Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie o Konstytucji Biznesu w Przemyślu. Małgorzata Oleszczuk, wiceszefowa PARP: chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami

gkr/PAP
Małgorzata Oleszczuk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Małgorzata Oleszczuk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości PAP
W Przemyślu odbyło się spotkanie dotyczące Konstytucji Biznesu. - Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami; myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować – podkreślała na spotkaniu z przedsiębiorcami Małgorzata Oleszczuk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

We wtorek w Przemyślu odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Polscy przedsiębiorcy są ważni

Wiceprezes PARP podkreśliła, że podczas tych spotkań Agencja chce pokazać, że polscy przedsiębiorcy są ważni.

- Chcemy te zmiany, które wprowadza Konstytucja Biznesu, wskazywać, chcemy spotykać się z przedsiębiorcami i o tych zmianach mówić – deklarowała Małgorzata Oleszczuk.

Zapowiedziała, że do końca czerwca w całej Polsce odbędzie się jeszcze ok. 20 spotkań dotyczących Konstytucji Biznesu. Kolejna tura przewidziana jest na wrzesień i październik br.

Wiele zmian w przepisach dla przedsiębiorców

Mówiąc o zmianach w przepisach dla przedsiębiorców, wiceprezes PARP zaznaczyła, że jest ich bardzo wiele. Wymieniła m.in. ulgę na start dla osób zaczynających własną działalność.

- Dla tych, którzy już prowadzą firmy, wiele zmian dotyczy tego, w jaki sposób mogą być prowadzone kontrole ich działalności. Myślę, że takie podstawowe hasło tych zmian, to uproszczenie, większość tych zmian to uproszczenia, które czekają na przedsiębiorców - powiedziała.

Oleszczuk przypomniała, że Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami.

- Nie chcemy, aby ten dialog się zakończył. Myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować – podkreśliła.

WIDEO: 60 sekund biznesu: One in, one out- nowe ułatwienie dla przedsiębiorców

Wśród ważniejszych zmian domniemanie uczciwości podatnika

Natomiast dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, kom. Grzegorz Skowronek mówił, że tworzenie nowych rozwiązań, które są przyjazne dla przedsiębiorców, jest niezmiernie ważne dla administracji skarbowej.

Wśród ważniejszych zmian, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu, wymienił domniemanie uczciwości podatnika.

- Oznacza to, że jeśli my - administracja chcemy pokazać, że coś jest nie tak, musimy to udowodnić – wyjaśnił.

Zdaniem Skowronka drugą istotną zmianą jest kwestia jasności w porozumiewaniu się z podatnikiem.

- Jako administracja musimy sobie zdawać sprawę, że podatnicy nie zawsze czytają wszystkie przepisy. Musimy pewne rzeczy tłumaczyć, a także, w relacjach z nimi, musimy się posługiwać prostym i jasnym językiem – podkreśli szef rzeszowskiej IAS.

Skowronek przypomniał, że administracja skarbowa zmienia się od dłuższego czasu.

- Wiele zmian zostało już wdrożonych. W ramach zmian ułatwiających przedsiębiorcom działanie, prowadzimy m.in. analizy JPK, dzięki którym kontrole prowadzone są tam, gdzie istnieją nieprawidłowości, a uczciwi przedsiębiorcy mogą spokojnie funkcjonować – mówił.

W ocenie Skowronka Konstytucja Biznesu jest narzędziem, które będzie pomagało we współpracy administracji podatkowej i przedsiębiorców.

- Budujemy relacje partnerskie między biznesem a administracją. To jest możliwe do zrealizowania, ale potrzebne jest zrozumienie i współpraca z obu stron – podkreślił.

Przedsiębiorcy zadowoleni ze zmian

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w przemyskim spotkaniu, mówili, że zaprezentowane zmiany są bardzo ciekawe. Podkreślali, że szczególnie ważna jest dla nich zasada „co nie jest prawem zakazane, jest dozwolone”. Zwracali uwagę, że istotne jest również zwiększenie zaufania do nich ze strony administracji państwowej, a także lepsza dostępność do informacji o zmianach w przepisach.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną.

Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24