Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog truje dzieci w przedszkolach na Podkarpaciu. Są wyniki raportu „Polskie przedszkola w smogu”

Agata Flak
Sławomir Kowalski / Polska Press
Znamy wyniki raportu „Polskie przedszkola w smogu”. Najgorzej na Podkarpaciu jest w powiatach: jarosławskim, mieleckim, stalowowolskim, dębickim, a także w Rzeszowie i w Krośnie.

Tak wynika z najnowszego raportu: „Polskie przedszkola w smogu” opublikowanego przez Fundację #13 oraz Greenpeace. Polskie prawo dopuszcza, aby przez maksymalnie 35 dni w ciągu roku występowały przekroczenia pyłu PM 10 w pobliżu przedszkoli. Norma ta wciąż jest naruszana.

Na Podkarpaciu zanieczyszczone powietrze w pobliżu przedszkoli najczęściej odnotowywano w powiecie jarosławskim. Tam średnia liczba dni, kiedy przekroczono dopuszczalną ilość pyłu PM 10, wynosiła od 67 do 74 dni.

- Staramy się walczyć ze smogiem m.in. przez edukację. Dzieciom i dorosłym rozdajemy ulotki oraz gazetki na temat smogu. Pilnujemy także, aby ludzie nie palili w piecach śmieciami. Ale jak wiadomo, nie każdego da się upilnować - mówi Wiesław Pirożek, zastępca burmistrza Jarosławia.

Z problemem smogu w placówkach, w których na co dzień przebywają dzieci, lepiej poradził sobie Rzeszów. We wszystkich żłobkach na terenie miasta zamontowano oczyszczacze powietrza, które usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia, bakterie, wirusy oraz grzyby. Montaż 37 urządzeń w ośmiu placówkach kosztował miasto 55 tysięcy złotych.

- Rozwiązanie, z jakiego skorzystał Rzeszów, jest jednym z półśrodków. Niewykluczone, że i my w przyszłości z takich oczyszczaczy skorzystamy - dodaje zastępca burmistrza Jarosławia.

Tego typu urządzeń nie ma także w mieleckich przedszkolach. Tam z kolei liczba dni, kiedy została przekroczona dopuszczalna ilość pyłu PM 10, wyniosła średnio od 54 do 63 dni.
- Nie ma takiej potrzeby, aby zakładać filtry powietrza w przedszkolach - uważa Anna Karwacka, kierownik Biura Promocji i Informacji w Urzędzie Miasta w Mielcu. - Jakość powietrza w naszym mieście od dłuższego czasu jest dobra. Pokazują to czujniki znajdujące się w różnych miejscach w naszym mieście. Łącznie mamy pięć takich czujników, cztery kupiło miasto, jeden natomiast należy do WIOŚ - dodaje kierownik Karwacka.

Raport zwraca także uwagę na wpływ smogu na zdrowie dzieci. Jak czytamy: „oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko przewlekłych chorób układu oddechowego i układu krążenia w późniejszym rozwoju”.

Analiza została dokonana na podstawie opublikowanych w tym roku przez GIOŚ danych za rok 2015.


zobacz teź: Fatalna jakość powietrza na południu Polski. Normy przekroczone kilkukrotnie

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24