Solina najlepszą gminą na Podkarpaciu. Ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Podkarpacia za rok 2020

Opracował Stanisław Sowa
Wizytówką gminy Solina jest najwyższa w Polsce zapora wodna i największy sztuczny zbiornik, jakim jest Jezioro Solińskie
Wizytówką gminy Solina jest najwyższa w Polsce zapora wodna i największy sztuczny zbiornik, jakim jest Jezioro Solińskie Krzysztof Kapica
Gmina Solina została zwycięzcą Rankingu Gmin Podkarpacia 2020, którego wyniki ogłoszono dziś w Rzeszowie. Drugie miejsce zajął Mielec, a trzecie gmina Padew Narodowa.

Organizatorem Rankingu Gmin Podkarpacia jest FRDL Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie. Partnerem Rankingu jest Urząd Statystyczny w Rzeszowie, który zebrał i przeanalizował 16 wskaźników rankingowych. Honorowy Patronat objęli: Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego. Patronat medialny nad Rankingiem objęły „Nowiny”.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na Podkarpaciu. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna. Wyniki Rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za rok 2019, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników, m.in. dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wskaźnik zadłużenia budżetów gmin, liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym, wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu, odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2019r., przyrost naturalny na 1000 ludności w 2019r., wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2019 r.

Wyniki Rankingu Gmin Podkarpacia 2020 ogłoszono na wirtualnej gali. W ramach tego wydarzenia odbyła się też konferencja „Strategia rozwoju gminy oraz możliwości pozyskania środków w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. W wydarzeniu uczestniczyli wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast z woj. podkarpackiego oraz urzędnicy samorządowi zajmujący się pozyskiwaniem środków z funduszy europejskich.

Konferencja została zorganizowana w ramach Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Podkarpacia działającego przy Ośrodku Regionalnym FRDL w Rzeszowie.


ZOBACZ TAKŻE: 50 lat zapory na Jeziorze Solińskim. Wypowiada się dyrektor oddziału Zespołu Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce Krzysztof Majcher

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie