Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z "Panem Tadeuszem" to historyczna chwila [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Ogromne zainteresowanie i wzruszenie wywołuje prezentacja rękopisu "Pana Tadeusza". Manuskrypt epopei uznawanej za narodową relikwię można oglądać w zamku Tarnowskich, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, jeszcze tylko w poniedziałek.

Na uroczystą prezentację rękopisu "Pana Tadeusza" i wernisaż ilustracji do poematu malarza i rzeźbiarza Józefa Wilkonia przybyło w niedzielę do Dzikowa mnóstwo gości, a wśród nich córka Jana Artura Tarnowskiego Rosabele Tarnowska i inni przedstawiciele rodu, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolf Juzwenko, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Tomasz Makowski, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych podkreślał, że prezentację rękopisu muzeum zawdzięcza Janowi Tarnowskiemu. - W umowie sprzedaży, którą w 1999 roku Tarnowscy podpisali z dyrekcją Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu znalazł się zapis mówiący o tym, że gdy do zamku wróci kolekcja dzikowska, Ossolineum będzie zobowiązane zaprezentować tutaj "Pana Tadeusza". Któż wtedy mógł przypuszczać, że w miejscu, w którym rozmawiamy będzie muzeum? Śmiem twierdzić, że to zakrawa na cud, a że cuda się zdarzają dowodem jest to wydarzenie - mówił Tadeusz Zych.

Rękopis udostępniany jest zwiedzającym niezwykle rzadko, bo tylko kilka dni w roku. Rękopis składa się z dwóch części zeszytu w marmurkowej oprawie, zawierającego czystopis ksiąg od I do III i początek księgi IV oraz 91 kart brulionu i czystopisu luzem pozostałych ksiąg, zebranych razem w jednej oprawie. Całość nazywana jest "rękopisem dzikowskim".

Manuskrypt prezentowany w MHMT otwarty jest na “Koncercie Jankiela”, fragmencie księgi XII, na stronie, na której Adam Mickiewicz złożył swój podpis. Zwiedzający mogą się przyjrzeć także pierwszemu, tak zwanemu paryskiemu wydaniu "Pana Tadeusza" z 1834 roku oraz ozdobnej skrzyni z hebanu i kości słoniowej, w której rękopis jest przechowywany od 1873 roku. Ciekawostką wystawy są kopie nigdy nie publikowanych ilustracji do “Pana Tadeusza” autorstwa Juliusza Kossaka. Dyrektorowi tarnobrzeskiego muzeum udało się je zdobyć dzięki pomocy Jana Tarnowskiego.

"Pan Tadeusz" opuści mury zamku we wtorek rano. Na pamiątkę wydarzenia w tarnobrzeskim muzeum będą eksponowane na stałe faksymile, czyli wierna kopia rękopisu oraz replika szkatuły, wykonana z czarnego dębu wydobytego w tarnobrzeskim Machowie. Kopię szkatuły, uzupełnioną o cztery figurki: Tadeusza, Gerwazego, Sędziego i księdza Robaka, które zaginęły podczas wojny, wykonali artyści: Anna Wszyndybył, Jan Woynarowski oraz Kajetan Justyn Kasprzyk.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie z "Panem Tadeuszem" to historyczna chwila [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24