Sprawdzimy i kolonie, i budki z fast foodami

  Sprawdzimy i kolonie, i budki z fast foodami

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Dorotą Gibałą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
  Dorota Gibałą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie

  Dorota Gibałą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie ©Archiwum

  - Sanepid rozpoczął masowe kontrole restauracji, barów i lokali gastronomicznych w regionie. Dlaczego?

  - Ze względu na większy ruch turystyczny i wzrost częstotliwości korzystania z wyżywienia w miejscach publicznych. Ponadto w okresie letnim z reguły panują wysokie temperatury i niewłaściwie przechowywana żywność jest najbardziej narażona na zepsucie, a co się z tym wiąże, rośnie ryzyko zatrucia pokarmowego. Szczególną uwagę będziemy zwracać, m.in. na warunki przechowywania żywności, mycia i dezynfekcji naczyń oraz higienę osobistą personelu.

  - Jakiego rodzaju lokale będziecie kontrolować?

  - Szczególny nadzór prowadzony będzie nad zakładami produkcji i obrotu żywnością, jak sklepy, oraz nad zakładami żywienia zbiorowego, czyli barami, restauracjami, a także nad zakładami małej gastronomii jak punkty z fast foodami, cukiernie, ogródki letnie, automaty do lodów, stołówki w pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych.
  Ponadto będziemy kontrolować kolonie, oazy, obozy harcerskie. Szczególną uwagę zwrócimy na obiekty w miejscowościach turystycznych. Kontrole będą prowadzone zarówno w godzinach pracy sanepidu, ale także popołudniami i w czasie wolnym od pracy.


  Podczas ubiegłorocznej "Akcji Lato" przeprowadzono prawie 1,5 tys. kontroli. Mandatami karnymi na sumę blisko 36 tys. zł ukarano 201 osób winnych zaniedbań. 10 zakładów, w których stan sanitarny zagrażał zdrowiu, zamknięto. Wydano 267 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie usterek technicznych.  - Do jakich nieprawidłowości dochodzi w takich lokalach najczęściej?

  - To m.in. brak czystości i porządku oraz zły stan techniczny w pomieszczeniach produkcyjnych, magazynowych i socjalnych, przechowywanie żywności w niewłaściwej temperaturze, brudne i oblodzone urządzenia chłodnicze. Zdarza się, że do obrotu wprowadza się żywność po upływie terminu przydatności do spożycia oraz niewiadomego pochodzenia.

  - Co powinniśmy zrobić, jeśli jesteśmy świadkami łamania przepisów?

  - Można zgłaszać interwencje do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Ich pracownicy są zobowiązani do natychmiastowej reakcji.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo