Sprawdź, kiedy zaczyna się nabór do gimnazjów i szkół średnich

Beata Terczyńska
Wybierając szkołę, pamiętaj, że  to w niej spędzisz najbliższych parę lat.
Wybierając szkołę, pamiętaj, że to w niej spędzisz najbliższych parę lat. Fot. Krystyna Baranowska
Udostępnij:
Przeczytaj, kiedy zaczyna się nabór do gimnazjów i szkół średnich, a także jakie są terminy ogłoszenia przyjęć do szkół. Podpowiadamy także, jak przeliczać oceny z przedmiotów na punkty i które olimpiady i konkursy są premiowane.

Oto daty, których nie możesz przeoczyć

Terminy rekrutacji do gimnazjów

do 23 kwietnia - składanie podań przez uczniów klas szóstych szkół podstawowych, zamieszkałych poza obwodem gimnazjum,

do 8 czerwca - przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych i próby sprawności fizycznej dla kandydatów do szkół i klas sportowych,

do 29 czerwca, do godz. 14 - składanie oryginałów świadectw ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczeń o wynikach sprawdzianu i innych wymaganych dokumentów,

do 1 lipca, do godz. 12 - ogłoszenie listy uczniów przyjętych do gimnazjum.

Terminy rekrutacji do szkół średnich

od 17 do 28 maja - składanie podań,

do 18 czerwca - sprawdzian uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych oraz próby sprawności fizycznej dla kandydatów do szkół i klas sportowych,

od 25 do 28 czerwca, do godz. 15 - przyjmowanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum oraz kopii zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymanych z OKE poświadczonych przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył,

do 2 lipca, do godz. 12 - ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych,

do 6 lipca, do godz. 14 - potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez złożenie oryginałów dokumentów,

8 lipca, do godz. 14 - ogłoszenie listy uczniów przyjętych do szkoły.

Jak przeliczać na punkty?

Ubiegający się o przyjęcie do pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej może otrzymać maksymalnie 200 punktów, w tym: 100 za wyniki z egzaminów i 100 za oceny z języka polskiego i trzech wybranych przedmiotów oraz inne osiągnięcia. Celujący to 20 pkt, bardzo dobry - 16, dobry - 12, dostateczny - 8.

Za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum kandydat może zdobyć co najwyżej 20 pkt. W szczególności: za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 6 pkt, tytuł finalisty konkursów organizowanych przez kuratora oświaty - 7, wysokie miejsce - nagrodzone lub honorowane zwycięskim tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych lub sportowych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół - 5, osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego - 2.

Oto konkursy organizowane przez kuratora oświaty: polonistyczny, historyczny, chemiczny, biologiczny, geograficzny, matematyczny, informatyczny, fizyczny, języka angielskiego i języka niemieckiego.

Tytuł finalisty konkursu organizowanego przez podkarpackiego kuratora oświaty potwierdzony jest zaświadczeniem wydanym przez kuratora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tdi mareczko
Nowiny w połączeniu z innymi przedstawicielami mediów mogłyby zająć się tym tematem - przy okazji nadarzyłby im się doskonały temat...
w
walczyć do upadłego
W dniu 03.03.2010 o 13:31, maturzysta napisał:

Zarówno mnie, jak i ogromną część tegorocznych maturzystów - oprócz obowiązkowej matury z matematyki - bulwersuje kwestia wypracowania, a konkretnie - związanego z nim "KLUCZA" (którym dysponują wyłącznie egzaminatorzy oceniający prace) na maturze z języka polskiego. Nie lada sztuką jest "wyczucie", co miał na myśli autor opracowujący ten nieszczęsny "klucz"!!! Praktycznie nie ma takiej możliwości, by "trafić w klucz" i zdobyć większą liczbę punktów za część pisemną (max. za pisanie do zdobycia jest 50 pkt, a za całą maturę 70!)Zeszłoroczni maturzyści także mieli poważne problemy z wypracowaniem - w środowisku politycznym było głośno, że zdający maturę w roku szk. 2009/2010 nie będą już oceniani wg "klucza". Tymczasem obiecanki cacanki - nic się nie zmieniło!!!!!! "Klucz" jest kolejnym niewypałem w reformie szkolnictwa... Wykluczone jest twórcze myślenie, ciekawa forma, styl, język... Wystarczy pisać równoważnikami zdań, by praca była wyżej oceniona od tej znacznie bardziej rozbudowanej i wymagającej przemyśleń przez egzaminatorów! Brak kluczowego zdania, bądź zła interpretacja przez egzaminatora powoduje KASACJĘ WSZYSTKICH ZDOBYTYCH PUNKTÓW ZA WYPRACOWANIE!!! Można mieć np. 18 punktów za poszczególne elementy, natomiast brak jednej rzeczy (jak np. wyraźne rozwinięcie tematu) grozi utratą całych 18 "oczek".Czemu ma to służyć!? Zmniejszeniu liczby zdawalności matur!??? Może należy zmienić nazewnictwo tego egzaminu na "Zgaduj Zgadula"!?????Czy ktoś może w jakiś sposób wpłynąć na pozbycie się tego sznura na szyi, którym jest "KLUCZ"???


Mógłby ktoś poruszyć ten temat w mediach - przecież zaistniała sytuacja jest czymś nienormalnym!!!
m
maturzysta
Zarówno mnie, jak i ogromną część tegorocznych maturzystów - oprócz obowiązkowej matury z matematyki - bulwersuje kwestia wypracowania, a konkretnie - związanego z nim "KLUCZA" (którym dysponują wyłącznie egzaminatorzy oceniający prace) na maturze z języka polskiego. Nie lada sztuką jest "wyczucie", co miał na myśli autor opracowujący ten nieszczęsny "klucz"!!! Praktycznie nie ma takiej możliwości, by "trafić w klucz" i zdobyć większą liczbę punktów za część pisemną (max. za pisanie do zdobycia jest 50 pkt, a za całą maturę 70!)
Zeszłoroczni maturzyści także mieli poważne problemy z wypracowaniem - w środowisku politycznym było głośno, że zdający maturę w roku szk. 2009/2010 nie będą już oceniani wg "klucza". Tymczasem obiecanki cacanki - nic się nie zmieniło!!!!!!
"Klucz" jest kolejnym niewypałem w reformie szkolnictwa... Wykluczone jest twórcze myślenie, ciekawa forma, styl, język... Wystarczy pisać równoważnikami zdań, by praca była wyżej oceniona od tej znacznie bardziej rozbudowanej i wymagającej przemyśleń przez egzaminatorów! Brak kluczowego zdania, bądź zła interpretacja przez egzaminatora powoduje KASACJĘ WSZYSTKICH ZDOBYTYCH PUNKTÓW ZA WYPRACOWANIE!!! Można mieć np. 18 punktów za poszczególne elementy, natomiast brak jednej rzeczy (jak np. wyraźne rozwinięcie tematu) grozi utratą całych 18 "oczek".
Czemu ma to służyć!? Zmniejszeniu liczby zdawalności matur!??? Może należy zmienić nazewnictwo tego egzaminu na "Zgaduj Zgadula"!?????
Czy ktoś może w jakiś sposób wpłynąć na pozbycie się tego sznura na szyi, którym jest "KLUCZ"???
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie