SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Spór o lotnisko w Krośnie

  Spór o lotnisko w Krośnie

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Planowana strefa dla inwestorów, wydzielona z części lotniska, stała się kością niezgody pomiędzy miastem a powiatem.

  Planowana strefa dla inwestorów, wydzielona z części lotniska, stała się kością niezgody pomiędzy miastem a powiatem. ©FOT. ARCHIWUM

  Te plany są zagrożeniem dla lotniska - tak radni powiatu komentują plany władz Krosna dotyczące modernizacji i zagospodarowania lotniska.
  Planowana strefa dla inwestorów, wydzielona z części lotniska, stała się kością niezgody pomiędzy miastem a powiatem.

  Planowana strefa dla inwestorów, wydzielona z części lotniska, stała się kością niezgody pomiędzy miastem a powiatem. ©FOT. ARCHIWUM

  - To kompletne niezrozumienie tematu - ripostuje prezydent Krosna.

  Trzy powiązane ze sobą projekty mają - zdaniem miasta - wspierać rozwój krośnieńskiego lotniska: ponadregionalne centrum szkolenia lotniczego, strefa inwestycyjna przy lotnisku oraz centrum kształcenia kadr dla przemysłu lotniczego.

  Będzie dotacja

  Projekty spodobały się unijnym ekspertom - miasto ma na nie dostać ok.
  25 mln euro. Akceptują je miejscy samorządowy. Ale radni powiatu mają inne zdanie. Nie spodobało im się to, że prezydent chce wydzielić południową część lotniska, w sąsiedztwie pasa startowego, na strefę dla zakładów przemysłowych, głównie branży lotniczej.

  Na ostatnią sesję radni powiatu zaprosili prezydenta Piotra Przytockiego. Przedstawił planowane inwestycje i koncepcję modernizacji lotniska. Potem głos oddano oponentom, czyli zawiązanemu niedawno Komitetowi Obrony Lotniska. Jego przewodniczący Janusz Słabik podkreślił, że nie negują wszystkich planów, ale są przeciwni zmniejszaniu obszaru lotniska i wyprzedaży 33 ha dla inwestorów. Uważają, że strefę można zlokalizować w innej części miasta.

  [obrazek2] Piotr Przytocki, prezydent Krosna:

  - Nie przypisuję sobie kompetencji w tej sprawie. Z punktu widzenia przepisów prawa lotniczego ocenę wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego i to on jest dla mnie wyrocznią. (fot. FOT. ARCHIWUM)Brońmy lotniska przed wyprzedażą

  Radni powiatu uznali, że trzeba dać poparcie KOL. Ich zdaniem, nie wolno dopuścić do wyprzedaży południowej części terenu. Ponieważ powiat nie ma praw do lotniska, (właścicielem jest miasto) samorządowcy mogli jedynie przyjąć stanowisko w tej sprawie. I tak się stało.

  Zdaniem radnych, strefa inwestycyjna nie tylko ograniczy rozwój lotniska, ale nawet może doprowadzić do jego likwidacji. Ograniczenie terenu - a zarazem pola wzlotów - spowoduje wzrost zagrożenia bezpieczeństwa lotów szkolnych, utrudni przystosowanie lotniska do komunikacji lotniczej - pasażerskiej i towarowej. Radni chcą, by w tej sprawie wypowiedziały się sąsiednie powiaty i gminy.

  Spóźnione zainteresowanie

  Prezydent Przytocki jest zdziwiony.

  - Te projekty przygotowywaliśmy przez 2 lata. Wtedy radni powiatu się nimi nie interesowali, a teraz wydają opinię.

  Podkreśla, że przygotowanie dokumentacji powierzono fachowcom od bezpieczeństwa i zagospodarowania lotnisk. Lotnisko ma przede wszystkim spełniać funkcję szkoleniową i pod tym kątem zaprojektowano jego nowe granice.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo