Sołectwo Jarocin jest największym sołectwem w gminie położonej w Kotlinie Sandomierskiej

Materiał promocyjny MISTRZOWIE AGRO - Sołectwo Roku

Sołectwo Jarocin jest największym sołectwem w Gminie Jarocin. Sołtysem od 2019 r. jest Pan Tomasz Szczębara. Oprócz głównej części, położonej przy drodze powiatowej Zdziary – Huta Krzeszowska, częściami wsi są: Zadworze, Smutki, Majdan Jarociński, Przymiarki i Lipniki. Powierzchnia sołectwa wynosi 19,7 km2.

Sołectwo zamieszkuje największa liczba mieszkańców Gminy Jarocin - na dzień 31.12.2019 r. zameldowanych było 1241 osób. Jarocin jest siedzibą najważniejszych instytucji: Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Gminnego Zakładu Komunalnego Spółka z o.o., niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, gabinetu stomatologicznego i Banku Spółdzielczego. Działają tutaj także zakłady usługowe i produkcyjne. Sołectwo Jarocin w całości należy do Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie. Na placu obok kościoła parafialnego znajduje się wzniesiony staraniem samorządu lokalnego pomnik ks. Marcina Kędzierskiego, zamordowanego przez Niemców w 1943 roku. Obok Urzędu Gminy znajduje się pomnik poświęcony bohaterskiej postawie mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej. Na miejscowym cmentarzu znajdują się 2 mogiły partyzantów, natomiast nieopodal cmentarza zbiorowa mogiła ludności żydowskiej zamordowanej w 1942 roku przez Niemców. Na krańcu Jarocina, przy drodze do Ulanowa stoi piękna, drewniana kapliczka.

W sołectwie działają stowarzyszenia:

- Ludowy Klub Sportowy Jarocin - uczestniczy w rozgrywkach piłkarskich w kl. A, a swoje mecze jako gospodarz rozgrywa na miejscowym stadionie z nowo wybudowaną szatnią sportową,

- OSP w Jarocinie – jednostka działająca w KSRG,

- Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin – organizator imprez sportowych i kulturalnych oraz podmiot prowadzący szkoły

- KGW oraz Pingwiny w Państwie Jarocin (klub morsów działający przy GOKSTiR).

Nad rzeką Gilówka usytuowana jest scena plenerowa, zbiornik wodny wybudowany w 2010 r. oraz wiaty turystyczne, siłownia plenerowa i bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci.

W Jarocinie od 1999 r. w sierpniu organizowana jest duża impreza pod hasłem "Spotkania Rodzinne w Państwie Jarocin" oraz od 2005 r. Biegi Zwycięstwa nad bolszewikami "Goń bolszewika, goń" im. Sebastiana Małka i Jana Kozioła kawalerów orderu Virtuti Militari. W roku 2011 przebudowany został, popadający w ruinę, budynek starej szkoły. Obecnie mieści się tam siedziba Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji, w którym można zwiedzić „Poddasze pełne wspomnień”. Centrum Edukacji Przyrodniczej działające przy GOKSTiR oferuje obejrzenie ekspozycji przyrodniczej. W roku 2018 i 2019 organizowano trzydniowy Festiwal Muzyki Pozytywnej T -3. Na scenie jarocińskiej prezentują się lokalne zespoły, a także najbardziej znane grupy muzyczne.

Turyści mogą zatrzymać się i wypocząć w Agroturystyce „U Małgosi’.
Do aktywności na świeżym powietrzu zachęcają ścieżki rowerowe oraz trasy nordic walking.

Więcej informacji można uzyskać na
gminajarocin.pl
kultura-jarocin.pl
oraz pod numerem telefonu 15 8713141

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24