Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczne plastry złagodzą ból mięśni i stawów

al/Ewa Kurzyńska
Archiwum
Taping, czyli terapię z użyciem elastycznych plastrów naklejanych na różne partie ciała, można stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Warto wiedzieć!

Warto wiedzieć!

- Oprócz plastrów elastycznych stosuje się także tzw. plastry sztywne. Pierwsze stosowano już na początku XX wieku, gdy szukano alternatywy dla ciężkich i mało wygodnych opatrunków gipsowych. Z pomocą przyszedł nieelastyczny plaster, którym zabezpieczano uszkodzony staw, mięsień czy kość.

- Na przestrzeni lat zastosowanie "sztywnych" plastrów przeszło metamorfozę i nie sprowadza się już tylko do unieruchomienia. Obecnie głównym celem tej terapii jest stabilizacja stawów, np. po skręceniu kostki, która jest najczęściej potrzebna ludziom aktywnym fizycznie, gdyż podczas uprawiania sportu dochodzi do przeciążenia aparatu ruchu.

- Dodatkowo większa stabilność sprawia, że uszkodzone struktury (mięśnie, stawy, więzadła, itp.) nie są nadmiernie eksploatowane i podrażniane.

Kinesio Taping wymyślił w latach 70. ub. wieku Japończyk dr Kenzo Kase. Na czym polega terapia? Na ciele pacjenta, w bolącym miejscu, nakleja się specjalistyczny, bardzo elastyczny plaster.

Nie ogranicza on ruchów, a ciężar i grubość ma zbliżoną do właściwości ludzkiej skóry. Jest także wodoodporny oraz bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Materiały, z których jest wykonany nie powodują uczuleń ani podrażnień skóry.

- Naklejając plaster w odpowiedni, specjalistyczny sposób wpływamy na receptory znajdujące się w skórze. Dodatkowo wpływamy na układ mięśniowo - powięziowy - wyjaśnia Marcin Futyma ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny, który swoją wiedzę w zakresie Tapingu zdobywał m.in. na kursach w Korei Południowej, a obecnie uczy plastrowania specjalistów w Polsce i za granicą.

Plastrowanie łagodzi dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, pomaga przy zespole bolesnego barku, zespole cieśni nadgarstka, u osób cierpiących na łokieć tenisisty czy golfisty, skarżących się na bóle kolan. Poza tym plastry są pomocne także w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Na tym nie koniec ich dobroczynnego działania.

Normalizują także napięcie mięśniowe, wspomagają leczenie porażenia nerwów, uszkodzeń ścięgien i więzadeł. Co więcej, likwidują obrzęki, zastoje limfatyczne powstające np. po urazach krwiaki.

- Naklejenie plastra powoduje wzmożenie aktywności bioelektrycznej oklejonego mięśnia, co skutkuje zwiększeniem jego wydolności i zmniejszeniem ryzyka kontuzji podczas uprawiania ulubionego sportu - dodaje fizjoterapeuta.

Tydzień z plastrem

Efekt jest długofalowy. Plaster nosi się na ciele ok. 7. Pozytywne efekty są odczuwalne już po jednorazowej aplikacji. Niekiedy bywa jednak konieczne powtórzenie terapii.

- Ogromną zaletą Kinesiology Taping jest fakt, że to metoda bardzo bezpieczna. Można ją stosować zarówno u małych dzieci, jak dorosłych oraz seniorów. Nawet u kobiet w ciąży. Plastrów nie nakleja się jedynie na otwarte rany i podrażnione miejsca na skórze - podkreśla Marcin Futyma.

Dodatkowym atutem metody jest to, iż plaster nie ogranicza ruchów w stawach i nie stanowi żadnej przeszkody w prowadzeniu dotychczasowego stylu życia.

www.klinika-rzeszow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24