowadzenie 22:16. Potem nasz zespół nie wykorzystał okresów podwójnej, a nawet potrójnej przewagi (które były spowodowane, między innymi, czerwoną kartką dla trenera Argentyny, byłego szkoleniowca Orlenu Wisły Płock, Manolo Cadenasa), popełniając seryjnie proste błędy w ataku.

W meczowym protokole meczu z Argentyną nie znalazł się bramkarz PGE VIVE Kielce, Sławomir Szmal. Na najlepszego zawodnika spotkania wybrano Arkadiusza Morytę, który za kilka miesięcy będzie zawodnikiem klubu z Kielc. Kilka dobrych akcji miał także zawodnik kieleckiego klubu, wypożyczony do Motoru Zaporoże, Paweł Paczkowski.

W sobotę biało-czerwoni zagrają z Białorusią, a w niedzielę z Hiszpanią.

W innym, piątkowym meczu memoriału, Hiszpania wygrała z Białorusią 35:30 (18:16)

W zespole Hiszpanii zagrało czterech zawodników związanych z PGE VIVE Kielce. Dwóch gra aktualnie w kieleckim klubie - Alex Dujszebajew miał skuteczność 4/7 (1/1 z karnych), miał też asystę, dwie straty i karę dwuminutową; Julen Aginagalde niczym nie zapisał się do protokołu. Lewy rozgrywający Daniel Dujszebajew (wypożyczony z Kielc do Celje Pivovarnej Lasko) oddał dwa rzuty, jeden był skuteczny, lewoskrzydłowy Angel Fernandez, który za pół roku trafi do Kielc miał skuteczność 2/3.

W zespole Białorusi zagrał obrotowy Artsiom Karaliok, który od sezonu 2018/19 będzie graczem PGE VIVE - skuteczność 2/4, wypracował karnego, a także lewy rozgrywający Władysław Kulesz, którym zainteresowany jest kielecki klub - skuteczność 3/8, jeden przechwyt.