Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis Rolny 2020. Na Podkarpaciu spisali się prawie wszyscy rolnicy. Mimo pandemii większość spotykała się z rachmistrzami

Kinga Dereniowska
Kinga Dereniowska
Na zdjęciu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz  Marek Cierpiał-Wolan, dyr. Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie raportowali o postępie Spisu Rolnego.
Na zdjęciu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz Marek Cierpiał-Wolan, dyr. Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie raportowali o postępie Spisu Rolnego. Kinga Dereniowska
Jeszcze tylko do końca listopada trwa Powszechny Spis Rolny. Jeśli jeszcze ktoś jeszcze nie wpisał się, ma już niewiele czasu. Jak zapewnia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w regionie zrobiło to już prawie 98 proc. rolnych gospodarstw.

- Do spisania pozostało około 3 tysięcy gospodarstw - wyliczyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Najgorzej idzie miastom. Ta niechlubnej liście pojawiły się:  Rzeszów, Przemyśl, Tarnobrzeg i Krosno.

Są gminy, które spisały się już w całości. To: Zaklików, Czermin, Brzyska, Miejsce Piastowe, Niwiska, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Chorkówka, Gawłuszowice, Rudnik nad Sanem, Jarocin, Lubenia i Olszanica. 

- Te 13 gmin zakończyło już prace spisowe w gospodarstwach rolnych - chwaliła Ewa Leniart. 

Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie  zauważył, że na Podkarpaciu spis rolny był bardzo potrzebny, bo w urzędowej bazie brakowało numerów telefonów do aż 1/4 gospodarstw. Ogólnie w województwie jest ponad 140 tys. gospodarstw rolnych. Indywidualnie gospodarstwa prowadzi 139 tys. osób. Ich spisaniem zajęło się ponad 400 rachmistrzów. 

Spisać można było się na kilka sposobów: samodzielnie przez Internet, poprzez wywiad telefoniczny, czy poczekać na odwiedziny rachmistrzów. 

- Niektórzy, pamiętając poprzednie spisy, oczekiwali, że rachmistrz ich odwiedzi. Oczywiście przekonywaliśmy, że nie jest to najlepsza forma ze względu na pandemię

- przyznał Marek Cierpiał-Wolnan. 

Okazuje się jednak, że ponad 60 proc. gospodarzy z rachmistrzem postanowiło spotkać się twarzą w twarz. Reszta wybrała drogę internetową lub rozmowę telefoniczną. 

Powszechny Spis Rolny (PRS) to największe przedsięwzięcie statystyki publicznej dotyczące polskiego rolnictwa. Spisy odbywają się co 10 lat. Ostatni był w roku 2010.


Autonomiczne traktory przyszłością rolnictwa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24