Słoneczna rewolucja na basenach ROSiR w Rzeszowie

  Słoneczna rewolucja na basenach ROSiR w Rzeszowie

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Solary ogrzewają wodę na krytej pływalni - mówi Janusz Makar.

  - Solary ogrzewają wodę na krytej pływalni - mówi Janusz Makar. ©Krystyna Baranowska

  Na razie rzeszowski ROSiR wykorzystuje energię słoneczną tylko do zagrzania wody na krytej pływalni. Ale wkrótce ciepło zgromadzone przez panele słoneczne popłynie także na odkryte baseny.
  - Solary ogrzewają wodę na krytej pływalni - mówi Janusz Makar.

  - Solary ogrzewają wodę na krytej pływalni - mówi Janusz Makar. ©Krystyna Baranowska

  Na obiektach przy ul. Pułaskiego rozpoczął się właśnie kolejny etap generalnego remontu. ROSIR przygotowuje się do budowy nowej stacji uzdatniania wody i przepompowni ścieków. Po zakończeniu tych prac baseny zostaną podłączone do nowego węzła cieplnego.

  - System to 48 paneli słonecznych. Na razie ogrzewają wodę tylko w łazienkach na krytej pływalni. Kiedy tutaj zapas zagrzeje się do temperatury 55 stopni, solary przełączają się na ogrzewanie wody w basenie. Dzięki temu przy ładnej pogodnie oszczędzamy sporo pieniędzy - tłumaczy Janusz Makar, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

  Na odkrytej części kąpieliska panele słoneczne ogrzeją wodę pod prysznicami, oraz w trzech basenach. Wcześniej każdy z nich zostanie gruntownie odnowiony.

  - W basenie olimpijskim wymienimy nieckę i przebudujemy trybunę. Najwięcej zmian czeka średni basen, który przebudujemy w mini park wodny. Będą tu bicze wodne, fontanny, sztuczna wyspa, wir, rwąca rzeka i łóżka wodne - wylicza dyrektor Makabr.

  Z atrakcji wodnych mieszkańcy Rzeszowa nie skorzystają jednak jeszcze w tym roku. Na razie dostaną do dyspozycji tylko odnowiony budynek szatni i sanitariatów. Wart ok. 22 Mn zł remont kąpieliska potrwa do 2015 roku.

  - Najpierw musimy przebudować sieci podziemne i te prace prowadzimy cały czas. Nie będzie przerwy także w trakcie sezonu letniego. Dopiero po wymianie rur i infrastruktury technicznej przejdziemy do tego, na co najbardziej czekają mieszkańcy - basenów. Mam nadzieję, że uda się odnowić je już w przyszłym roku - mówi dyrektor Makar.

  Niewykluczone, że do wartej 800 tysięcy budowy węzła ciepłowniczego dostaniemy unijną dopłatę. Ponieważ system posiada ekologiczny system solarny, Urząd Miasta może złożyć wniosek o dotację inwestycji.

  - I taki dokument już przygotowujemy. Szansa na pieniądze jest duża - mówi Stanisława Bęben, dyrektor wydziału pozyskiwania funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie