Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spore opady śniegu w Bieszczadach. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia

Tomasz Jefimow
GB GOPR
Jak informuje służba śniegowo-lawinowa Grupy Bieszczadzkiej GOPR, w związku z większymi opadami śniegu niż prognozowano nastąpił wzrost zagrożenia lawinowego. Umiarkowane zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości.

Grubość pokrywy śnieżnej jest mocno zróżnicowana. Narasta wraz ze wzrostem wysokości i dochodzi do 110 cm. Jest częściowo stabilizowana przez roślinność.

- Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne - informują bieszczadzcy goprowcy. - Powstały również lokalnie, nowe depozyty śniegu przewianego na warstwie szreni za przełamaniami grzbietów.

Na stokach południowych jest coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Grzbiety Połonin bardzo są mocno wylodzone z utworzonymi przez wiatr pryzmami śniegu.
Niebezpieczeństwo zejścia lawiny dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno – wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz jak niedźwiedź przechodzi z gracją przez siatkę. Film opublikowało Nadleśnictwo Cisna
Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

- Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin - wyjaśniają goprowcy.

Goprowcy informują, że warunki na szlakach są częściowo niekorzystne.

- Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych.

Ze względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak drzewa, zamknięte pozostają odcinki szlaków: Z Jawornika na Rabią Skałę (żółty), Z Rabiej Skały przez Czerteż na Krzemieniec (niebieski) oraz z Wołosatego przez Przełęcz Bukowską na Rozsypaniec (czerwony). Zamknięta jest też ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie górnego Sanu" na odcinku Beniowa – Sianki – źródła Sanu.

Pozostałe szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne. Jednak są śliskie. Dyrekcja BdPn zaleca używanie raków lub raczków.

Rudołowice

Ogromne wichury nad Podkarpaciem. Ponad 520 interwencji stra...

ZOBACZ TEŻ: Beksiński próbował się z nim skontaktować z zaświatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24