Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Mają Komorowską. Zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

beta/WiMBP w Rzeszowie
Maja Komorowska
Maja Komorowska Grzegorz Galasinski
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Wypożyczalnia Główna zaprasza na spotkanie autorskie z Mają Komorowską – aktorką teatralną i filmową, autorką książek i profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, które odbędzie się 23 sierpnia 2021 r. o g. 17:00 w Wypożyczalni Głównej, przy ul. Dąbrowskiego 33a.

Maja Komorowska urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 r. jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: z Erwinem Axerem (sztuki Thomasa Bernharda Święto Borysa i U celu), Maciejem Englertem (Letycja i lubczyk oraz Wniebowstąpienie), Jerzym Jarockim (Stara kobieta wysiaduje), Helmutem Kajzarem (Bolesław Śmiały i Antygona), Krystyną Skuszanką (Rzecz ludzka/Gra snów), Jerzym Krasowskim (Samuela Becketta Końcówka), Bohdanem Korzeniewskim (Augusta Strindberga Panna Julia), Krystianem Lupą (Thomasa Bernharda Wymazywanie, Na szczytach panuje cisza, a także Niedokończony utwór na aktora według A. Czechowa i Y. Rezy), Krzysztofem Warlikowskim (Tony'ego Kushnera Anioły w Ameryce). Ważna również była rola Claire w Szaleństwie Marguerite Duras w reżyserii Romualda Szejda w teatrze Scena Prezentacje.

Grała w filmach polskich i zagranicznych. W reżyserii Krzysztofa Zanussiego (Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał), w reżyserii Andrzeja Wajdy (Wesele, Panny z Wilka, Katyń), w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog I), w reżyserii Tadeusza Konwickiego (Jak daleko stąd, jak blisko, Lawa), w reżyserii Edwarda Żebrowskiego (Ocalenie).

Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji.

Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w "Mimo wszystko" Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym, gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery oraz także gościnnie w "Aniołach w Ameryce" Tonyego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze (rola Rabina).

W Akademii Teatralnej w latach 1983 – 2016 wyreżyserowała wiele dyplomów.

Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

Otrzymała szereg polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury przyznane przez Ambasadę Francji, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodą Człowiek Słowa, przyznaną przez Radę Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Stale angażuje się w sprawy społeczne. W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Aktualnie jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.

W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej "31 dni maja" (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff "Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską" (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. "Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim " (Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wydaw. Czuły Barbarzyńca Press). W roku 2017 "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe" Barbary Osterloff (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).

Liczba miejsc na spotkanie ograniczona. Wstęp - wolny, na podstawie zaproszeń dostępnych w Wypożyczalni Głównej.
Wydarzenie dofinansowano z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24