Sport
  Polecamy

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Sport
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Co ciekawego dzieje się w sporcie
  • Gdzie w ten weekend można wybrać się na mecz
  • Garść piłkarskich ciekawostek

  Socjolog: Mieszkańcy Podkarpacia chętnie pomagają innym

  Socjolog: Mieszkańcy Podkarpacia chętnie pomagają innym

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Socjolog: Mieszkańcy Podkarpacia chętnie pomagają innym

  ©Tomasz Jefimow

  Rozmowa z socjologiem dr. Hubertem Kotarskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
  Socjolog: Mieszkańcy Podkarpacia chętnie pomagają innym

  ©Tomasz Jefimow

  - Chętnie wspomagamy finansowo osoby, które są w potrzebie. Skąd się bierze nasza hojność?

  - Mieszkańcy Podkarpacia generalnie dość chętnie pomagają innym. Nie tylko finansowo, ale też w szerszym znaczeniu tego słowa. To wynika z trzech powodów. Po pierwsze na Podkarpaciu cały czas możemy spotkać rodziny wielopokoleniowe, a także widoczne są bliskie zażyłości między członkami rodziny i znajomymi. Utrzymujemy bliskie kontakty, czyli coś co w innych województwach zachodniej Polski już nie funkcjonuje.

  - To byłby pierwszy czynnik, który jest ważny. A pozostałe?

  - Druga rzecz to wysoki poziom zaangażowania społecznego i obywatelskiego. Angażujemy się w działalność różnych organizacji społecznych. Na Podkarpaciu są to głównie ochotnicze straże pożarne oraz wszystkie organizacje o charakterze religijnym, które w dużej mierze odwołują się do ewangelicznych haseł pomagania bliźniemu. Trzecia rzecz, o której często się zapomina, to pewna zaszłość historyczna. Chęć radzenia sobie w trudnej sytuacji i pomagania innym wzięły się z tradycji galicyjskiej. Podkarpacie jest też regionem konserwatywnym, w związku z tym odwołuje się do zasad katolicyzmu, religijności, które też podkreślają pomoc bliźniemu.

  - Jak to wszystko ma się do naszej hojności?

  - Te wszystkie czynniki tworzą mocną podbudowę do niesienia pomocy. Tak nas też wychowują rodzice, od których otrzymujemy właśnie taki przekaz kulturowy. A w takiej sytuacji stosunkowo łatwo nam odpowiadać na różnego rodzaje apele osób w potrzebie.

  - Jak to jest, że mając niewiele, potrafimy się jeszcze dzielić?

  - Osoby, które mają niewiele, mają większą świadomość, że ich pomoc może być po prostu skuteczna. Jeśli oddadzą jakąś ważną część swojego uposażenia, czy to będzie 20 czy 50 zł, to są przekonane o tym, że faktycznie mogą komuś pomóc. Co istotne, to jest pomoc z serca. Warto przy tym zauważyć, że charakteryzujemy się wysokim poziomem zaufania. Wierzymy, że jeżeli ktoś nas prosi o pomoc, to nas po prostu nie naciąga.

  - Tej pomocy często nie widać u osób zamożnych. Dlaczego?

  - Na Podkarpaciu po prostu nie ma jeszcze takiego poziomu bogactwa. Widać to chociażby po tym, że przy bogatych firmach nie zakłada się jeszcze fundacji, które zajmowałyby się tylko pomocą innym. To się dopiero tworzy w naszym regionie. Bill Gates znaczną część swojego majątku przekazuje potrzebującym, bo osiągnął taki poziom bogactwa, że już więcej po prostu nie potrzebuje.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo