reklama

Sprawa aresztowanego prezydenta Tarnobrzega. Jolanta Kociuba: - Radny Dariusz Kołek namawiał inne osoby, żeby wręczyły łapówkę

Marcin RadzimowskiZaktualizowano 
20 tysięcy złotych, które przedsiębiorca i zarazem tarnobrzeski radny Dariusz Kołek przekazał prezydentowi Tarnobrzega Grzegorzowi K. nie było żadną łapówką, lecz pożyczką na kampanię wyborczą - przekonuje Jolanta Kociuba, blisko współpracująca z aresztowanym prezydentem.

Jolanta Kociuba, odwołana kilka dni temu ze stanowiska naczelnika Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega i zaufany współpracownik aresztowanego prezydenta Grzegorza K., podczas konferencji prasowej podzieliła się z dziennikarzami pewnymi faktami i swoimi refleksjami dotyczącymi „śledztwa korupcyjnego. Padły bardzo mocne zarzuty pod adresem radnego miejskiego Dariusza Kołka oraz prokuratury i sądu.

Jolanta Kociuba Marcin Radzimowski

- Dziś mogę powiedzieć, że to wszystko, co powiedziałam na konferencji w imieniu swoim i pracowników urzędu zaraz po zatrzymaniu prezydenta, potwierdziło się - mówi Jolanta Kociuba. Jak dodaje, obserwując postępowanie sprawy nasuwają się jej refleksje i z perspektywy osoby prywatnej chciałaby skomentować to, co się dzieje - co robi prokuratura, co robi sąd, co dzieje się wokół śledztwa.

- Po przesłuchaniu w CBA rozmawiałam z wieloma osobami, wymienialiśmy doświadczenia. Fakty i rozmowy wskazują na to, że obraz jaki ja miałam, to był obraz jednostronny. Pan radny Dariusz Kołek przychodził do mnie i do osób związanych z prezydentem, starając się wywołać wrażenie, że jest przyjacielem prezydenta - mówi Kociuba. - Kiedy prokurator powiedział, że akcja CBA była przygotowywana przez trzy miesiące, chyba mieli na myśli, to jest mój domysł, akcję, którą prowadził sam pan Kołek. Dlatego że w listopadzie, po sesji absolutoryjnej pan Kołek pierwszy raz do mnie przyszedł z taką jakby ofertą pomocy dla prezydenta. Wyraził swoje ogromne oburzenie, co się z prezydentem robi, że PiS go atakuje, że tak dłużej być nie może i że on, Platforma Obywatelska i wszyscy, którzy są przeciwko PiS-owi pomogą prezydentowi i zaczną go od tej pory bronić.

Była naczelnik dodaje, że Dariusz Kołek spotykał się również z innymi osobami z otoczenia prezydenta, spotkał się także z nim samym.

- Przekonując go, że jest jego przyjacielem i będzie chciał go wesprzeć w kampanii >wyborczej<. Ta pomoc była bardzo konkretna, oferował mu pieniądze, wymieniał często kwotę 100 tysięcy złotych. O tym wiedział również jego ojciec (prezydenta - przyp. red.), też rozmawiał o tym, że pan Dariusz Kołek oferuje mu szerokie wsparcie w kampanii, pomoc i pieniądze, że pożyczy mu pieniądze na kampanię. Też wierzyłam w szczere intencje radnego, dlatego że on rozmawiał z osobami z otoczenia prezydenta, do których prezydent miał zaufanie, starał się zbudować taką koalicję ludzi, którzy będą w to wierzyli - domyśla się Jolanta Kociuba, bliska współpracownica prezydenta Tarnobrzega.

Jak dodaje, niezwykle ją zdumiało, kiedy po przesłuchaniach w prokuraturze i CBA, rozmawiała z różnymi osobami, pośród których byli też tarnobrzescy radni.

