Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sortowanie i przerób odpadów w Stalowej Woli przynosi zyski

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Sortowanie i przerób odpadów w Stalowej Woli przynosi zyskiPosortowane w workach plastiki. Dzięki nowoczesnej instalacji w zakładzie przetwarzania odpadów oraz ekologicznej postawie mieszkańców, Stalowa Wola ma wysokie współczynniki segregacji i przetwarzania śmieci.
Sortowanie i przerób odpadów w Stalowej Woli przynosi zyskiPosortowane w workach plastiki. Dzięki nowoczesnej instalacji w zakładzie przetwarzania odpadów oraz ekologicznej postawie mieszkańców, Stalowa Wola ma wysokie współczynniki segregacji i przetwarzania śmieci. Zdzisław Surowaniec
Nowoczesna instalacja w zakładzie przetwarzania odpadów i ekologiczna postawa mieszkańców Stalowej Woli dają efekty. Po 3 miesiącach, zakład osiągnął 0,5 mln zł zysku.

Są pierwsze oceny funkcjonowania Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli. Jest dobrze. Według analiz, w roku 2015 poziom recyklingu, czyli segregacji i odzyskiwania odpadów był w Stalowej Woli bardzo wysoki i wyniósł 30,2 procent. I rośnie.

 

Bez uchybień

Unijna kontrola projektu nie wykazała uchybień, budowę pomyślnie rozliczono, spłacono kredyt pomostowy na końcową płatność w wysokości 3 milionów złotych. Za trzy pierwsze miesiące działania, zakład osiągnął zysk w wysokości pół miliona złotych.

Duży wydatek

- Zysk cieszy, bowiem środki własne spółki zaangażowane w ten projekt to kwota prawie 34 milionów złotych, z czego 19 milionów to kredyt, jaki został zaciągnięty przez Miejski Zakład Komunalny na budowę Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Przypomnę, że rocznie raty, jakie spłacamy, to około 1,6 miliona złotych. Aby system odbioru odpadów nie drożał zarówno w gospodarce komunalnej, jak i w pozostałych zakładach spółki, trzeba wciąż inwestować. Planujemy stale rozwijać firmę. Przecież gdyby nie zysk, gdyby nie dobra kondycja finansowa Miejskiego Zakładu Komunalnego i wypracowane wcześniej środki, nie byłoby nas stać na wybudowanie zakładu przetwarzania odpadów, nawet uwzględniając unijne dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy - tłumaczy Anna Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Jeśli już mowa o finansach i rzeczowym podejściu do inwestycji, to trzeba zaznaczyć, że zakład funkcjonuje od pół roku, ale przez większość tego czasu był w fazie rozruchu. Według umowy z wykonawcą termin przejęcia inwestycji upłynął 29 grudnia 2015 roku, ale ostatecznie zakład został odebrany w lutym 2016 roku. Czym się to skończyło dla wykonawcy? - Ze względu na nieterminowość zakończenia inwestycji nie wahaliśmy się nałożyć kary finansowej. Wyniosła ona 700 tysięcy złotych - dodaje prezes Anna Pasztaleniec.

Ekologiczna postawa

Dzięki instalacji oraz ekologicznej postawie mieszkańców, Stalowa Wola ma także wysokie współczynniki segregacji i przetwarzania odpadów. Według analiz, w roku 2015 poziom recyklingu był bardzo wysoki i wyniósł 30,2 procent. Również linia sortownicza ma bardzo wysoką wydajność, co w połączeniu z efektywną pracą załogi sprawia, że udaje się wybrać aż 47 procent przywiezionego papieru, plastiku, metali i szkła.

Lepiej niż w kraju

To znacznie więcej niż średnia krajowa czy średnia dla województwa podkarpackiego. To także powyżej planów, jakie Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli ustalił sobie sam. Według początkowych, ambitnych założeń 47-procentowy odzysk surowców powinien zostać osiągnięty dopiero w roku 2019, a 50-procentowy w roku 2020. - Osiągnięcie wymaganego w 2020 roku poziomu 50 procent będzie możliwe poprzez niewielkie zwiększenie liczby pracowników na linii sortowniczej - zauważają eksperci z firmy proGEO z Wrocławia, która oceniała niedawno pracę i efektywność Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Także region

- Inwestycja zmieniła myślenie o gospodarce komunalnej nie tylko w Stalowej Woli, ale i w regionie, bo z zakładu korzystają także ościenne gminy, które przystąpiły do porozumienia. Zakład wyznacza dobre, a w wielu aspektach pionierskie kierunki w całej gospodarce komunalnej w Polsce. Kosztował to sporo, ale dzięki temu mieszkańcy Stalowej Woli płacą i będą płacić za wywóz odpadów jedną z najniższych cen w kraju - kwituje Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Koszt realizacji zakładu wynosi 111,5 miliona  złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 59,9 miliona złotych, czyli 66 procent. Otwarcie było we wrześniu ubiegłego roku. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24