Ślub w plenerze. To wreszcie możliwe
Możliwość zorganizowania ślubu w plenerze wprowadziła zmiana w prawie, która weszła w życie w 2015 roku. Dzięki niej młodzi mogą zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego. Można więc nieco popuścić wodze fantazji, ale czy to oznacza, że bez przeszkód można planować uroczystość połączoną ze skokiem na spadochronie, na linach nad przepaścią albo w urbexowych wnętrzach? Nie do końca. Choć prawo uległo liberalizacji, urzędnicy nie na wszystko się zgodzą.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zawrzeć związek małżeński na przykład w plenerze?
Ślub cywilny - w plenerze, czy urzędzie. To trzeba wiedzieć
Zgodnie z prawem polskim, małżeństwo może zawrzeć pełnoletnia kobieta i pełnoletni mężczyzna, choć z ważnych powodów, sąd może wyrazić zgodę na ślub kobiety w wieku lat 16. Co ciekawe, tym samym - w świetle prawa - 16-latka uzyskuje pełnoletność, której nie traci, nawet jeśli małżeństwo ustanie.
Planujesz ślub kościelny? Ksiądz na TO ci nie pozwoli. Zakazy, nakazy i wskazówki dla narzeczonych
Narzeczeni, którzy są pełnoletnimi polskimi obywatelami, składają we właściwym urzędzie stanu cywilnego:
- ważne dokumenty stwierdzające tożsamość – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy)
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Tyle jeśli chodzi o tradycyjną procedurę zawarcia związku małżeńskiego. Co jeśli chcemy zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego - np. wziąć ślub w plenerze? W urzędzie musimy złożyć odpowiedni wniosek oraz uiścić opłatę. We wniosku podajemy swoje dane osobowe i kontaktowe, datę planowanej uroczystości oraz wskazujemy miejsce, w którym ślub ma się odbyć (miejsce znajdujące się w okręgu danego USC). Narzeczeni oświadczają także, że w tym miejscu zapewnione zostanie zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa, jak również bezpieczeństwo osób obecnych.
Wzorem wniosku dysponują właściwe urzędy stanu cywilnego.
Dodatkowo, jak informuje rzeszowski USC, w takim miejscu powinno być zapewnione:
- pomieszczenie, w którym osoba udzielająca ślubu przygotuje się do ceremonii,
- biurko i krzesło dla osoby udzielającej ślubu,
- dwa krzesła dla narzeczonych,
- dwa krzesła dla świadków,
- odpowiednie zabezpieczenia w przypadku deszczu, słońca lub innych złych warunków atmosferycznych np. namiot, altana,
- nagłośnienie
Co ważne, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogu "zachowania uroczystej formy", kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia od młodych oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu. Prawo nie definiuje czym jest owa uroczysta forma, więc każdorazowo podlega to interpretacji urzędników.
Koronawirus Rzeszów. Rzeszowianie nie rezygnują ze ślubów cywilnych mimo pandemii
Ślub w plenerze. Terminy
Jeśli chcemy wziąć ślub - czy to w plenerze, czy w tradycyjnie formie, obowiązują nas dokładnie te same terminy. Przede wszystkim zgłaszamy się do USC nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 1 miesiąc przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Uwaga, małżeństwo nie może być zawarte przed upływem jednego miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, ale kierownik może zezwolić na wcześniejsze zawarcie małżeństwa, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.
W tym celu należy jednak złożyć odpowiedni wniosek ze szczegółowym uzasadnieniem przyczyny skrócenia terminu (koszt opłaty skarbowej od tego wniosku to 39 zł).
Ślub w plenerze. Jak przebiega
Pomijając nietypowe okoliczności zewnętrze, cały przebieg zawarcia ślubu czy to w plenerze, czy w innym nietypowym miejscu, nie ulega zmianie.
Małżeństwo zostaje zawarte, gdy młodzi jednocześnie złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Oświadczenia składane są publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków.
Nie chcemy ślubu w maseczce! Narzeczeni przenoszą uroczystości na przyszły rok
Ślub w plenerze. Ile to kosztuje?
Zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego to koszt zaledwie 84 złotych i właściwie opłacie podlega nie sama uroczystość, a fakt sporządzenia aktu małżeństwa. Jeżeli chcemy wziąć ślub cywilny poza urzędem - np. plenerze koszty rosną nie tylko z powodu ewentualnego wynajęcia przestrzeni, ale też będziemy musieli uiścić tzw. opłatę dodatkową na konto urzędu. Jej wysokość to obecnie 1000 zł. Do tego doliczyć trzeba również wyżej wspomniane 84 złote za sporządzenie aktu małżeństwa.
Ślub "nie w plenerze", czyli o szczególnych okolicznościach
Warto wiedzieć, że oprócz popularnych "ślubów w plenerze", prawo przewiduje także dwa dodatkowe przypadki, kiedy związek małżeński można zawrzeć poza USC: jeżeli osoba lub osoby chcące wziąć ślub znajdują się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia lub są pozbawione wolności. W takiej sytuacji od narzeczonych pobierana jest wyłącznie opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł - czyli identyczna, jak w przypadku zawarcia małżeństwa tradycyjnie - w urzędzie.
Podkarpackie sprośne przyśpiewki weselne. Sprawdź czy je znasz! [QUIZ]
Ślub kościelny w plenerze? Tak, ale...
Wiemy już zatem, jakie warunki trzeba spełnić, żeby wziąć ślub cywilny w plenerze. A co jeśli młodzi chcieliby w ten sposób zorganizować także ślub kościelny (lub po prostu konkordatowy, czyli kościelny i cywilny w tym samym czasie - przed księdzem)? Teoretycznie jest to możliwe - taką opcję przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego.
Co do zasady, prawo kanoniczne zakłada że małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym. Jeśli młodzi uzyskają zgodę biskupa lub proboszcza, wtedy mogą wziąć ślub w innym kościele lub kaplicy. Dodatkowo, biskup może zezwolić na zawarcie małżeństwa "w innym odpowiednim miejscu".
Co oznacza zwrot "odpowiednie miejsce"? To oczywiście kwestia indywidualnej interpretacji i zwyczajów panujących w konkretnej diecezji. Nie ma gwarancji uzyskania zgody na ślub kościelny np. w plenerze czy pięknym zamku, procedury nie mają także sztywnych terminów, dlatego jeśli zależy wam na takiej uroczystości, warto zabrać się za stronę organizację z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Smukła żona Narożnego jak syrena, kusi pośladkami! Plażowicze mieli na co patrzeć
- Nie uwierzycie, jak dziś wygląda Tamara Arciuch. To zdjęcie wymagało odwagi | FOTO
- Ukochana Antka Królikowskiego właśnie urodziła! Tylko u nas PIERWSZE ZDJĘCIE maluszka
- Lara Gessler wietrzy ogolone pachy przed aparatem. Pasuje na modelkę? | ZDJĘCIA