Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer najlepszą nauką

Wanda Mołoń
Obserwując przyrodę, dziecko uczy się bez wysiłku. O wiele łatwiej niż podczas lekcji w szkole
Obserwując przyrodę, dziecko uczy się bez wysiłku. O wiele łatwiej niż podczas lekcji w szkole www.sxc.hu
Bobra spotkasz na ścieżce w okolicach Mielca. Kozy, dziki i strusie w Świerczowie. Czosnek niedźwiedzi i wawrzynek wilcze łyko na przyrodniczym szlaku Puszczy Sandomierskiej.

Z małymi dziećmi, grupą kolonijną, przedszkolną można wybrać się do rodzinnych ogrodów działkowych po uprzednim skontaktowaniu się z PZD w Rzeszowie, tel. 17 853-24-38. Ogródki muszą być zamykane przed wandalami.

Ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze piesze, rowerowe lub konne okazują się najtańszym i zdrowym rozwiązaniem na letni wypoczynek. Przy okazji dziecko chłonie wiedzę bez przymusu. Trasy przyrodnicze liczące po kilka i kilkadziesiąt kilometrów wiodą przez wioski, lasy, pola, łąki, puszcze. Po drodze wypoczywamy na ustawionych w miejscach postoju ławkach, stołach, pod zadaszeniami chroniącymi przed słońcem, deszczem i śniegiem, korzystamy z palenisk, a edukacyjnie - z tablic informacyjnych.

Wybraną część szlaku pokonujemy wedle możliwości i chęci - pieszo, rowerem, konno. Ścieżki przyrodnicze prowadzą najciekawszymi terenami Puszczy Sandomierskiej. Można tam zobaczyć zwierzęta zamieszkujące region, rzadko spotykane rośliny, wiekowe drzewa, zabytkowe miejsca, rezerwaty przyrody itd.

Jaka kondycja, taki spacer

- Odpoczywamy, słuchając szumu drzew i strumyków, śpiewu ptaków, oddychając świeżym, pachnącym igliwiem powietrzem - Jadwiga Brzozowska z Okręgowego Zarządu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie zachęca do szukania informacji o możliwościach spacerów w nieodległej okolicy. Możemy wybrać trasę łatwiejszą lub trudniejszą. Zależy od kondycji, a także zainteresowań. W powiecie rzeszowskim i przyległościach (w widłach Wisły i Sanu) mamy do dyspozycji 20 szlaków opracowanych przez specjalistów z nadleśnictw w Kolbuszowej, Mielcu, Rudniku nad Sanem, Głogowie Młp., Nowej Dębie, z Muzeum Kultury Ludowej oraz gminy Kolbuszowa.

Wybierając ścieżkę (każda o innej nazwie - "Świerczówka", "Bór", "Rozalin", "Dymarka", "Do Bobra", "Podróżnik", "Ostrowy" itd.), kierujmy się fizycznymi możliwościami - własnymi i dzieci zabieranych na wyprawę, dostępnym środkiem transportu, zainteresowaniami, długością i uciążliwością trasy.

Chcesz spotkać bobra?

Jelenia, bobra, sarnę, dzika, zająca w sprzyjającej sytuacji spotkamy, spacerując (również konno) szlakiem "Świerczówka" w Nadleśnictwie Kolbuszowa. Obok siedziby nadleśnictwa w Świerczowie obejrzymy najpotężniejszy, 350-letni dąb o ponadpięciometrowym obwodzie.

Mniej wytrwałym piechurom i rowerzystom polecamy ścieżkę "Podróżnik", rozpoczynającą się przy budynku leśniczówki w dzielnicy Mościska (Mielec). Dłuższy odcinek ma 7 km, krótszy - 3,5, z ciekawym drzewostanem, młodnikami, sztucznym stawem z rybami, płazami, gadami i owadami. Bardziej zaprawieni w rowerowych wędrówkach mogą wybrać "Rozalin" (blisko tu z Nowej Dęby) z bunkrami zamieszkanymi przez nietoperze, jaszczurki zwinki, padalce, zaskrońce, żmije zygzakowate.

Do ścieżki - autobusem, autem

- Rajskie i urokliwe miejsca znajdziemy przy każdej ścieżce - dowodzi Jadwiga Brzozowska. I przypomina, by organizując pieszą wędrówkę, do początku ścieżki dojechać autobusem, pociągiem, autem. Nie zapomnijmy o kanapkach, wodzie, odpowiednim ubraniu do lasu, środkach przeciw i po ukąszeniach owadów. Niektóre ścieżki uwzględniają drewniane zabytki, przede wszystkim kościoły, a także pozostałości po starym osadnictwie i dawnym przemyśle (wytapianie rud żelaza).

- Z wyprawy dziecko zyska więcej niż z lekcji przyrody, dłużej zapamięta, bo widzi, dotyka, wącha, słyszy kukułkę, wilgę, kosa, skowronka - mówi Brzozowska. I uczula, by w lesie zachować ciszę i spokój, bo zwierzęta nie lubią hałasu.
- Nie wynosimy z lasu roślin i małych zwierząt (np. jeża), a na pieczenie kiełbasek wybieramy przystosowane do tego miejsca grillowe, ogniskowe, zaś śmieci zostawiamy w koszach w miejscach postoju.

Uwaga! Po szczegóły konkretnych tras odsyłamy do Internetu - www.krosno.lasy.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24