Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutny raport

JÓZEF LONCZAK
Zbyt duże bezrobocie, niskie dochody mieszkańców, brak większych inwestycji, niewielkie zainteresowanie regionem ze strony inwestorów zagranicznych i spadek znaczenia naszego województwa wobec innych w kraju - wynika z raportu o Podkarpackiem.

W efekcie woj. podkarpackie spadło z 14 na 15 miejsce (na 16 województw) pod względem PKB (Produkt Krajowy Brutto) na 1 mieszkańca. Wprawdzie w latach 1995-2000 PKB wzrosło z 6183 zł do 12608 zł, ale w innych województwach wzrost był szybszy.
Skutek jest taki, że coraz więcej osób opuszcza region. Następuje też "drenaż mózgów" - uciekają najzdolniejsi i najbardziej wykształceni. Czy powrócą tu kiedyś na stałe? Jak wreszcie zahamować proces marginalizacji regionu i przyśpieszyć jego rozwój.
Wczoraj o tych i jeszcze innych zagrożeniach, ale też i szansach naszego regionu, dyskutowali przedstawiciele władz, uczelni, instytucji pozarządowych i biznesu na "I Forum - Podkarpackie jutro".
Do efektów forum, zorganizowanego przez wojewodę przy współpracy z marszałkiem województwa i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, jeszcze powrócimy.
Leszek Deptuła, marszałek woj. podkarpackiego: - Zmniejszyły się nakłady inwestycyjne, spadły dochody w budownictwie, trudna sytuacja występuje w rolnictwie. Niezadowalający jest stan infrastruktury technicznej: dróg, kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków. To jednak nie oznacza, że region nie ma szans ma rozwój. Może nią być położenie przy wschodniej granicy kraju i przyszłej granicy Unii Europejskiej.

Jan Kurp, wojewoda podkarpacki: - W 2000 roku Sejmik przyjął "Strategię Rozwoju Woj. Podkarpackiego" na lata 2000-2006. Można zadać pytanie, czy dzisiaj ten dokument jest rytmicznie realizowany, czy jest aktualny oraz adekwatny do obecnych i przyszłych wyzwań. Wnioski z dzisiejszego forum stanowić będą podstawę do sformułowania zmian i uaktualnienia programów operacyjnych służących poprawie warunków życiowych mieszkańców województwa.

Prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: - Analizy pokazują, że na początku XXI wieku Podkarpackie nadal posiada wiejski charakter, ale nie rolniczy. Słabość gospodarcza powoduje, że udział Podkarpackiego w PKB jest stosunkowo mały i systematycznie maleje. Region ma też szanse. Niewykorzystanym potencjałem jest środowisko naturalne, w oparciu o które mogłaby się rozwijać turystyka.

Władysław Ortyl, b. wicemarszałek województwa: - Strategia regionu służy do budowy programów operacyjnych, Kontraktu wojewódzkiego oraz regionalnego Programu operacyjnego pod programy strukturalne Unii Europejskiej. Od jej uchwalenia upłynęły już 3 lata i dlatego należy ją uzupełnić. Sama strategia nie zagwarantuje jednak sukcesu, jeśli zabraknie pieniędzy na jej wdrażanie. Środki, które miały na podstawie Kontraktu regionalnego spłynąć w 2 lata, region otrzymał w ciągu 3 lat.

- Co sądzisz o perspektywach dla młodzieży mieszkającej w woj podkarpackim? Co należy zrobić, by zahamować proces marginalizacji naszego regionu? Na sugestie Czytelników czekamy pod adresem e-mailowym: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24