Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Rzeszowie. Marzec jest złym miesiącem pod względem czystości powietrza w stolicy Podkarpacia

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Mariusz Kapała
"Pomiary z ulicy Piłsudskiego co wieczór pokazują normy stężenia szkodliwych pyłów przekroczone o ponad 500 procent" – alarmuje nasza Czytelniczka. Inspekcja Ochrony Środowiska przyznaje, że marzec jest złym miesiącem pod względem czystości powietrza nie tylko w Rzeszowie.

Bogusława Lotycz pisze, że „Pomiary z ulicy Piłsudskiego co wieczór pokazują normy stężenia szkodliwych pyłów przekroczone o ponad 500 procent. Chciałabym, żeby moje dzieci nie kaszlały w nocy a rano można było swobodnie otworzyć okno. Ten problem jest od jesieni do wiosny.”

Zapytaliśmy odpowiednie służby o przyczyny tego zjawiska.

- Występujące w marcu niekorzystne warunki atmosferyczne: brak opadów, niskie temperatury w godzinach wieczornych, nocnych i porannych oraz rozległa cisza wiatrowa wpływają negatywnie na jakość powietrza, nie tylko w Rzeszowie, czy w województwie podkarpackim, ale w całej Polsce - wyjaśnia naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Rzeszowie Departament Monitoringu Środowiska Renata Jaroń-Warszyńska.

Wpływ na zły stan powietrza mają także wzmożona emisja z sektora komunalno-mieszkaniowego oraz topografia.

- W marcu na stacji w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego odnotowano 16 przypadków przekroczenia normy dobowej pyłu zawieszonego PM10, przy dopuszczalnej liczbie dni nie więcej niż 35 w ciągu roku. Dla porównania w miesiącu lutym, który był bardzo wietrzny, na stacji tej odnotowano tylko dwa przypadki przekroczenia dobowego poziomu dopuszczanego pyłu PM10. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego podobne niekorzystne warunki meteorologiczne mogą również występować w najbliższych dniach – wyjaśnia Renata Jaroń-Warszyńska.

Maciej Chłodnicki z Urzędu Miasta Rzeszowa informuje nas, że Urząd i podległe mu spółki podejmuje wiele proekologicznych działań. Do tej pory zamontowano instalacje fotowoltaiczne w 70 budynkach użyteczności publicznej, nasadzono wiele drzew i krzewów na terenach gminy. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych zlikwidował 1176 pieców na paliwo stałe w 74 budynkach wraz z wykonaniem przyłączy tych budynków do sieci cieplnej. Do wymiany pozostało 67 pieców w 10 budynkach wspólnot mieszkaniowych. MZBM dokonał termomodernizacji 344 budynków. Łącznie zlikwidowano 8600 szt. piecyków, pozostało do wymiany 1175 szt. piecyków w 52 budynkach. Poprawie jakości powietrza mają służyć wyprowadzanie ruchu tranzytowego poza miasto oraz wypożyczalnie rowerów, hulajnóg oraz skuterów elektrycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24