MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź wyniki rzeszowskich liceów i techników w rankingu portalu edukacyjnego Waszaa Edukacja

Beata Terczyńska
congerdesign/pixabey.com
II LO i Zespół Szkół Elektronicznych z klasami technicznymi to rzeszowscy zwycięzcy rankingu "Licea i Technika 2020" przygotowanego przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl, z podziałem na miasta wojewódzkie. Pod uwagę brane były m.in. wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a także z olimpiad krajowych i międzynarodowych.

Ranking, tak jak w poprzednich edycjach, przygotowany został dla 18 miast wojewódzkich.

- Pod uwagę braliśmy m.in. wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym - tłumaczą jego autorzy. - Uwzględnione zostały też wyniki z olimpiad przedmiotowych krajowych i międzynarodowych. Jednym z ważniejszych czynników były wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD). W technikach, dodatkowym kryterium były wyniki z egzaminów zawodowych. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, a 3 najlepsze szkoły z danego miasta otrzymały złoty, srebrny lub brązowy order za odpowiednio pierwsze, drugie lub trzecie miejsce podium.

W kategorii liceów pierwsze miejsce zajęło II LO z wynikiem 61,429 punktów. Na maturze z polskiego uczniowie osiągnęli średni wynik 63 proc., a zdawalność wyniosła 100. Na matematyce uzyskali średnią 87 proc. a zdawalność wyniosła 100. Podobnie jak z angielskiego, gdzie średnia to 94 proc.

Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie cieszy się z 1. miejsca.

- To potwierdzenie, że idziemy dobrą drogą - mówi. - We wcześniejszych latach także byliśmy na najwyższych lokatach.

Zestawienie jest według niego obiektywne ze względu na wskaźniki brane pod uwagę, zebrane z niezależnych źródeł, m.in. z OKE, CKE. Przyznaje, że zarówno kandydaci do "drugiego", jak i ich rodzice zwracają uwagę na pozycję szkoły w rankingach. - Robiliśmy ankiety i rzeczywiście pokazały, że są one mocno obserwowane. Zarówno ogólnopolski przygotowywany przez Perspektywy, jak i ten portalu waszaedukacja.pl.

Srebrny medal zdobyło IV LO z wynikiem 60,984 pkt., brązowy - I LO z 58,765 pkt. Dalsze miejsca zajęły: ALO (53,109), III LO (47,991), VI LO (44,675), VIII LO (37,992), V LO (35,847), VII LO (34,125), XIV LO (34,075), Liceum Mistrzostwa Sportowego Resovia Rzeszów (27,975) i X LO (26,845).

Pięć najlepszych w kraju to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (85,362), Liceum Uniwersyteckie w Toruniu, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie i XXXIII Liceum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Wybór odpowiedniego kierunku to nie wszystko. Ważne, by wybrać uczelnię, po której jest szansa na pracę. Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) pozwala poznać zarobki absolwentów rok po ukończeniu studiów. [promo]4015;1;[/promo]Wybraliśmy 20 popularnych kierunków studiów i porównaliśmy średnie zarobki absolwentów wszystkich uczelni w kraju, gdzie można studiować dany kierunek. Sprawdź, co dzieje się rok po ukończeniu studiów z absolwentami. Którzy mają szanse na najwyższe zarobki?

Studiując tutaj, zarobisz najwięcej na etacie TOP 10 uczelni

Jeśli chodzi o rzeszowskie technika, numerem jeden jest nr 6 w ZS Elektronicznych (62,079 pkt.). Na maturze z polskiego uczniowie osiągnęli średni wynik 57 proc., a zdawalność wyniosła 100. Średnia na matematyce to 72 proc. a zdawalność 98. Z kolei na angielskim 79, a zdawalność 97.

Małgorzata Nowosielska, dyr. ZS Elektronicznych w Rzeszowie nie kryje radości.

- Każdy ranking służy promocji szkoły. Możemy sobie ten sukces umieścić na stronie, w materiałach promocyjnych. Wiem, że kandydaci zwracają na to uwagę. Na pozycję w zestawieniu wpływ miała niewątpliwie wytężona praca nauczycieli i oczywiście uczniów.

"Elektronik" prowadzi nabór tylko do technikum. Jest jedyną szkołą w mieście, która ma w ofercie kierunek technik automatyk. Inne profile to t. elektronik i t. informatyk- najbardziej oblegany. Dyrektor dodaje, że byli jedyną placówką prowadzącą kształcenie zawodowe wyróżnioną nagrodą prezydenta Rzeszowa za bardzo wysokie wyniki na egzaminie maturalnym. - Staramy się trzymać jak najwyższy poziom. W drugim rankingu - Perspektyw zdobywaliśmy niejednokrotnie brązowe i srebrne tarcze, a w tym roku mamy złotą.

Na dalszych pozycjach uplasowały się technika: nr 1 w ZS nr 1, nr 10 w ZS Spożywczych, nr 7 w ZS Mechanicznych, nr 5 w ZS Ekonomicznych, nr 12 w ZSKU, nr 2 w ZS nr 2, nr 11 w ZS Samochodowych, nr 9 w ZS Technicznych, nr 4 w ZS Gospodarczych, w ZS ZDZ i nr 8 w ZS Energetycznych.

Najlepsze w kraju to: Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, Technikum Komunikacji w Poznaniu i Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, Technikum Elektroniczne w Lublinie i Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego wBydgoszczy.


Rzeszowska kultura w dobie koronawirusa

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24