Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spróbuj otworzyć własny interes

RYSZARD WAŻNY
Zanim otworzy się własny interes najpierw trzeba mieć pomysł: co robić, żeby zarobić i trochę pieniędzy na początek. Potem trzeba zarejestrować firmę.

Oprócz konta firmy, warto mieć w banku osobiste, by na nie przelewać pozostałe po opłaceniu różnych należności pieniądze z firmowego. Odsetki od kapitału na tym koncie wliczane są w dochód firmy, co powiększa zobowiązanie podatkowe.

W tym celu idziemy do gminy w swoim miejscu zamieszkania, by tam uzyskać wpis do ewidencji, na podstawie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu (akt własności, decyzja o przydziale, umowa najmu, dzierżawy), w którym ma się mieścić siedziba firmy. Jeżeli lolal jest współwłasnością, trzeba mieć zgodę współwłaścicieli na prowadzenie działalności gospodarczej.
W gminie otrzymamy do wypełnienia druk o wpisanie firmy do rejestru. Podaje się w nim m.in.: dane osobowe, PESEL, adres przedsiębiorcy oraz siedziby firmy, przedmiot działalności i datę jej rozpoczęcia.
W ciągu 14 dni urząd powinien dostarczyć zaświadczenie o wpisie do ewidencji.

Dalsze kroki

Z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji, idziemy do urzędu statystycznego, by tam uzyskać nr identyfikacyjny - REGON. Wniosek składa się w urzędzie właściwym dla siedziby firmy. REGON powinniśmy otrzymać w ciągu 14 dni.
Z REGON-em i zaświadczeniem o wpisie udajemy się do urzędu skarbowego - właściwego dla miejsca zamieszkania - po NIP. Tu wybieramy też formę opodatkowania: ryczałtową (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) albo na zasadach ogólnych, wedlug skali podatkowej (trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów). Dokonujemy również zgłoszenia rejestracyjnego VAT lub uzyskujemy zwolnienie z niego.

Jeszcze chodzimy

Lepiej wpisać taką datę rozpoczęcia działalności, kiedy mogą wpłynąć pierwsze pieniądze, gdyż data rodzi powinności podatkowe i ubezpieczeniowe.

W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności musimy pójść do ZUS i tam zadeklarować kwotę, od której co miesiąc będziemy odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. Kwota nie może być niższa niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne są obowiązkowe. składki na chorobowe - dobrowolne.
Na koniec idziemy do banku, by otworzyć konto. Oprócz dowodu, trzeba mieć NIP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24