- Opowiedzieli mi, co oni słyszeli od radnego Kołka. Okazuje się, że w tym samym czasie radny Kołek rozmawiał z radnymi w zupełnie innej retoryce, mianowicie namawiał konkretne osoby do dania łapówki prezydentowi. I to namawiał w sposób bardzo nachalny - mówi Kociuba. - Potrafił zadawać pytania: „słyszałeś, że bierze? „podobno bierze”, „jestem pewien, że bierze, daj mu”. Mówił o tym wyraźnie, że jeżeli ktoś ma coś do załatwienia, „załatwi ci to, tylko mu daj. Bierze, bierze, słyszałem od wielu ludzi, że bierze” - przytacza Jolanta Kociuba. - Był do tego stopnia nachalny, że potrafił do niektórych ludzi dzwonić i pytać „dałeś mu już”?, „no wiesz, nie załatwi ci tej pracy dla danej osoby - tam wymieniał - jeżeli mu nie dasz”. Był do tego stopnia bezczelny, że te osoby odganiały się od niego, na zasadzie „słuchaj, co ty mi mówisz, ja nie chcę tego słuchać, nie dam, prezydent by mnie wyrzucił za drzwi”. Wszyscy znali prezydenta, że jest osobą uczciwą i nikt nie miał odwagi mu dać łapówki, natomiast radny Kołek nachalnie próbował taki fakt stworzyć. Jednemu z dyrektorów, który zrobił drogę, powiedział wprost, żeby zafakturował na urząd miasta, krótko mówiąc żeby stworzyć fakt łapówki. Na co kierownik tej jednostki powiedział, że absolutnie tego nie zrobi, bo nie ma dokumentacji i to jest przestępstwo.

Jolanta Kociuba domyśla się, że prokuratura prowadząca „korupcyjne śledztwo” dysponuje tymi zeznaniami świadków. Jej zdaniem radny Dariusz Kołek prowadził proceder podżegania, choć - jak zaznacza - podżeganie jest wtedy, kiedy uda się kogoś namówić. - Jemu się nie udało, nikt tej łapówki prezydentowi nie wręczył. On sam, w desperacji, na tydzień przed poszedł do CBA i chyba zeznał, że jednak ktoś mu tą łapówkę może wręczył, może nie wręczył. Ja nie wiem jak zeznawał. Podejrzewam, że to były jego domniemania i co on powiedział nie wiem, że CBA zdecydowało się uznać, że jego podejrzenia są słuszne.

Przedsiębiorca i zarazem tarnobrzeski radny Dariusz Kołek (to on miał przekazać pieniądze prezydentowi podczas kontrolowanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne spotkania), stanowczo zaprzecza, żeby namawiał radnych do wręczenia Grzegorzowi K. łapówki, w zamian za jakieś przysługi.

- Są to pomówienia i dziwi mnie fakt, że ludzie, którzy funkcjonują w życiu publicznym, wypowiadają takie słowa i w ten sposób wypowiadają swoje poglądy. Nie, nie - Dariusz Kołek, przedsiębiorca i radny miejski dopytywany, czy nie namawiał do korupcji. - Każdy może powiedzieć to, co uważa. Ja to mówię z pełną odpowiedzialnością, że nie. Ja nie namawiałem i nie namawiam nikogo >do wręczania łapówki<.

Na pytanie czy to on był przedsiębiorcą, który wręczył prezydentowi 20 tysięcy złotych łapówki, unika odpowiedzi wprost. - W tej chwili toczy się postępowanie i nie chciałbym się odnosić do postępowania, które akurat się toczy. Jestem osobą publiczną i każdy wobec mnie może wyrażać swoje poglądy, takie czy inne, tylko wszystko powinno się mieścić w ramach zasad funkcjonowania społecznego. Czyli nie obrażamy, nie poniżamy, nie wyzywamy. O to apeluję.

Posłuchaj: Pełny zapis konferencji prasowej z udziałem Jolanty Kociuby

Nie odpowiada też na pytanie, czy zgłosił się do CBA 14 lutego (toczy się postępowanie) Zdecydowanie przedsiębiorca zaprzecza, żeby podczas spotkań z osobami z kręgu prezydenta proponował pożyczkę pieniędzy na kampanię wyborczą: - Nie jest to prawdą. Nic mi takiego nie wiadomo.

Poproszony przez dziennikarzy o odniesienie się do określenia „kanalia”, jakie pod jego adresem padły z ust żony prezydenta, Dariusz Kołek odpowiada: - Jak wspomniałem, trzeba mieć normy współżycia społecznego i zasady, które obowiązują. Uważam, że te słowa, które były wypowiedziane, przekroczyły zasady i normy współżycia społecznego.

Tymczasem Jolancie Kociubie samo postępowanie prokuratorskie wydaje się dziwne.

- W pierwszym momencie zatrzymano prezydenta w ten sposób, że wręczono korzyść majątkową za plan >zagospodarowania przestrzennego<. Kiedy powiedziałam na konferencji, że nie było za co, zostały zabrane dokumenty, zostali wezwani pracownicy. Jestem głęboko przekonana, że nie znaleziono w tych dokumentach nic – mówi Kociuba. - Plan był procesowany absolutnie prawidłowo i prezydent, tak jak mówiłam, nie miał za co wziąć łapówki. Powiedziałabym wręcz odwrotnie, łapówkę mieliby raczej wziąć ci, którzy teraz, radnemu Kołkowi idą cały czas na rękę. To jest, moi zdaniem prawdziwa, nazwijmy to w cudzysłowie, łapówka. Czyli zapłata za dokonaną przysługę.

