Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub i wesele zgodne z tradycją

Aneta Jamroży
Gdy państwo młodzi odtańczą pierwszy taniec to znak dla pozostałych, że zabawę czas zacząć.
Gdy państwo młodzi odtańczą pierwszy taniec to znak dla pozostałych, że zabawę czas zacząć. stock
Wiele dziewcząt marzy o białej sukni i romantycznym ślubie. Te wizje nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Teraz panowie rezygnują z oficjalnych próśb o rękę, a panny wkładają nawet czerwone suknie.

Jeśli marzymy o tradycyjnym ślubie, musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Cała oprawa zgodnie z tradycją ma swój porządek. Ważny jest nie tylko sam ślub, ale i przygotowania.

Do ślubu w białej sukni

Kiedy jesteśmy pewni swoich uczuć, jednym z najważniejszych kroków są oświadczyny. Zgodnie z tradycją przyszły pan młody powinien najpierw zapytać o zgodę rodziców wybranki. Konieczna jest także zgoda rodziców narzeczonego.

Pierścionek zaręczynowy powinien zostać wręczony na wspólnym przyjęciu zaręczynowym i założony przez przyszłego pana młodego na serdeczny palec prawej ręki wybranki. Pozostając przy temacie biżuterii, to właśnie pan młody powinien zapłacić za obrączki. Zgodnie z tradycją, suknia i welon panny być białe. Ważne, by panna młoda miała przy sobie coś niebieskiego, co według tradycji zapewni potomstwo i wierność przyszłego męża.

Niepożądanym kolorem jest różowy, uważany za symbol nieszczęścia. Dziewczyna powinna także mieć przy sobie coś pożyczonego, najlepiej od osoby szczęśliwej w małżeństwie oraz coś używanego, co zapewni lojalność. Aby zapewnić sobie gwarancję bogactwa należy ubrać coś nowego. Pan młody powinien mieć przy sobie pieniądze.

Młodzi mają pierwszeństwo

Także ceremonia ślubna powinna mieć swój porządek. Zgodnie tradycją pan młody razem ze swoimi rodzicami przyjeżdża po pannę młodą. W jej domu gromadzi się rodzina i tam odbywa się błogosławieństwo.

W orszaku ślubnym, który wyrusza do kościoła, w pierwszym z pojazdów powinni siedzieć państwo młodzi oraz matka pana młodego i ojciec panny młodej. W kolejnym matka panny młodej, ojciec narzeczonego oraz świadkowie. W kolejnych najbliższa rodzina. Pod żadnym pozorem nie wolno młodym zawracać. Do tradycji należą także życzenia przed kościołem po ceremonii zaślubin oraz obrzucenie młodych monetami. Kto zbierze ich więcej, będzie zarządzał domowym budżetem.

Zabawa do białego rana

W domu weselnym rodzice młodych powinni powitać nowożeńców chlebem i solą. Kolejnym z obowiązkowych punktów jest wyśpiewane prze gości "Sto lat" i toast lampką szampana. Para młodych zajmuje honorowe miejsce przy stole. Przy dziewczynie miejsce zajmują rodzice jej wybranka - przy jej małżonku, rodzice dziewczyny.

Wskazując miejsca pozostałym członkom rodziny należy kierować się wiekiem. Im osoba starsza, tym bliżej powinna siedzieć państwa młodych.

Zabawę rozpoczynają nowożeńcy pierwszym tańcem. Dopiero potem dołączają się pozostali gości. Zgodnie z tradycją, na weselu nie powinno zabraknąć tortu weselnego, który uroczyście kroi pan młody i pierwszy kawałek podaje małżonce. Drugim - panna młoda częstuję wybranka. Dopiero po tym tort krojony jest dla pozostałych gości. Ostatnim obowiązkowym punktem tradycyjnego wesela są oczepiny, podczas których poznajemy przyszłą parę młodą.

Choć obecnie oprawa ślubna ulega coraz większemu unowocześnieniu, wiele z tradycji przetrwało. Najważniejsze jednak, by była to wymarzona uroczystość młodej pary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24