Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spokojnie, posady nie stracisz

Beata Terczyńska, Ewa Kurzyńska
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Szef grozi, że "wyleje" cię z pracy? Pracujesz najlepiej jak potrafisz, a mimo to drżysz o posadę? Spokojnie. Chroni cię prawo pracy. Sprawdź, kiedy i w jakich okolicznościach jesteś "nie do ruszenia".

Ciężarne pod ochroną

Pod "specjalną ochroną" są kobiety w ciąży. Prawo chroni je już od pierwszego dnia ciąży. Gdy kobieta zajdzie w ciążę już po otrzymaniu wypowiedzenia, pracodawca zobowiązany jest do jego cofnięcia. Chyba, że przyszła mama dobrowolnie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy.

Kobiety zatrudnione na czas określony lub okres próbny również cieszą się pewnymi przywilejami. Jeżeli w ich przypadku rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić po upływie trzeciego miesiąca ciąży, okres zatrudnienia przedłuża się do czasu porodu.

Ciężarna pracę może stracić tylko wtedy, gdy zostanie ogłoszona upadłość firmy lub jej likwidacja. Pracy nie straci, gdy firma jest w trakcie restrukturyzacji, likwidowane są niektóre działy czy stanowiska. Gdyby szef rozwiązał umowę bezprawnie, o swoje można dopominać się w sądzie.

Na macierzyńskim i wychowawczym
O pracę możesz być spokojna na urlopie macierzyńskim. Jeżeli po narodzinach dziecka maluchem decyduje opiekować się tata, on także nie może w tym czasie zostać zwolniony. Pracodawca nie może cię zwolnić, gdy przebywasz na urlopie wychowawczym. Prawo chroni cię od dnia złożenia wniosku, aż do zakończenia urlopu.

Przywileje przyszłych mam

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie kobiecie ciężarnej pracy w warunkach chronionych, np. poprzez zmianę stanowiska czy zakresu obowiązków.

Wynagrodzenie za pracę na nowym stanowisku nie może być niższe. Jeżeli ciężarna przebywa na zwolnieniu lekarskim, przysługuje jej 100 proc. zasiłek chorobowy, niezależnie od czasu trwania niezdolności do pracy.

Przed emeryturą

Osoby, którym do emerytury brakuje 4 lat, mogą spać spokojnie. Nie stracą posady. Prawo chroni panie w wieku 56 - 60 lat oraz panów od 61 do 65 lat, mających odpowiedni staż pracy. Młodsi pracownicy (kobiety w wieku 51 - 55 lat, mężczyźni w wieku 56 - 60) lat są chronieni, jeśli pracują na kolei, w szczególnych warunkach, np. szkodliwych dla zdrowia. Wiek nie pomoże, gdy jesteś zwalniany dyscyplinarnie.

Chorych się nie zwalnia

Pracodawca nie może rozwiązać z tobą umowy o pracę, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim. Osoby, które w firmie przepracowały krócej niż pół roku, mogą na zwolnieniu przebywać przez 3 miesiące.

Ci, którzy legitymują się dłuższym stażem pracy, mają prawo do 272 dni "chorobowego". O prace nie martw się także podczas urlopu wypoczynkowego. Pod warunkiem jednak, że nie trwa on dłużej niż miesiąc.

Żołnierz nie do ruszenia

Pracodawca nie może cię zwolnić, jeśli zostałeś powołany do wojska. Ochrona dotyczy wszystkich umów o pracę. Obejmuje okres od doręczenia karty powołania do zakończenia służby. Co ciekawe, nie można zwolnić również żony żołnierza. Wyjątkiem jest zwolnienie dyscyplinarne lub z powodu likwidacji firmy.

Prawo chroni związkowców

Zwolnienie nie grozi ci, jeśli jesteś członkiem zakładowej organizacji zawodowej, specjalnego zespołu negocjacyjnego lub reprezentujesz związek zawodowy przed szefem. Związkowiec jest chroniony podczas trwania kadencji oraz pół roku po jej zakończeniu. Ochrona objęci są także społeczni inspektorzy pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24