Specjaliści z zagranicy pilnie potrzebni. Także na...

  Specjaliści z zagranicy pilnie potrzebni. Także na Podkarpaciu

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Nowiny

  Julia Iermolenko Polskę wybrała z kilku względów. - Warunki pracy są tu lepsze niż na Ukrainie. Jest też więcej możliwości, żeby pomóc pacjentowi, można

  Julia Iermolenko Polskę wybrała z kilku względów. - Warunki pracy są tu lepsze niż na Ukrainie. Jest też więcej możliwości, żeby pomóc pacjentowi, można się dokształcać, zarobki oczywiście też są wyższe. ©Krzysztof Kapica

  Polacy masowo wyjeżdżają "za chlebem" z kraju, rodzi coraz mniej dzieci… Jeżeli nie zachęcimy obcokrajowców do tego, żeby u nas pracowali i zakładali rodziny, to za kilkanaście lat nie będzie komu płacić składek na nasze emerytury.
  Julia Iermolenko Polskę wybrała z kilku względów. - Warunki pracy są tu lepsze niż na Ukrainie. Jest też więcej możliwości, żeby pomóc pacjentowi, można

  Julia Iermolenko Polskę wybrała z kilku względów. - Warunki pracy są tu lepsze niż na Ukrainie. Jest też więcej możliwości, żeby pomóc pacjentowi, można się dokształcać, zarobki oczywiście też są wyższe. ©Krzysztof Kapica

  Lekarze, naukowcy ze Wschodu

  W ub. roku 1881 obcokrajowców znalazło legalne zatrudnienie na Podkarpaciu. To dane pochodzące z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zebrane na podstawie oświadczeń pracodawców. Dla porównania, w sąsiednim województwie lubelskim legalnie zatrudnionych zostało 19 325 imigrantów.

  O tym, że pracować w Polsce nie jest łatwo wie Julia Iermolenko z Ukrainy.
  Ponad trzy lata temu przyjechała do Rzeszowa. Dziś jest w trakcie robienia specjalizacji z interny w Wojewódzkim Szpitalu nr 2 w Rzeszowie. Pracuje też w Centrum Medycznym Medyk. Julia Iermolenko mieszkała w Winnicy, mieście położonym w centralnej części Ukrainy. Do Polski przyjechała zaraz po studiach.

  - Najpierw jest nostryfikacja dyplomu, czyli uznanie go przez polskie władze. Potem trzeba zdać egzamin z języka polskiego. Ja i tak miałam lepiej, bo przyjechałam zaraz po studiach. Lekarzom z Ukrainy, którzy mają nawet kilkunastoletni staż, nikt w Polsce tego nie uzna. Muszą zaczynać od nowa - mówi.

  O tym, że dziś sąsiedzi zza wschodniej granicy robią w Polsce karierę można się też przekonać odwiedzając uczelnie wyższe. Tylko na Uniwersytecie Rzeszowskim w kadrze naukowej są Ukraińcy i Białorusini. Ale nie tylko. Są też naukowcy z Rosji, Bułgarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii.

  Podkarpacie też się wyludnia

  - Władze powinny pomyśleć nad pakietem gościnnym i zachęcić obywateli innych państw do pracy w Polsce. Jeśli nie zareagujemy teraz, za kilkanaście lat ZUS nie będzie miał z czego wypłacać emerytur. A jeśli nie zachęcimy do pracy u nas sąsiadów zza wschodniej granicy, za kilka lat władze trzeba będzie ściągać do kraju obywateli z krajów Afryki, Chin czy Indii - prognozuje Grzegorz Kądzielawski , prezes Fundacji Energia dla Europy.

  Problem wyludnienia dotyczy również Podkarpacia.

  - Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na Podkarpaciu mieszka teraz 2,1 mln osób. W 2035 r. będzie ich 2 mln. Pytanie nie powinno brzmieć, czy prowadzić, ale jak prowadzić politykę imigracyjną - mówi.

  Rąk do pracy nie brakuje

  Naszych rozmówców bardziej od kwestii wyludniania regionu martwią problemy, z którymi borykają się tu i teraz.

  - Ofert pracy jest coraz mniej dla Polaków, nie mówiąc już o cudzoziemcach - otwarcie przyznaje Jerzy Wolak, pośrednik pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu. Konrad Fijołek, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, uważa, że na dyskusję na ten temat jest jeszcze czas. - Mówimy o wieloletniej perspektywie. Na razie musimy skupić się na podnoszenie kwalifikacji i szukania pracy tym, którzy dziś są zarejestrowani jako bezrobotni - mówi.

  Podobnego zdania jest prezydent Przemyśla Robert Choma.

  - Dość wysokie bezrobocie w Przemyślu i regionie skłania raczej do intensywnych działań na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i stwarzania dogodnych warunków do inwestowania w mieście. Myślę, że jeżeli problem z brakiem rąk do pracy się pojawi, to dopiero za kilkanaście lat - uważa.

  Praca na Podkarpaciu. Aktualne oferty

  Postawmy na polską rodzinę

  Krzysztof Kaszuba, rzeszowski ekonomista, raport i płynące z niego wnioski nazywa prymitywną propagandą antypolską.

  - Nie rozumiem, dlaczego wszczyna się raban i każe szukać pracy w Polsce osobom ze Wschodu. Boimy się niżu demograficznego? Budujmy polską rodzinę taką, w której jest co najmniej trójka dzieci. Stwórzmy warunki pracy dla tych, którzy wyjechali z Polski. I na koniec popatrzmy na przykład innych krajów: Włoch, Portugalii, Francji czy Hiszpanii. Tam też zapraszano obcokrajowców, którzy mieli pracować. Co się tam dzieje teraz? Wskaźniki gospodarcze padają na łeb na szyję, dług publiczny rośnie - wylicza.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo