Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady kościoła z początku XIII w. W Przemyślu [WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Fragment posadzki kościoła, wybodowanego prawdopdoobnie w XIII w.
Fragment posadzki kościoła, wybodowanego prawdopdoobnie w XIII w. Archiwum MNZP
Zakończyły się, trwające trzy lata, prace archeologiczne przy gotyckim kościele pw. św. Piotra z XVI w. W Przemyślu. Pod nim odkryto ślady starszej świątyni.

Prace prowadzili archeolodzy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Były one w znacznej mierze finansowane przez przemyską firmę Inglot, a także Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pozostałości świątyni odkryto latem 2015 r., podczas archeologicznych badań przedinwestycyjnych. Chodzi o kościół pw. św. Piotra, który widać na wykonanej w 1618 r. rycinie Hogenberga z widokiem miasta. Kościół ten został później rozebrany. To, gdzie dokładnie się znajdował potwierdziły dopiero obecne badania archeologiczne. Natrafiono m.in. na dużą część nawy świątyni, fragmenty bocznych kaplic i prezbiterium w obrębie którego odkryto podstawę pod ołtarz główny.

Jednak najciekawsze odkrycie czekało na archeologów głębiej.

- Pod posadzką gotyckiej świątyni znajduje się poziom jeszcze starszego kościoła. Wyłożony jest pięknymi szkliwio-nymi płytkami ceramicznymi. Wstępnie budowę tego kościoła datujemy na wiek XIII - mówi Magdalena Krzemińska, archeolog z MNZP.

W źródłach historycznych zachował się zapis, że główny ołtarz tego kościoła został poświęcony 16 maja 1212 r. przez bliżej nieznanego biskupa Jana Loadycyjskiego.

Taka data pochodzi z XVII-wiecznych źródeł. Obecnie poddawana jest w wątpliwość, chociaż jej dokładność, co do dnia wskazuje, że nie jest całkiem zmyślona. Inna data związana z tą świątynią to rok 1235, w którym do Przemyśla przybyli pierwsi misjonarze zakonu franciszkanów.

Ta data również nie jest pewna, pochodzi z XIX w. zapisków ówczesnych badaczy. Na pewno jednak są to pozostałości jednej z najstarszych świątyń w Przemyślu.

Co dalej działo się z tym kościołem?

Prawdopdoobnie spłonął w wielkim pożarze na początku XV w., później został odbudowany i przekazany jezuitom. Oni rozebrali go ok. 1679 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24