Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak działa biogazownia i co w niej powstaje

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Jak działa biogazownia i co w niej powstaje.
Jak działa biogazownia i co w niej powstaje. Andrzej Zgiet/Polska Press
Biogazownie są ekologicznym i efektywnym sposobem pozyskiwania energii z odpadów organicznych, co ma pozytywny wpływ na środowisko i gospodarkę.

Są zakładami, które w procesie fermentacji biologicznej przetwarzają różnego rodzaju materiały organiczne, takie jak resztki roślinne, żywności, odchody zwierzęce itp. na biogaz. Proces ten odbywa się etapami.

Pierwszym krokiem jest zebranie surowca, który zostanie poddany procesowi fermentacji. Mogą to być np. rośliny energetyczne, resztki rolnicze, odpady żywnościowe, ścieki lub odchody zwierzęce. Następnie zgromadzony materiał jest rozdrabniany na mniejsze części w celu ułatwienia procesu fermentacji.

Rozdrobniony surowiec jest umieszczany w specjalnych zbiornikach fermentacyjnych, gdzie jest poddawany procesowi fermentacji, w wyniku którego powstaje biogaz. Proces ten jest prowadzony w warunkach beztlenowych, co oznacza, że mikroorganizmy rozkładające surowiec nie potrzebują tlenu do życia.

Wytwarzany biogaz jest oczyszczany, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, takie jak wilgoć, kwas siarkowy, dwutlenek węgla itp. Oczyszczony biogaz jest magazynowany w specjalnych zbiornikach, w oczekiwaniu na dalsze wykorzystanie.

Wykorzystywane są także produkty uboczne

Biogaz może być wykorzystywany w różnych celach, w zależności od jego składu chemicznego i jakości. Może być używany jako źródło energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej, jako paliwo do pojazdów lub do zasilania urządzeń domowych. Co bardzo interesujące, również „produkty uboczne” wytwarzania biogazu mogą być używane w rolnictwie i ogrodnictwie. Pozostałości po procesie fermentacji, zwane także osadem, mogą być wykorzystane jako nawóz do gleby, ponieważ są bogate w substancje odżywcze. Masa pofermentacyjna zawiera wysoką zawartość składników odżywczych, dlatego stanowić może znakomity zamiennik dla nawozów sztucznych. W ten sposób mamy dodatkową korzyść ekologiczną z biogazowni.

Elektrociepłownie na biogaz rolniczy stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (wśród których najczęstszym jest węgiel), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne. Niepokojące zmiany klimatyczne stały się rzeczywistością – obecnie są one widoczne chociażby w długotrwałych suszach czy nagłych zjawiskach atmosferycznych.

Nie mają negatywnego wpływu na środowisko

Transformacja energetyczna oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni rolniczych, stają się absolutną koniecznością. Biogazownie są w pełni bezpieczne dla otoczenia i mieszkańców. Projektowanie, budowa, a następnie funkcjonowanie biogazowni zostały ściśle uregulowane w przepisach prawnych. Przed uruchomieniem biogazowni jest ona dokładnie sprawdzana przez zewnętrzne organy kontrolne. Zdolność instalacji do funkcjonowania i jej bezpieczeństwo finalizowane jest pozwoleniem na użytkowanie wydanym przez właściwe organy.

Zwykle nad procesem produkcji biogazu czuwa zespół doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów.

Działanie biogazowni nie ma negatywnego wpływu na środowisko, prowadzone w pobliżu uprawy oraz hodowle zwierząt. Nie ma również negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Funkcjonowanie biogazowni nie powoduje zanieczyszczenia wód, powietrza czy gleby. Instalacje nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24