Jolanta Kociuba podpiera swoje domysły dziwnymi jej zdaniem głosowaniami podczas ostatnich sesji Rady Miasta Tarnobrzega.

- Prokuratura mając te wszystkie zeznania powinna się zastanowić, kto popełnił przestępstwo. Nie wiem, co prokuratura robi, dlatego, że wszyscy ci świadkowie, którzy mieli sporo do powiedzenia, byli przesłuchiwani bodajże między 3 a 9 kwietnia, od 9 kwietnia do 22 byli tylko pracownicy chyba wydziału urbanistyki przesłuchani i nie działo się chyba nic – mówi była naczelnik. - Na trzy dni przed wypuszczeniem (przed decyzją sądu w kwestii przedłużenia stosowania aresztu – przyp. red.), znowu jakieś dokumenty zostały wzięte z urzędu i sprawa znowu stała się rozwojowa. (…) Podejrzewam, że szuka się teraz czegokolwiek – snuje domysły Jolanta Kociuba. - Adwokat zresztą powiedział, że nie widzi związku ze sprawą, jakąś obrazę uczuć religijnych, jakąś sprawę obyczajową. Trudno powiedzieć, co ma obyczajowość prezydenta do łapówki. Pani prokurator enigmatycznie wypowiada się, że sprawa jest rozwojowa. Z wypowiedzi adwokata można domniemać, że chcą przesłuchiwać różne osoby. Trochę szyderczym tonem twierdzi, że można by cały urząd podzielić na plasterki, całe miasto na sektory bo być może ktoś coś ma do powiedzenia w sprawie. Moim zdaniem, gdyby prokuratura miała konkretne zarzuty w sprawie łapówki to powinna oskarżyć szybko.

Radny Dariusz Kołek zapewnia, że wszelkie insynuacje na temat głosowania podczas sesji, są nietrafione. Relacjonując swoje biznesowe starania o kolejne inwestycje w mieście wspomina o nierównym traktowaniu jego i konkurencji - inwestorów z Warszawy. O inwestycjach może rozmawiać długo, w temacie „śledztwa korupcyjnego” ucina krótko: „Ze względu na trwające śledztwo, nie mogę się wypowiadać”.

Posłuchaj: Pełny zapis konferencji prasowej z udziałem Dariusza Kołka

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10
Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Źródło: vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Sprawa aresztowanego prezydenta Tarnobrzega. Jolanta Kociuba: - Radny Dariusz Kołek namawiał inne osoby, żeby wręczyły łapówkę - Echo Dnia Podkarpackie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 122

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 11.05.2019 o 01:52, z rączki do rączki napisał:

podrzuca się tym co biorą a jak wiadomo ryby biorą no i sralis muchy będzie rybowaty

Z helikoptera na zielona trawkę.

z
z rączki do rączki
W dniu 10.05.2019 o 15:30, Kanalik napisał:

2000/2000

podrzuca się tym co biorą a jak wiadomo ryby biorą no i sralis muchy będzie rybowaty

K
Kanalik
W dniu 04.06.2018 o 09:12, ada napisał:

kołek to JUDASZ ale spokojnie Karma wraca.Ciekawe co ten szubrawca miał za kołnierzem aby zrobić taką prowakację.Albo ty albo ON??? --- CBAMając 25 baniek od Pisu mogą korumpować dalej

2000/2000

j
jolka i kossakowski
W dniu 30.04.2019 o 02:57, Gość napisał:

Sędziemu się pomyrdały strony biorące udział w procesie, to nie Kołki WZIĘŁY ŁAPÓWĘ panie sędzio a tylko el prezidento i cyrk który pan robił (ośmieszając świadków) aby wybielać rybowatego potwierdza tylko moję przypuszczenie, że mafia tatki prezesa i sędziego L. ma się zajefiscie i kruk krukowi oka nie wyj...bie i tylko patrzeć jak wypuści pan protegowanego tutejszej mafii na wolność, która teraz weźmie za dupę przy udziale tutejszej Temidy jej przeciwników. Niech żyje Tarnobrzeska Republika Bananowa !!!! Kiedy trafi ją szlag? :ph34r: :ph34r: :ph34r:

1000/1000

g
gość
W dniu 04.06.2018 o 09:13, ada napisał:

kołek to JUDASZ ale spokojnie Karma wraca.Ciekawe co ten szubrawca miał za kołnierzem aby zrobić taką prowakację.Albo ty albo ON??? --- CBAMając 25 baniek od Pisu mogą korumpować dalej

:ph34r:

G
Gość
W dniu 29.04.2019 o 21:29, gość napisał:

  :ph34r: art 233kk.  

