Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolog: Obecnie kobiety są bardziej wymagające? Ten los zgotowali sobie sami mężczyźni

Małgorzata Motor
Archiwum prywatne
Rozmowa z Hubertem Kotarskim, socjologiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego, o roli kobiet we współczesnym świecie.

Czy obecnie kobietom jest trudniej wypełniać swoje role niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu?

Wydaje mi się, że trudniej. Są dość duże różnice między przysługującymi kobietom prawami, możliwościami i chęciami ich wykorzystania. Bardzo często jest też tak, że kobiety realizują nowy wariant dawnych ról społecznych. Łączą wrażliwość,ciepło, delikatność i czułość z kulturowymi wymaganiami współczesnego społeczeństwa, zarezerwowanymi w równym stopniu dla mężczyzn i kobiet - samodzielnością, przebojowością, mobilnością, ciągłym doskonaleniem się czy wręcz dążeniem do perfekcji. Kobiety obecnie częściej stoją przed dylematem - praca zawodowa czy życie rodzinne. Często - aby rozwiązać ten dylemat - decydują się na przyjmowanie różnych stylów życia, które są kompromisem między obowiązkami zawodowymi a związanymi z życiem rodzinnym.

Kobiety są też coraz bardziej wymagające. Czy dla mężczyzn to duży problem?

To, że kobiety są bardziej wymagające, wynika z coraz większych wymagań, które stawiane są w stosunku do nich. To pewnego rodzaju paradoks, bo jeśli społeczeństwo, czyli również mężczyźni, wymaga od kobiet coraz więcej, to ich wymagania w stosunku do społeczeństwa muszą być coraz większe. Można przewrotnie powiedzieć, że ten los zgotowali sobie sami mężczyźni. Ci jednak mężczyźni, którzy mają świadomość rosnących wymagań w życiu społecznym, jakie dotyczą kobiet na polu rodzinnym i zawodowym, łatwiej godzą się z faktem, że kobiety również podnoszą poprzeczkę w stosunku do mężczyzn.

Z każdym rokiem rośnie liczba kobiet aktywnych zawodowo oraz pań, które zajmują kierownicze stanowiska. Część mężczyzn wciąż ma z tym kłopot...

Patrząc na świat polityki i to, że dwóch ostatnich premierów polskiego rządu to kobiety, wydaje się, że raczej nie jest to problem. Podkarpackim wojewodą również już od dwóch kadencji jest kobieta, więc jeśli chodzi o sferę życia politycznego, kobiety zajmują kluczowe stanowiska. Wydaje się, że w innych sferach życia społecznego jest jednak trochę gorzej. Faktycznie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wzrosła aktywność zawodowa kobiet. Ciągle jednak pokutuje stereotyp, że kobiety powinny pracować przede wszystkim w „kobiecych profesjach”. Oprócz tegociągle żywe jest stwierdzenie, że kobiety niezbyt dobrze odnajdują się na kierowniczych stanowiskach.

Jak walczyć z tymi stereotypami?

To długotrwały proces, który będzie zależał od tego, jaki obraz roli kobiety i mężczyzny będzie przedstawiany najmłodszemu pokoleniu. Warto przy okazji wspomnieć, że współcześnie obserwujemy bardzo ciekawe zjawisko. Wzrost aktywności zawodowej kobiet powoduje coraz częściej uzyskiwanie przez nie statusu jednego z żywicieli rodziny, a w konsekwencji - wzrost przysługujących praw w rodzinie. Fakt ten jednak nie powoduje równomiernego rozkładu obowiązków w rodzinie. Kobiety nadal wykonują większość obowiązków domowych, jednocześnie pracując zawodowo. Amerykański socjolog Arlie Russell Hochschild nazwał to zjawisko pracą na drugą zmianę. Ta kumulacja ról domowych i zawodowych stwarza sytuację przeciążenia pracą wielu kobiet, a co za tym idzie - wystąpienia konfliktów i napięć wewnątrz rodziny. Z drugiej strony - wiele badań pokazuje, że pomimo zwiększającej się liczby kobiet zatrudnionych i kobiet nastawionych na wieloletnią karierę zawodową prawdopodobieństwo ich awansu zawodowego jest dużo mniejsze niż mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24