Tak jak wcześniej informowaliśmy, proces licencyjny przeszło osiem zespołów. Tym samym w zawodowej kobiet zagrają: Metraco Zagłębie Lubin, MKS Perła Lublin, Piłka Ręczna Koszalin, KPR Gminy Kobierzyce, Start Elbląg, MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski, KPR Ruch Chorzów oraz beniaminek ligi - SPR JKS Jarosław.
Rywalizacja będzie odbywać się według nowych zasad - cztery rundy w systemie każdy z każdym, co da łącznie 28 meczów. Mistrza Polski poznamy 20 maja. Z PGNiG Superligą kobiet pożegna się ostatni zespół tabeli.
Proces profesjonalizacji żeńskich rozgrywek rozpoczął się w marcu br. Na mocy zawartej umowy pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A., a Superligą sp. z o. o. na sponsoring tytularny żeńskiej ligi, podjęta została decyzja o stworzeniu w pełni zawodowych rozgrywek.
Wszystkie przewidziane prawem procedury zostały sfinalizowane czego zwieńczeniem było podpisanie w lipcu br. umowy na prowadzenie rozgrywek pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, a Superligą sp. z o.o.
Tym samym panie poszły tropem panów, którzy ligę zawodową mają od 2016 roku. W PGNiG Superlidze mężczyzn również gra jedna drużyna z Podkarpacia - to oczwyiście SPR Stal Mielec.
Co ważne, rozgrywkami zarówno pań jak i panów, zarządzać będzie jeden podmiot. Będzie to spółka Superliga założona w 2016 roku, przy okazji tworzenia zawodowej ligi mężczyzn. - To historyczny moment!- mówi prezes Superligi sp. o.o., Marek Janicki. - Przez ostatnie kilka miesięcy wykonaliśmy z klubami ogrom pracy - dodaje.
-Kluby przekształciły się w spółki, przeprowadziliśmy pełne postępowanie licencyjne, zorganizowaliśmy rozgrywki, podpisaliśmy nowe umowy sponsorskie, stworzyliśmy nowoczesną identyfikację wizualną, pracujemy nad nową stroną internetową, przeszkoliliśmy kluby z zakresu organizacji i marketingu. A to dopiero początek naszych zakrojonych na szeroką skalę działań - podkreśla Janicki.
- Naszym celem jest systematyczne podnoszenie poziomu sportowego oraz by w ciągu kilku lat PGNiG Superliga kobiet stała się najlepszą żeńską ligą sportową w Polsce. Chciałbym również podziękować władzom Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. oraz Związkowi Piłki Ręcznej w Polsce za zaufanie i powierzenie nam profesjonalizacji żeńskiej piłki ręcznej - zaznacza szef spółki Superliga.
Głównym Partnerem telewizyjnym rozgrywek jest Telewizja Polska. Wybrane mecze pań będzie można oglądać na antenie TVP Sport, na www.tvpsport.pli za pośrednictwem aplikacji mobilnej TVP Sport.
Jedenastka jesieni Fortuna 1 Ligi