Sędziemu się pomyrdały strony biorące udział w procesie, to nie Kołki WZIĘŁY ŁAPÓWĘ panie sędzio a tylko el prezidento i cyrk który pan robił (ośmieszając świadków) aby wybielać rybowatego potwierdza tylko moję przypuszczenie, że mafia tatki prezesa i sędziego L. ma się zajefiscie i kruk krukowi oka nie wyj...bie i tylko patrzeć jak wypuści pan protegowanego tutejszej mafii na wolność, która teraz weźmie za dupę przy udziale tutejszej Temidy jej przeciwników. Niech żyje Tarnobrzeska Republika Bananowa !!!! Kiedy trafi ją szlag? :ph34r: :ph34r: :ph34r:

g
gość

:ph34r: art 233kk.


 

 

l
lolo
W dniu 28.04.2019 o 17:18, kolo napisał:

rozumiem że u Ciebie już skrócony?

A skądże. I napletek też na miejscu! :D :D :D

k
kolo
W dniu 18.04.2019 o 19:55, lolo napisał:

skróć pejsa to może i rozuma wróci? :D :D :D

rozumiem że u Ciebie już skrócony?

l
lolo
W dniu 18.04.2019 o 18:08, kolo napisał:

lolo wszystko wie...nie najlepiej? :D

skróć pejsa to może i rozuma wróci? :D :D :D

k
kolo
W dniu 02.02.2019 o 13:06, lolo napisał:

I to jest logiczne rozumowanie i dlatego delikwent siedział w pierdlu a Kołek był na wolności. I jeśli macki znanego sędziego a kumpla Kiełbia nie sięgną uczestników obecnego procesu to delikwent powinien siedzieć w pierdlu a nie balować w mieście i radzie a CBŚ i CBA powinny się przyjrzeć z ciągłością historyczną działalności TSM i jej prezesa uwzględniając różne wyroki sądowe zapadłe w sprawie TSM na przestrzeni lat :ph34r: :ph34r: :ph34r:

lolo wszystko wie...nie najlepiej? :D

S
Stary
W dniu 24.03.2019 o 18:57, Gość napisał:

podrzuca się tym co biorą a jak wiadomo ryby biorą no i sralis muchy będzie rybowaty.

G
Gość
W dniu 24.03.2019 o 07:59, gość napisał:

 Radny Kołek uczynił siebie SYGNALISTĄ. Ciekawe dlaczego to zrobił?  Od wielu dni przygotowywał grunt pod  tą brudną prowokację i w końcu przyszedł czas zadziałania, a naiwny Prezydent wpadł w pułapkę. Panie Kołek kłamiesz jak bura suka. Suma do kupy udział w tej prowokacji nie opłaci się.Ci ktorzy namówili cię do takiego działanie poświęcą cię i to już niedługo, a mieszkańcy tego miasta nie cierpią donosicieli i prowokatorow , więc zaden biznes tutaj ci nie wyjdzie. 

podrzuca się tym co biorą a jak wiadomo ryby biorą no i sralis muchy będzie rybowaty

g
gość
W dniu 04.06.2018 o 12:40, ACIK napisał:

Radny Kołek uczynił siebie SYGNALISTĄ. Ciekawe dlaczego to zrobił?  Od wielu dni przygotowywał grunt pod  tą brudną prowokację i w końcu przyszedł czas zadziałania, a naiwny Prezydent wpadł w pułapkę. Panie Kołek kłamiesz jak bura suka. Suma do kupy udział w tej prowokacji nie opłaci się.Ci ktorzy namówili cię do takiego działanie poświęcą cię i to już niedługo, a mieszkańcy tego miasta nie cierpią donosicieli i prowokatorow , więc zaden biznes tutaj ci nie wyjdzie.

A
Acik
W dniu 04.06.2018 o 12:40, ACIK napisał:

Radny Kołek uczynił siebie SYGNALISTĄ. Ciekawe dlaczego to zrobił?  Od wielu dni przygotowywał grunt pod  tą brudną prowokację i w końcu przyszedł czas zadziałania, a naiwny Prezydent wpadł w pułapkę. Panie Kołek kłamiesz jak bura suka. Suma do kupy udział w tej prowokacji nie opłaci się.Ci ktorzy namówili cię do takiego działanie poświęcą cię i to już niedługo, a mieszkańcy tego miasta nie cierpią donosicieli i prowokatorow , więc zaden biznes tutaj ci nie wyjdzie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3