Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spędź z dzieckiem leniwe popołudnie

Ula Sobol
- Zwróćmy uwagę, czy program całodniowych zajęć podczas ferii zapewnia dzieciom zabawę na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm zdecydowanie lepiej wypoczywa radzi Małgorzata Strzyż-Beściak.
- Zwróćmy uwagę, czy program całodniowych zajęć podczas ferii zapewnia dzieciom zabawę na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm zdecydowanie lepiej wypoczywa radzi Małgorzata Strzyż-Beściak. Krystyna Baranowska
Rozmowa z MAŁGORZATĄ STRZYŻ-BEŚCIAK, psycholog z Smoki i Smoczki, Krainy Twórczego Rozwoju z Rzeszowa.

JAKIE FERIE

JAKIE FERIE

Psycholog radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze zorganizowanych zajęć na czas ferii:
- Powinny wiązać się z zainteresowaniami dziecka. Z tym, co lubi robić. Istotna jest tematyka zajęć, tak, aby dziecko uczestniczyło w nich chętnie, czerpiąc przy tym radość.
- Możemy oczywiście zaproponować dzieciom coś nowego, co pozwoli odkryć nowe zdolności i pasje. Pamiętajmy, aby nie stawiać przed dzieckiem zbyt dużych wyzwań, które wykluczą zakładany wypoczynek. Nie zapisujmy fana piłki nożnej na lekcje śpiewu, ani miłośnika hip-hopu na zajęcia z baletu.
- Przeważającą formą prowadzonych zajęć powinna być zabawa, która nie tylko jest atrakcyjna dla dziecka, ale również sama w sobie jest nauką rozwijania wyobraźni.
- Ważne jest także wprowadzenie nieco świeżości w życie dziecka. Zapewnienie mu aktywności, które nie wiążą się z zajęciami szkolnymi.
- Zadbajmy, aby dziecko znalazło się w grupie rówieśników. Łatwiej będzie mu budować nowe relacje. Nawiązywać znajomości, a także współpracować, czy rozwiązywać konflikty.

- Ferie zbliżają się wielkimi krokami. Czy warto zapisać dzieci na zorganizowane zajęcia?

- Ferie zimowe to czas, na który większość dzieci czeka z utęsknieniem
oraz niecierpliwością. Dla dzieci to dwa tygodnie przeznaczone na odpoczynek, błogie leniuchowanie i rozrywkę. Bez zadań domowych, niezapowiedzianych kartkówek i wczesnego wstawania. Z kolei dla pracujących rodziców ferie wiążą się z organizacją opieki nad dzieckiem. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydają się być zajęcia zorganizowane. Dziecko pod opieką profesjonalistów spędzi pożytecznie czas w gronie rówieśników i nie będzie się nudziło. Warto w tym momencie zastanowić się, czy takie rozwiązanie, korzystne z perspektywy rodzica, jest również wartościowe i atrakcyjne dla dziecka? W końcu dzieci w czasie ferii oczekują przyjemności i atrakcji, a nie kolejnych zajęć narzucających im określone aktywności.
- Co oznacza czas wolny?

- Czas wolny to taki, w którym dziecko może według swojego upodobania wypoczywać i bawić się w sposób wynikający z własnych zainteresowań. Jest bardzo ważny z punktu widzenia rozwoju dziecka. Idealnie, jeśli dziecko wie, co lubi robić. Potrafi samo zgłębiać swoje zainteresowania. Wtedy potrafi samodzielnie zagospodarować czas wolny od innych obowiązków. Bardziej złożona wydaje się być sytuacja, kiedy dziecko pozostawione sam na sam z wolnym czasem zwyczajnie się nudzi i oczekuje od rodziców zaplanowania aktywności. Rodzice często wpadają w pułapkę takiej sytuacji, każdorazowo wymyślając dziecku zabawy. W efekcie takich działań dziecko nie potrafi samodzielnie określić, co lubi robić. Nie umie podjąć decyzji, czym chciałoby się zająć. Miejmy jednak świadomość, że dziecko, które naprawdę porządnie się wynudzi, samo nabędzie motywacji do znalezienia sobie zajęcia.

- A nasza rola?

- Naszą rolą jest tu tylko zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków dla jego aktywności. Czas wolny zostawmy do zagospodarowania dziecku. Tak, aby samo odkryło wiedzę na temat tego, co czuje i czego potrzebuje. A także nabyło umiejętności zajmowania się sobą.
- Jak mądrze spędzić wspólnie wolny czas z dzieckiem?

- Pokażmy dziecku, że nie tylko ono, ale również my czekamy na ten wolny, wspólnie spędzony czas. W zestawieniu z wyjazdem na narty, zimowisko, czy interesującymi zorganizowanymi zajęciami, perspektywa spędzenia ferii w domu wydaje się być mało atrakcyjna. Chyba, że rodzic postara się, aby ten czas był wyjątkowy i możliwie w największym stopniu poświęcony dziecku. Znajdźmy alternatywę dla tego, co robimy zazwyczaj. Siedzenie przed komputerem, czy telewizorem pozostawmy na inne okazje. Prawdziwie zimowa aura zachęca do wspólnych spacerów. Jeśli dopisze nam śnieg, możemy podążać tropem śladów zostawionych przez nieznajomego w śniegu. Toczyć wojny na śnieżki. Zbudować prawdziwe igloo. Pobawić się w Eskimosów. Wyjść na sanki (oczywiście, z górki zjeżdżają nie tylko dzieci, ale również rodzice), czy na lodowisko. Ale w domu również można spędzić czas ciekawie i pożytecznie np. wspólne gotowanie może stać się twórczą oraz kreatywną przygodą. Dziecko poczuje się kompetentne i docenione.
- Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców?

- Często zapracowany i zabiegany rodzic, kiedy w końcu wygospodaruje czas na spędzenie go wspólnie z dzieckiem, stara mu się zrekompensować brak swojej obecności. Zabiera dziecko do kina, wesołego miasteczka, na lody, zakupy itp. W efekcie, wspólnie spędzony czas bardzo szybko mija, a z nadmiaru wrażeń brakuje czasu na rozmowę, poznawanie siebie i bliskość. Pamiętajmy, że dla dziecka najważniejsza jest uwaga rodzica i jego zainteresowanie. Spędźmy z dzieckiem leniwe popołudnie. Postawmy na spontaniczność. Nie uspokajajmy własnego sumienia wyjątkowymi atrakcjami, czy drogimi prezentami. Zadbajmy codziennie o kilka chwil tylko dla dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24