Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby czyszczenia nagrobków

Grażyna Woźniak
Przed świętem zmarłych na cmentarzach rozpoczyna się tradycyjne porządkowanie mogił.
Przed świętem zmarłych na cmentarzach rozpoczyna się tradycyjne porządkowanie mogił. FOT. ARCHIWUM
Na cmentarzach rozpoczęło się wielkie sprzątanie. Podpowiadamy jak zadbać o nagrobki i grobowce by prezentowały się okazale.

Często zapominamy, że środki chemiczne choć rozreklamowane nie zawsze sprawdzają się właśnie na cmentarzu. Potrafią natomiast skutecznie zniszczyć nagrobny kamień - twierdzi Tomasz Kisała, właściciel Zakładu Obróbki kamienia "Akropol" w Rzeszowie.

Najbardziej kruchy a więc i trudny do odczyszczenia jest piaskowiec. Miękki i nietrwały szybko i łatwo się kruszy. Nie bez powodu wymaga więc specjalnego traktowania. Gruntowna renowacja nagrobków nie jest w tym przypadku wskazana. Jedynym skutecznym i równocześnie bezpiecznym środkiem przywracającym piaskowcowi czystość będzie woda pozbawiona chemicznych dodatków.

Ostrożnie z marmurami

Marmurowe nagrobne postumenty nieczęsto widzimy w krajobrazie naszych rodzimych nekropolii. Nie bez konkretnego powodu. Kamień ten w zimnym klimacie szybko ulega korozji Wszelkie chemikalia użyte przy ich czyszczeniu mogą jedynie zniszczyć kruchy kamień. Równie niewskazane będzie usuwanie odsadzonego na marmurze brudu przy pomocy szczotki ryżowej lub drucianej. Pozostaje więc woda i miękka szmata, z pomocą których można bez ryzyka usunąć zabrudzenia.
Najszybciej i najskuteczniej poradzi sobie z marmurem kamieniarz, serwując mu gruntowne przeszlifowanie. Z pewnością odzyska on dawną prezencję - twierdzi Tomasz Kisała

Z Ludwikiem do kąpieli

Właściciele nagrobków z lastriko płukanego twardego najszybciej poradzą sobie z jego odświeżeniem. Twardy kamień wystarczy polać popularnym płynem do mycia naczyń Ludwikiem lub wybielaczem Ace. Pozostawione na 15 - 20 minut chemikalia z pewnością rozpuszczą zabrudzenia, które z powodzeniem można usunąć z pomocą szczotki ryżowej i kubła zimnej wody.
Do lastriko bez noża

Noże czy szczotka ryżowa to rekwizyty z których powinniśmy zrezygnować przy czyszczeniu grobowców wykonanych z lastriko gładkiego. Ten kamień nie toleruje ostrych narzędzi. Co najwyżej pozostaną po nich ślady, które trudne będą do zlikwidowania bez pomocy fachowca. Chemiczne środki czyszczące po spłukaniu najlepiej więc usunąć za pomocą miękkiej tkaniny bądź miotły z miękkiego włosia.

Pomysłów na odnawianie lastrikowych powierzchni bywa sporo. Jedni skwapliwie nasycają go pastą do butów bądź podłogi. Bywali i tacy, którzy lakierowali nagrobek, wcześniej polewając obficie rozpuszczalnikiem. Efekt zawsze był opłakany. Już po niedługim czasie na kamieniu pojawiały się plamy i przebarwienia. Niezawodnym za to środkiem konserwującym jest silikon.

- Często go używamy i zawsze z dobrym skutkiem. Nierzadko też nagrobki lastrikowe poddajemy woskowaniu. Zabieg ten musi być systematycznie ponawiany. Dzięki niemu jednak kamień doskonale potrafi się bronić przed wszelkimi zabrudzeniami. Z pewnością wolniej je wchłania - dodaje Tomasz Kisała.

Granit nie lubi chemii

Właściciele nagrobków z granitu wielkie sprzątanie powinni ograniczyć do spłukania grobowca czystą wodą. Chemiczne dodatki, ostre szczotki jedynie zniszczą kamień. Trudne do usunięcia zabrudzenia można usunąć polewając je benzyną ekstrakcyjną i pozostawić na okres 15 minut. Do odparowania. Wraz z nią wyparują kłopotliwe plamy.

Ostrożnie z parafiną

Najwięcej kłopotów właścicielom grobowców sprawiają plamy po parafinie. Skutecznych sposobów na ich likwidację do tej pory nie wynaleziono. Warto, więc wcześniej pomyśleć o zakupie specjalnych podstawek i korytek na znicze.

- Nie bez powodu pewnie coraz więcej nabywców znajdują elektryczne lampki na baterie słoneczne lub zasilane tradycyjnymi bateriami - paluszkami.

Literki do pozłoty

Płyny wybielające używane do czyszczenia np. lastrikowych nagrobków mogą zniszczyć wykonane z brązu i mosiądzu litery oraz krzyże. Pozostaną po nich widoczne odbarwienia. Środek taki nieoceniony okaże się natomiast przy odświeżaniu napisów wyrytych w granicie. Ich malowanie farbą nie jest fortunnym pomysłem. Farba szybko się złuszczy. Jej usunięcie z pewnością nie będzie łatwe. Lepiej więc zdać się na pomoc fachowca. Nałożone na litery złote paski z pewnością będą trwalsze. A koszt takiej usługi nie jest wysoki - radzi Tomasz Kisała

Lastrikowe grobowce z reguły zaopatrzone są w marmurowe tablice. Umieszczone na nich, a podniszczone napisy, można poprawić farbą emulsyjną i po wyschnięciu przeszlifować tzw. gładzikiem.

Mosiężne lub wykonane z brązu dodatki na mogile odporne są na spirytus i rozpuszczalniki. Z osiadła na nich patyną doskonale poradzi sobie za to szczotka ryżowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24