Śmieciowy problem w gminie Krasne. Urzędnicy traktują bloki...

  Śmieciowy problem w gminie Krasne. Urzędnicy traktują bloki tak samo, jak domy [ZDJĘCIA]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Odpady przy nowym bloku w Krasnem nie mieszczą się w kubłach i pergoli.
  1/5
  przejdź do galerii

  Odpady przy nowym bloku w Krasnem nie mieszczą się w kubłach i pergoli. ©archiwum

  Mieszkańcy bloku nr 1112 w Krasnem skarżą się na góry śmieci zalegających obok ich pergoli. – Mamy XXI wiek, odbiór nieczystości nie jest chyba dzisiaj jakimś luksusem. Dlaczego więc śmieciarka przyjeżdża do nas tak rzadko? – pytają.
  Nowo powstały budynek wielorodzinny w Krasnem ma 4 klatki i 42 mieszkania. Zarządza nim Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowe Miasto w Rzeszowie, która przejęła ten obowiązek od dewelopera. To właśnie do niej mieszkańcy poskarżyli się na bałagan w rejonie przyblokowych pergoli. Spółdzielnia odpowiedziała jednak, że wywóz nieczystości należy do zadań gminy, która zgodnie z ustawą ma obowiązek odbierać odpady od mieszkańców i dbać o ich zagospodarowanie.

  - Niestety, ale gmina z tego obowiązku się nie wywiązuje.
  Pergola jest przepełniona śmieciami, które piętrzą się aż po dach. Doraźnie zamówiliśmy więc w MPGK dodatkowy kontener na odpady na własną rękę. Niestety gmina nie reaguje. Wójt poinformował nas, że regulamin odbioru śmieci w gminie nie przewiduje częstszych wizyt śmieciarek. W związku z brakiem reakcji ze strony urzędników sami zorganizowaliśmy wywóz odpadów, a kosztami obciążymy wójta – mówi Jerzy Kustra, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto w Rzeszowie.

  Zobacz galerię

  W odpowiedzi na ponaglenie, urzędnicy z gminy Krasne napisali do spółdzielni, że zgodnie z regulaminem odbioru śmieci, frakcja „mokra” jest odbierana w gminie Krasne raz na dwa tygodnie, a „sucha” raz w miesiącu. Wójt zwrócił także uwagę, że sposób segregacji odpadów w nowym bloku jest nieprawidłowy. Jego zdaniem tektura, folie malarskie, styropian i wiaderka po farbach powinny być odwożone przez mieszkańców do punktu selektywnej zbiórki odpadów w Rzeszowie.

  W przeciwnym razie gmina zapowiada naliczenie mieszkańcom opłat za odbiór śmieci niesegregowanych. Wójt dodaje w piśmie, że gmina może być obciążona kosztami tylko w przypadku, gdy nie realizuje obowiązku odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

  - I właśnie z taka sytuacją mamy do czynienia. W Rzeszowie śmieciarka przyjeżdża na osiedla bloków mieszkalnych cztery razy w tygodniu. Po dwa razy po odpady suche i mokre. W gminie Krasne taki sam budynek jest obsługiwany rzadziej. Co będzie, kiedy w tym bloku zamieszkają już wszystkie 42 rodziny? Dodam, że obok dwa kolejne bloki są już na ukończeniu, a docelowo ma ich być tutaj przynajmniej pięć. Częstszy odbiór odpadów jest niezbędny – mówi prezes Kustra.

  Wójt Wilhelm Woźniak w piśmie do spółdzielni zapewnia, że organem, który może zmienić regulamin, a co za tym idzie zwiększyć częstotliwość kursowania śmieciarek, jest Rada Gminy Krasne. I sprawa zostanie radnym przedstawiona.

  WIDEO: Mieszkańcy Krasnego manifestowali za przyłączeniem gminy do Rzeszowa


  Wczoraj potwierdziła nam to także Violetta Błotko, zastępca wójta gminy Krasne. W rozmowie z naszym dziennikarzem zapowiedziała, że nowi radni, którzy dopiero rozpoczynają pracę po październikowych wyborach, z pewnością zajmą się tym problemem.

  Czy i od kiedy zasady uda się zmienić jednak nie wiadomo. Obecna umowa gminy z MPGK kończy się 31 grudnia, a kolejna, która ma obowiązywać przez cały 2019 rok została przygotowana na podstawie starego regulaminu. Spółdzielnia Nowe Miasto zapowiada, że w razie braku reakcji ze strony gminy, będzie samodzielnie zlecać wywóz śmieci, a koszty przełoży na gminę.

  - Jeśli trzeba będzie, sprawę oddamy do sądu. O problemie poinformowaliśmy już także wojewodę i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – mówi Jerzy Kustra.

  POPULARNE NA NOWINY24:

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie