Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na czysty kominek

al/Ula Sobol
- Nie wolno ani odkurzać, ani zamiatać paleniska bezpośrednio po zagaszeniu. Musi minąć przynajmniej kilkanaście godzin - zaznacza Grzegorz Kijowski.
- Nie wolno ani odkurzać, ani zamiatać paleniska bezpośrednio po zagaszeniu. Musi minąć przynajmniej kilkanaście godzin - zaznacza Grzegorz Kijowski. Krystyna Baranowska
Piszemy, jak zadbać o odpowiednią ochronę oraz pielęgnację zarówno wkładu, jak i obudowy?

Do czyszczenia kominka potrzebna jest łopatka, wiaderko i specjalny preparat do szyby.

Nadszedł sezon grzewczy. Milej i cieplej się robi, kiedy rozpalimy w kominku. Wnętrze pomieszczenia, a nawet całego domu stanie się dużo milsze i przyjemniejsze.

Do tego dochodzą walory wizualne. Dla większości wpatrywanie się przez przejrzystą szybę w błysk płomienia to duża radość. Palący się kominek kojarzy się z ciepłem rodzinnym i bezpieczeństwem. Efekt może popsuć zanieczyszczona szyba w drzwiczkach kominka. Jak wiemy, jest ona najczęstszym brudzącym się elementem.

Kominek czyść regularnie

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i rozpaleniem paleniska powinniśmy dokładnie sprawdź kominek oraz przewód odprowadzający dym. Najlepiej przez doświadczonego fachowca. Istotne także jest, aby raz w roku skontrolować stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby kominka. Także raz w roku należy sprawdzić regulatory wlotu powietrza, szyber i blokadę drzwiczek.

Zazwyczaj zanieczyszczenia pochodzą z mokrego i nieodpowiedniego opału, rzadziej z suchego. Grzegorz Kijowski, właściciel firmy "Groz" Kominki z Rzeszowa podkreśla, że istotną rzeczą jest, aby kominek był regularnie czyszczony przynajmniej raz na tydzień. Zapobiegnie to osadzaniu się zarówno kurzu, jak i sadzy.

Co więc zrobić, gdy szyba jest bardzo zabrudzona i nie wiemy, jak pozbyć się brudu? Jak czyścić kominek, aby mu pomóc, a nie zaszkodzić? Zapytaliśmy o to naszego eksperta.

Pan Grzegorz zaznacza, że po pierwsze powinniśmy używać suchego i odpowiedniego drewna. Drewno z drzew iglastych (sosny, świerku, jodły) zawiera żywicę, która bardziej zanieczyszcza kominek. Najlepszy jest opał z drzew liściastych. Mokre paliwo kominkowe brudzi nie tylko szybę, ale i kratki kominkowe, które także wymagają czyszczenia.

Palenisko powinno być dokładnie czyszczone z popiołu szczotką. Najlepiej po każdym paleniu.

Przejrzysta szyba

Nasz ekspert podkreśla, że wystarczy, że raz w tygodniu wyczyścić szyby ceramiczne odpowiednimi i specjalnymi preparatami dostępnymi w sprzedaży m.in. płynami lub piankami.

- Nie zaleca się czyszczenia kominka proszkami lub popiołem, w którym znajdować się może piasek, a on rysuje i niszczy szybę - radzi Grzegorz Kijowski. - Odpowiednie środki są zarówno bezpieczne dla szyby, jak i radzą sobie z grubą warstwą zanieczyszczeń bez potrzeby szorowania. Znajdziemy je w sklepach z kominkami i w dużych marketach budowlanych.

Odpowiednimi preparatami umyjemy nie tylko kominek, ale także jego wnętrze. Nie rysując przy tym powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24