Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie kontra Rzeszów w sprawie odbioru śmieci

Bartosz Gubernat
Aby pozbyć się np. starej wersalki, trzeba ją teraz zawieźć do punktu MPGK przy ul. Ciepłowniczej lub Sikorskiego. Odbiór jest bezpłatny, ale mieszkaniec musi pokryć koszty transportu.
Aby pozbyć się np. starej wersalki, trzeba ją teraz zawieźć do punktu MPGK przy ul. Ciepłowniczej lub Sikorskiego. Odbiór jest bezpłatny, ale mieszkaniec musi pokryć koszty transportu. Krystyna Baranowska
W rzeszowskim ratuszu rozmawiano o zmianach w systemie odbioru odpadów.

- Nasi mieszkańcy skarżą się, że chociaż płacą za odbiór śmieci, odpady wielkogabarytowe muszą wywozić na składowisko na własną rękę. Nam także się to nie podoba. W innych miastach takiego problemu nie ma, dlatego nie widzę powodu, aby rzeszowianie byli traktowani gorzej - mówi Adam Węgrzyn, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Projektant w Rzeszowie.

System odbioru odpadów dzieli Rzeszów na zabudowę jedno i wielorodzinną. Inne stawki obowiązują dla właścicieli domków i mieszkańców blokowisk. Niezależnie od miejsca zamieszkania mniej płacą mieszkańcy segregujący odpady na frakcję suchą i mokrą, ale w żadnym przypadku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w cenie nie odbiera starych mebli, skoszonej trawy, czy zgrabionych z ogrodu liści.

Problem, który na wniosek rzeszowian wielokrotnie poruszały Nowiny, był głównym tematem spotkania prezesów spółdzielni mieszkaniowych z władzami Rzeszowa, urzędnikami i przedstawicielami MPGK. Prezes Węgrzyn przedstawił w imieniu zarządców osiedli dwa postulaty. Pierwszy dotyczy poszerzenia oferty MPGK o odbiór odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z osiedli.

- Mamy na to kilka pomysłów. Tam, gdzie to możliwe możemy zorganizować ogrodzone place, na które mieszkańcy zwoziliby takie śmieci, a MPGK wysyłałoby po nie samochód np. raz w miesiącu. Można też złożyć stare meble dzień wcześniej we wskazanym miejscu - mówi prezes Węgrzyn.

Spółdzielniom nie podoba się także obowiązek wywożenia na własną rękę odpadów organicznych.

- Chodzi głównie o skoszoną trawę i zgrabione liście. Z moich osiedli transport do punktu selektywnej zbiórki wysyłam 2-3 razy w tygodniu, ale np. na Nowym Mieście, które ma więcej dużych drzew, liście wozi się częściej. Oprócz paliwa marnujemy przede wszystkim czas. W sezonie w kolejce przed bramą MPGK samochód musi czekać nawet 2 godziny - mówi A. Węgrzyn.

Jako rozwiązanie tego problemu przedstawiciele spółdzielni proponują wystawienie w mieście kontenerów na trawę i liście, które w sezonie MPGK odbierałoby na sygnał z administracji. To one kontrolowałyby stan zapełnienia kubłów.

Co na to urzędnicy? Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK Rzeszów uczestniczył w spotkaniu, ale na razie nie chce komentować propozycji. Jak mówi, przepisy dają możliwość zmiany umowy między odbiorcą odpadów a miastem, ale oficjalne pismo w tej sprawie do niego nie dotarło. Być może konkretne decyzje zapadną w przyszłym tygodniu, kiedy urzędnicy mają odpowiedzieć spółdzielniom, czy ich propozycja jest możliwa do realizacji.

- O jakichkolwiek zmianach będziemy mogli mówić dopiero po zbilansowaniu systemu. Zleciłem już przygotowanie zestawienia kosztów i wpływów z tytułu odbioru śmieci. Nasze dalsze kroki zależą głównie od wyników tych obliczeń, ale myślę, że idziemy w dobrym kierunku - mówi Roman Holzer, wiceprezydent Rzeszowa.

Stanowisko zarządców osiedli popierają radni. Na ich wniosek podczas lutowej sesji urzędnicy odpowiedzą m.in. na pytania o możliwości obniżki cen.

- Będziemy także naciskać na wprowadzenie zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Niedawno byłam w Kielcach, gdzie taki system działa z powodzeniem. Tak samo jest w Krakowie. Rzeszów? Władze miasta odsyłają do stowarzyszenia Emaus, ale zapominają, że ono nie odbiera śmieci, ale tylko przedmioty, które można jeszcze odświeżyć i sprzedać - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24