NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Spalarnia PGE w Rzeszowie...

  Spalarnia PGE w Rzeszowie prawie gotowa. Pełna moc - koniec września

  BB

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Spalarnia PGE w Rzeszowie prawie gotowa. Pełna moc - koniec września

  ©Mariusz Guzek

  Od dwóch tygodni województwo podkarpackie ma problem z przetworzeniem odpadów komunalnych. Wczoraj marszałek województwa podał wstępne rozwiązania, a dzisiaj, podczas sesji sejmiku, zapadną dalsze decyzje. Jednym z rozwiązań ma być uruchomienie spalarni PGE w Rzeszowie.
  Spalarnia PGE w Rzeszowie prawie gotowa. Pełna moc - koniec września

  ©Mariusz Guzek

  Na Podkarpaciu działa już 9 instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Kolejną ma być spalarnia PGE w Rzeszowie, która miała zacząć funkcjonować 1 lipca. Nie jest jednak jeszcze uruchomiona w pełnej mocy. Natomiast budowa instalacji, ujętych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami, w Zagórzu i Ustrzykach, została zaniechana.

  Wszystkie działające w regionie instalacje mogą przerobić 500 tys.
  ton. W tamtym roku przetworzyły 435 tys., w tym roku już nie dają rady. WPGO został przygotowany, tak, że uwzględniał nową spalarnię PGE. Wyznaczył też pięć regionów gospodarki odpadami i instalacje zastępcze, które mogą od gmin odbierać odpady.

  Zobacz zdjęcia z naszego archiwum:


  - Ten plan jednak tylko porządkuje i koordynuje, ale nie nakazuje, tego, czy ktoś musi te instalacje wykonać, to jest kwestia deklaracji inwestorów - twierdzi marszałek województwa Władysław Ortyl. I tak pojawił się problem. Jak mówi, marszałek kiedyś rozwiązywały go cementownie, ale teraz przyjmują odpady z zewnątrz, a nie nasze. - Potrzebne są tutaj regulacje na poziomie ministerstwa - dodaje.

  Co teraz? Wstępnie władze województwa chcą wprowadzić doraźne rozwiązania. Jednym z nich ma być możliwość kompostowania w warunkach otwartych w spalarni w Kozodrzy, która ma przyjąć rocznie 10 tys. ton. Dodatkowe 5 tysięcy ton trafi do Przemyśla.

  Dzisiaj na posiedzeniu sejmiku, ma być także podjęta decyzja w sprawie wprowadzenia dodatkowych czterech instalacji zastępczych dla regionu południowego i dwóch dla regionu centralnego województwa podkarpackiego.

  Problem ma rozwiązać także wspomniana spalarnia PGE w Rzeszowie.

  - Mamy rzeczywiście opóźnienie, ale nie w odbieraniu odpadów, ale w przekazywaniu ich do eksploatacji, i w uzyskaniu statusu regionalnej instalacji. Potrzebne są jeszcze uwarunkowania formalne, których nie spełnił wykonawca - twierdzi Grzegorz Gilewicz, dyrektor PGE.

  Dodaje też, że termiczny proces utylizacji odpadów jest procesem końcowym. Wcześniej odpady muszą przejść selekcję, a o to powinny zadbać już gminy.

  - Te odpady, z którymi nie można było już nic zrobić i znalazły się na wysypiskach śmieci, będziemy utylizować i wytwarzać z nich energię, elektryczną, która będzie przekazywana do krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a ciepło do Rzeszowa. I nie tylko będziemy, ale już to robimy - mówi.

  Instalacja jest w fazie rozruchowej, przechodzi jeszcze testy, ale od czerwca przetworzyła już 17 tysięcy ton odpadów. Z samego Rzeszowa prawie 7 tys. Największym problemem według Gilewicza jest ten związany z regularnością odbioru. Status instalacji regionalnej PGE w Rzeszowie ma uzyskać pod koniec września. Wtedy też ruszy z pełną mocą.

  Marszałek Ortyl natomiast zapewnia, że będzie zabiegał o utworzenie w niej drugiej linii, tak aby dała “zapasowe bezpieczeństwo i , żeby więcej nie dochodziło do takich sytuacji, jak obecnie”.  zobacz też: „Szczury biegają po podwórku”. Jedna z największych dzielnic Warszawy tonie w śmieciach

  Źródło: TVN24/x-news


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie