Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Rzeszowie pomimo małego ruchu drogowego i wysokich temperatur? Zanieczyszczone powietrze nadleciało z Ukrainy, Rosji i Białorusi

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Zazwyczaj wiosną lub jesienią, zdarzają się epizody smogowe związane z napływem zanieczyszczeń od naszych sąsiadów, szczególnie ze wschodu, co jest pochodną głównie wypalania traw.
Zazwyczaj wiosną lub jesienią, zdarzają się epizody smogowe związane z napływem zanieczyszczeń od naszych sąsiadów, szczególnie ze wschodu, co jest pochodną głównie wypalania traw. Archiwum
Klika dni temu Internauci zauważyli, że nad Rzeszowem zaczyna gromadzić się smog. Zastanawiali się skąd zanieczyszczenia w okresie, kiedy na drogach jest mało samochodów, a temperatura na zewnątrz jest dosyć wysoka i ludzie raczej nie ogrzewają już domów. Wskaźniki jakości powietrza również pokazywały zdecydowany wzrost "brudnego powietrza". Wiemy, co było tego przyczyną.

Dziś rzeszowskie powietrze jest już czyste, wskaźniki pokazują, że zanieczyszczenia nie przekraczają normy. Również w ciągu kilku następnych dni prognozy wykazują, że nie powinno być w tej kwestii bardzo źle.

Jednak kilka dni temu (28 marca) powietrze było o wiele bardziej zanieczyszczone, wskaźniki pokazywały prawie pięć razy więcej szkodliwych substancji niż wczoraj i dziś. Również Internauci zauważyli, że na niebie robiło się szaro, a było zbyt sucho, aby mówić o mgle.

Jak się okazuje, sytuacja ze smogiem nie zaistniałą tylko w Rzeszowie, ale niemal w całym kraju. Co było powodem?

"Zadymili" nas sąsiedzi

Na portalu DobraPogoda24 pojawił się artykuł, który uzasadnia nagły wzrost zanieczyszczeń w atmosferze. Autor przedstawia tam mapę pożarów oraz innych czynników, które pogarszają jakość powietrza. Udało nam się porozmawiać w tej sprawie z redaktorem naczelnym portalu.

POLECAMY: Smog będzie nas dusił, dopóki będą kopcić kopciuchy. Jak Rzeszów walczy ze smogiem?

- W tym roku 28-29 marca mieliśmy nasilenie smogu w Polsce przez dotarcie dymu ze wschodu Europy. Pokryło się to z warunkami atmosferycznymi i kierunkiem adwekcji powietrza, które znalazło się w tym czasie nad Polską. Kilkanaście godzin wcześniej przemieszczało się nad obszarami, gdzie występowały pożary. Parametry optyczne zarejestrowane na powierzchni Ziemi wskazywały na bardzo wysokie wartości. Dane lidarowe z Warszawy wykazywały, że były to wartości 4-5 razy większe od średniej dla marca - tłumaczy Tomasz Pogoda, redaktor naczelny DobraPogoda24.

Smog w Rzeszowie pomimo małego ruchu drogowego i wysokich temperatur? Zanieczyszczone powietrze nadleciało z Ukrainy, Rosji i Białorusi
https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=-8.139482891052587,35.773409855518636,59.36051710894741,68.96090985551864&t=2020-03-27-T22%3A33%3A09Z&l=MODIS_

Faktycznie, na mapach udostępnionych przez NASA, które pokazują pożary i inne cieplne anomalie, wyraźnie widać co jest przyczyną zanieczyszczenia. W Białorusi, Rosji i przede wszystkim Ukrainie odnajdziemy mnóstwo czerwonych kropek symbolizujących źródło skażenia. Skąd jednak te wszystkie pożary u naszych wschodnich sąsiadów?

- W ciągu roku, zazwyczaj wiosną lub jesienią, zdarzają się epizody smogowe związane z napływem zanieczyszczeń od naszych sąsiadów, szczególnie ze wschodu, co jest pochodną głównie wypalania traw (ten sam proceder co w Polsce, ale u nas jest to mikroskala w porównaniu z tym co się dzieje, zwłaszcza na Ukrainie). Ta sytuacja powtarza się od lat

- wyjaśnia Tomasz Pogoda.

Będzie czyste powietrze

Wszystkie prognozy dotyczące smogu w Rzeszowie wskazują, że w tym tygodniu jakość powietrza będzie raczej dobra.

- Sytuacja zmieniła się z 29 na 30 marca, bowiem przez Polskę przeszedł front chłodny, za którym z północnego zachodu spłynęło czyste powietrze z Arktyki. Mamy więc inny kierunek adwekcji powietrza i obecnie jest ono bardzo czyste. Chwilowe wzrosty w kolejnych dniach, jeśli się będą zdarzać, to głównie w wyniku lokalnej niskiej emisji. Tymczasem na wschodzie Europy nadal pożarów mnóstwo, ale teraz ten dym nie dociera do Polski - informuje redaktor naczelny portalu DobraPogoda24.

We wtorek w nocy wybuchł pożar w gospodarstwie rolnym w Bolestraszycach pod Przemyślem. Paliły się szklarnie ogrodnicze oraz budynki gospodarcze. Ogień gasiły dwa zastępy strażaków z OSP Bolestraszyce, OSP Wyszatyce i dwa zastępy PSP Przemyśl.

Pożar w gospodarstwie rolnym w Bolestraszycach pod Przemyśle...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24