Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż: Blisko połowa Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sondaż: Blisko połowa Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego
Sondaż: Blisko połowa Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego Wojciech Wojtkielewicz
Prawie połowa naszych rodaków opowiada się za wprowadzaniem stanu wyjątkowego i jego przedłużeniem – wynika z sondażu Research Partner.

Na początku października Sejm przegłosował wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużeniu stanu wyjątkowego w części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Za przedłużeniem o 60 dni stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31. Przeciw głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Od głosowania wstrzymali się posłowie Koalicji Polskiej-PSL i kół Porozumienie i Polskie Sprawy.

Firma Research Partner zapytała Polaków o celowość wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz stosunku do przyjmowania uchodźców z granicy białoruskiej.

46 proc. ankietowanych popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Przeciwną opinię wyraziło 36 proc. badanych, a 17 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Podobne wyniki uzyskano w pytaniu o poparcie decyzji o przedłużeniu stanu wyjątkowego. 45 proc. badanych zgadza się z decyzją o kontynuacji stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy. Decyzji tej nie popiera 37 proc. ankietowanych, a 19 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Nie chcemy przyjmować migrantów

Polacy są w większości przeciwni przyjmowaniu migrantów ze wschodniej granicy – taką opinię wyraziło prawie 60 proc. ankietowanych. Niespełna 25 proc. badanych jest za udzielaniem pomocy imigrantom. Opinii na ten temat nie ma 18 proc. respondentów.

Jak wskazuje Research Partner, wyniki badania pokazują umiarkowaną akceptację dla decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oraz zdecydowaną niechęć do przyjmowania uchodźców ze wschodniej granicy. Decyzje dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz jego kontynuacji popierają głównie respondenci w średnim wieku (35-54 lata), w szczególności mężczyźni. Brak akceptacji dla tego rozwiązania można zaobserwować głównie wśród osób po 55. roku życia oraz respondentów z wyższym wykształceniem. Te ostatnie grupy społeczno-demograficzne deklarują największą aprobatę dla przyjmowania uchodźców.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską. Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
  • Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż: Blisko połowa Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24