Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź pH gleby w swoim ogrodzie, aby posadzić rośliny we właściwym miejscu. Wykorzystaj do tego próbkę ziemi i czerwoną kapustę

Justyna Madan
Justyna Madan
Glebę w ogrodzie można sprawdzić domowymi sposobami. Potrzebna jest do tego soda oczyszczona, ocet lub czerwona kapusta.
Glebę w ogrodzie można sprawdzić domowymi sposobami. Potrzebna jest do tego soda oczyszczona, ocet lub czerwona kapusta. Unsplash.com
Jeśli chcesz mieć dorodne zbiory owoców i warzyw, czy pięknie kwitnące kwiaty, warto wiedzieć, jaką mamy glebę w ogrodzie. Różne rośliny preferują inną ziemię i w innej rozwijają się najlepiej. Skala pH wynosi od 0 do 14, a 7 uważane jest za neutralne. To, co poniżej, oznacza glebę kwaśną, a powyżej – zasadową. Przed sadzeniem warto sprawdzić, jakie wymagania ma dana roślina, ale najpierw w prosty sposób można sprawdzić, jakie pH ma gleba w naszym ogrodzie.

Spis treści

Poziom pH gleby jest bardzo istotny

Poziom pH gleby określa, jak dobrze rośliny będą wchłaniać składniki odżywcze, zwłaszcza te kluczowe do rozwoju, czyli azot, fosfor i potas. Większość roślin będzie rosła w glebie o odczynie pomiędzy 6 a 7, ale nie jest to regułą. Po co nam wiedza o pH gleby? Jeśli jest zbyt zasadowa, możemy to zmienić, dodając kompost wzbogacony fusami z kawy. Świetnie poradzi też sobie popiół drzewny.

Oczywiście, najdokładniejsze wyniki uzyskamy, kupując gotowy miernik do mierzenia pH gleby. Ceny tzw. kwasomierza zaczynają się już od 20 zł, chociaż są i takie za 200. Jeśli wolisz jednak użyć naturalnej metody, jedynym zakupem będzie czerwona kapusta (wykorzystamy część, a resztę zjemy) oraz woda destylowana, której koszt to kilka złotych.

Najlepszy czas na testowanie gleby

Ziemię w ogrodzie najlepiej jest testować jesienią, aby dobrze wchłonęła wszelkie zmiany wprowadzone w sezonie i abyśmy mogli przygotować ją do sadzenia wiosną.

Całkowite rozpuszczenie wapna w glebie może zająć od 6 do 12 miesięcy i mniej więcej tyle samo czasu, zanim składniki odżywcze w kompoście przedostaną się do linii korzeni.

Ponownie testujemy glebę wiosną, przed rozpoczęciem sadzenia, ale również w okresie wegetacji, zwłaszcza jeśli zauważymy, że nasze rośliny nie mają się zbyt dobrze. Np. liście są żółte lub roślina nie wytwarza ani owoców, ani kwiatów.

Testowanie gleby co kilka lat jest również pomocne, zwłaszcza jeśli regularnie dodajemy kompost lub ściółkę, które mogą zmieniać pH gleby.

Jak sprawdzić poziom pH ziemi w ogrodzie?

Potrzebne są:

  • mała łopatka,
  • duży słoik,
  • 2 szklanki ziemi,
  • ok. 250 ml wody destylowanej,
  • 130 ml octu,
  • pół szklanki sody oczyszczonej,
  • ćwiartka czerwonej kapusty.

Najpierw musimy się wkopać w ziemię na głębokość ok. 20 cm. Zbieramy 2 szklanki gleby do testów, rozbijamy grudki, usuwamy zanieczyszczenia, kamienie. Przekładamy ziemię do słoika. Wlewamy do niej wodę destylowaną, tak aby powstało „błoto”.

Możemy rozdzielić ziemię na 3 części. Do pierwszej dodajemy ocet i mieszamy. Jeśli mikstura zacznie się pienić i bąbelkować, oznacza to, że gleba jest alkaliczna.

W przypadku sody dodajemy pół szklanki sody zamiast octu. Jeśli mikstura zaczyna się pienić i bąbelkować, oznacza to, że gleba jest kwaśna. Jeśli jednak ani w przypadku octu, ani sody nic się nie dzieje i mikstura się nie pieni, oznacza to, że ziemia w naszym ogrodzie jest neutralna i prawdopodobnie większość roślin sobie w niej poradzi.

Alternatywną metodą jest wykorzystanie czerwonej kapusty. Kroimy ją w paski, grubości ok. 2 cm. Gotujemy ją w wodzie destylowanej przez 10 minut, aż płyn zabarwi się na fioletowo. Wyjmujemy kapustę, a kapuścianą wodę wlewamy do słoika. Dodajemy 2 łyżki gleby.

Jeśli woda nie zmienia koloru, oznacza to pH neutralne. Jeśli jednak woda zmieni kolor na różowy – gleba jest kwaśna. Kolor niebieski będzie oznaczał, że gleba jest alkaliczna. Im bardziej intensywny kolor, tym bardziej kwaśny lub zasadowy odczyn.

Źródło: Treehugger

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24