Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzili wzrok mieszkańcom Podkarpacia. Większość z nas nie badała się od ponad roku

af
24.11.2016 gdansk , badanie wzroku przez centrum medyczne synexus  w redakcji dziennika baltyckiego , organizatorzy : fundacja sztuka zycia i dziennik baltycki  fot. karolina misztal/polska press dziennik baltycki
24.11.2016 gdansk , badanie wzroku przez centrum medyczne synexus w redakcji dziennika baltyckiego , organizatorzy : fundacja sztuka zycia i dziennik baltycki fot. karolina misztal/polska press dziennik baltycki Fot. Karolina Misztal
W najnowszym badaniu zrealizowanym na potrzeby ogólnopolskiej akcji - Wielkiego Badania Wzroku, aż 48 proc. ankieterów z województwa podkarpackiego deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu – to więcej niż średnia krajowa.

Aż 16 proc. mieszkańców woj. podkarpackiego nie wie czy ma wadę wzroku, tyle samo źle ocenia kondycję swoich oczu. Niebezpieczeństwo mogą stanowić nie tylko wykryte i już korygowane wady wzroku, ale również nieświadomość ich występowania.

- Do występujących najczęściej należą krótkowzroczność (24 proc.), dalekowzroczność (13 proc.) i astygmatyzm (12 proc.). Najbardziej odczuwalnymi objawami są suchość i pieczenie oczu – skarży się na nie aż 85 proc. mieszkańców podkarpacia. Niewyraźne widzenie dotyka 81 proc., a powyżej 76 proc. respondentów z regionu doświadcza bólu lub zaczerwienienia oczu. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów - to wynik ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców Podkarpacia.

Eksperci radzą - prawidłowa higiena oczu może poprawić ich kondycję, nie zwalnia jednak z systematycznej diagnostyki. Dodają, że podstawą dbania o wzrok są regularne, coroczne kontrole okulistyczne. Oczy należy badać co najmniej raz w roku, niezależnie od wcześniej potwierdzonej diagnozy czy występujących dolegliwości. Niektóre z chorób rozwijają się bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka, by je wykluczyć lub w razie konieczności wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.

Podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. - Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i często decyduje nie tylko o jakości, ale także bezpieczeństwie wykonywanych czynności – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Tegoroczna edycja akcji Wielkie Badanie Wzroku potrwa do 31 marca. Jest to okazja na wizytę u specjalisty i poddanie się badaniu bez kolejek czy skierowań.
Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

ZOBACZ TEŻ: Elektroniczne recepty zastąpią papierowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24