Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na haluksy - taping pomaga koślawym paluchom

Ula Sobol
- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie  kobiety noszące często i przed długi czas wąskie w buty na wysokim obcasie - mówi Sabina Mikita (na zdjęciu z Joanną Banaś).
- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie kobiety noszące często i przed długi czas wąskie w buty na wysokim obcasie - mówi Sabina Mikita (na zdjęciu z Joanną Banaś). Krzysztof Kapica
Początkowo deformacja palucha jest mało widoczna i nie boli. Z czasem rozwija się stan zapalny, pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i ból. Haluksy trzeba leczyć.

Paluch koślawy charakteryzuje się odchyleniem pierwszego dużego palca stopy i przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia.

- Haluksy naprawdę uprzykrzają życie i utrudniają chód. Człowiek nie może normalnie spacerować, stopy są zniekształcone i trudno nam włożyć własne buty - podkreśla Sabina Mikita, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej w Rzeszowie.

Fizjoterapeutka zaznacza, że problem z haluksami częściej mają kobiety (najczęściej zaczyna się już przed 20 rokiem życia) niż mężczyźni. Może to wynika z tego, że panowie noszą wygodniejsze obuwie. Kobiety bardzo często natomiast torturują stopy m.in. wysokimi obcasami i spiczastymi czubkami.

- Zdarzają się przypadki, ze haluksy występują rodzinnie, genetycznie. Mogliśmy jej odziedziczyć po naszych rodzicach lub dziadkach - dodaje Sabina Mikita.
Paluch koślawy może być także wynikiem naszej nadwagi lub ciągłej pracy na stojąco. Częściej występuje u ludzi z płaskostopiem lub przykurczem ścięgna Achillesa.

Mam haluksy

Większość z nas odczuwa ból i ma kłopoty z długotrwałym chodzeniem jednak nie od razu korzysta z pomocy specjalisty.

- I to jest błąd. W początkowej fazie choroby mamy szansę na usunięcie problemu. Jednak nie powinniśmy robić tego na własną rękę - zaznacza specjalista.

Radzi, aby najpierw skorzystać z wizyty u ortopedy. Najczęściej zleci on zrobienie zdjęcia RTG i określi skalę problemu. W gabinecie dowiemy się też, co możemy zrobić, by spowolnić wzrost haluksów (bo one rosną) i ulżyć bolącym stopom.

Polecane jest stosowanie aparatów korygujących i tapingu (poprawiają niewłaściwe położenie palucha) oraz skorzystanie z fizykoterapii (jonoforeza, laser, magnetronik, ultradźwięki), które łagodzą miejscowy stan zapalny i dolegliwości bólowe.

- Skuteczną metodą walki z tą dolegliwością jest operacja - zapewnia Sabina Mikita. - To ostateczny krok, gdy leczenie innymi metodami nie pomogło. Sama operacja jest bezbolesna, bo przeprowadza się ją w znieczuleniu.

Zabieg polega na przecięciu kości, ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji i ustabilizowaniu .

Jednak stopa dochodzi do siebie nawet do kilku tygodni. Pacjent musi używać specjalnego obuwia i stosować się do zaleceń specjalisty.

Profilaktyka koślawego palucha

- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie kobiety noszące często i przed długi czas buty na wysokim obcasie, z wąsko zakończonymi czubkami - kolejny raz podkreśla fizjoterapeutka.

Specjalistka w profilaktyce zaleca się ograniczenie nałogowego noszenia nieodpowiedniego obuwia oraz dbanie o naszą wagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24