Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć 19-latka na komendzie policji w Stalowej Woli. Druzgocące zarzuty dla lekarki

Zdzisław Surowaniec
Na tej ławce przy ulicy Czarnieckiego leżał półprzytomny dziewiętnastolatek.
Na tej ławce przy ulicy Czarnieckiego leżał półprzytomny dziewiętnastolatek. Fot. Zdzisław Surowaniec
Prokuratura w Stalowej Woli skierowała dziś do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniej lekarce. Dała ona zgodę na umieszczenie nietrzeźwego, ale ciężko rannego 19-latka w pokoju zatrzymań komendy policji. Tam zmarł, na skutek zachłyśnięcia się krwią.

Do zdarzenia doszło 9 października. Policja została wezwana do młodego mężczyzny leżącego na ławce przy bloku przy ulicy Czarnieckiego. Był półprzytomny, miał chrapliwy oddech, z ust ciekła mu żółta ciecz. Jego zachowanie zaniepokoiło ludzi z mieszkania z parteru.

Niepełne badania

Zanim policjanci zabrali go na komendę do wytrzeźwienia, bo nie byli w stanie znaleźć adresu jego domu, poprosili o opinię lekarza. Była pozytywna.

Zdaniem prokuratury lekarka zrobiła oględziny młodego mężczyzny w miejscu do tego nieprzystosowanym. Przeprowadziła pobieżne, niedokładne i niepełne badania pacjenta, bez wnikliwej oceny neurologicznej w sytuacji stwierdzenia zewnętrznych obrażeń głowy.

Lekarka nie przyznaje się do zarzutów. A te są dla niej druzgocące. Nie dokonała należytej staranności w postępowaniu diagnostycznym, przeprowadzonym w miejscu do tego nieprzystosowanym - czytamy w dokumencie. Przeprowadziła pobieżne, niedokładne i niepełne badania lekarskie pacjenta, nie obejmujące wnikliwej oceny neurologicznej w sytuacji stwierdzenia zewnętrznych obrażeń głowy. Nie dokonała oceny stanu świadomości pacjenta, nie przeprowadziła badań neurologicznych z oceną źrenic pod kątem ustalenia obecności patologicznych objawów neurologicznych.
Nie zbadała układu oddechowego, na skutek czego błędnie oceniła rzeczywisty stan pacjenta i podjęła nieprawidłową decyzję o wyrażeniu zgody na umieszczenie go w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w komendzie policji. A powinna za-trzymać mężczyzny w szpitalu, celem obserwacji i pełnej diagnostyki, co uniemożliwiłoby wdrożenie odpowiedniego leczenia ratującego życie. Nie robiąc tego, naraziła pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - stwierdziła prokuratura.

Można się spodziewać, że podczas przewodu sądowego powołani będą biegli lekarze do oceny postępowania lekarki. To wydłuży czas do wydania wyroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24