Społeczna komisja chce zbadać sprawę składowiska śmieci w Przemyślu [WIDEO]

Norbert Ziętal
- Społeczna komisja chce dokładnie wyjaśnić sprawę umowy na dzierżawę składowiska odpadów - mówi Błażej Wilk (nz. w środku). Obok inni członkowie społecznej komisji Iwona Szuwarowska i Wojciech Pieprzny.
- Społeczna komisja chce dokładnie wyjaśnić sprawę umowy na dzierżawę składowiska odpadów - mówi Błażej Wilk (nz. w środku). Obok inni członkowie społecznej komisji Iwona Szuwarowska i Wojciech Pieprzny. Norbert Ziętal
Udostępnij:
Zawiązała się Społeczna Komisja ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu. Ma wyjaśnić sprawę dzierżawy składowiska odpadów w tym mieście.

- Pod koniec września planowana była podwyżka cen za wywóz śmieci w Przemyślu. Udało się ją zatrzymać. Jednak dowiedzieliśmy się, że sprawa podwyżki ma wrócić na najbliższą sesję - mówi Błażej Wilk.

Pod koniec września zaplanowana była 40 proc. podwyżka za wywóz śmieci. Projekt został wprowadzony do porządku obrad sesji, jednak tuż przed jego omawianiem został z niej wycofany. Jak się dowiedzieliśmy, okazało się, że nie udałoby się wtedy zebrać wystarczającej ilości radnych do poparcia podwyżek.

Radni mają wrócić do podwyżek za śmieci

Wcześniej, przed sesją, konferencję w sprawie tej uchwały zwołał Błażej Wilk. Zapowiedział publikowanie na plakatach wizerunków radnych, którzy głosowaliby za podwyżkami oraz powołanie komisji, która zajęłaby się wyjaśnieniem wątpliwości dotyczącymi sposobu zawarcia umowy na dzierżawę składowiska odpadów z firmą ZUPołudnie.

- Nieoficjalnie dowiedzieliśmy, że sprawa podwyżek opłat za śmieci ma wrócić na najbliższą sesję - mówi Błażej Wilk zaznaczając, że tym razem skala zaproponowanych podwyżek ma być mniejsza. Jednak nie wykluczył, że wkrótce może pojawić się kolejny wzrost cen.

- Kwestia tej podwyżki skłoniła nas do bliższego przyjrzenia się sprawie. Przy badaniu jej, wypadł nam trup z szafy w postaci, naszym zdaniem niekorzystnej umowy pomiędzy firmami, które zajmują się odbiorem i transportem śmieci w Przemyślu - mówi Wilk.

Praca społecznej komisji w głównej mierze opiera się na dokumentach uzyskanych w trybie dostępu do informacji publicznej.
- Będziemy próbowali rozmawiać i prosić o odpowiedzi na pytania ludzi, którzy są związani ze sprawą - planuje Wilk.

Jak twierdzą członkowie komisji, ostateczny raport ma być przedstawiony przewodniczącej Rady Miejskiej Lucynie Podhalicz (PiS), a także prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Wiemy, że pan Kaczyński czyta korespondencję przychodzącą z Polski - mówi Wilk.

Społeczna komisja już ustaliła kilka faktów

- Zaniepokoiło nas kilka rzeczy. Z dokumentów, które mamy wynika, że w trakcie negocjacji wydzierżawiania składowiska odpadów, doszło do sytuacji niewątpliwie patologicznej. Zakład Usług Komunalnych (jednostka miejska - przyp. nz), którego kierownikiem był Jerzy Łańcucki, negocjował z firmą ZU Południe z Krakowa. Równocześnie pan Łańcucki wiedział, że będzie pracownikiem ZU Południe. W oczywisty sposób pojawia się pytania, czy w sposób prawidłowy reprezentował interesy ZUK, a tym samym gminy miejskiej Przemyśl - zastanawia się Wilk.

- Prywatnie pan Łańcucki jest mężem pani skarbik miasta Przemyśla. Jest to sytuacja rażącego konfliktu interesów. Teren składowiska został wydzierżawiony na 30 lat. Po tym okresie najprawdopodobniej składowisko zostanie zwrócone miastu z wypełnionymi kwaterami, zdekapitalizowanymi instalacjami i budynkami wymagającymi remontu. Powstaje pytanie, dlaczego okres dzierżawy jest tak długi, dlaczego nie zawarto umowy na np. trzy lata z opcją przedłużania o kolejne, trzyletnie kadencje - dopytują członkowie komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdecydowana większość

I to mi się podoba tak trzymać nareszcie ktoś w imieniu obywateli rozlicza władze,dziękuję.

B
Bolo
Nadzór nad miejskimi spółkami to fikcja. W Wodociągach np. Przewodnicząca Rady Nadzorczej została zatrudniona w tej samej spółce na dziwnym stanowisku.
Więc o jakim nadzorze można tu mówić.
k
kreator

Kontrolujmy władze lokalnych kacyków !!!

c
czuj czuj czuwaj
W dniu 21.11.2017 o 16:09, Whistleblower napisał:

To na POczątku III RzeczPOsPOlitej zadekretowano, że gospodarka odpadami domowymi ma wyciągać z kieszeni mieszkańców coraz większe sumy na rzecz operatorów kręcenia lodów...  Potrzebna jest pełna mobilizacja, bo jak widać z tamtej strony ktoś rzucił hasło: „Wszystkie ręce na pokład”. A  że to są to najwyraźniej brudne łapska wyciągnięte po nasz majątek narodowy, tym bardziej trzeba być czujnym... 

 

W
Whistleblower

To na POczątku III RzeczPOsPOlitej zadekretowano, że gospodarka odpadami domowymi ma wyciągać z kieszeni mieszkańców coraz większe sumy na rzecz operatorów kręcenia lodów...

D
Dziunek

Panie Wilk, proszę zorganizować akcje protestacyjną przed UM w dniu  sesji RM w spr. podwyżki za śmieci.  Myślę że w Przemyślu nie brakuje mieszkańców którzy maja dość tych dziwnych układów pod przywództwem  p.Chomy.

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie