Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spróbujmy żyć dłużej

Rozmawiał Władysław Borowiec
Stefan Zgliczyński
Stefan Zgliczyński nowiny24.pl
Rozmowa z prof. dr hab. Stefanem Zgliczyńskim, założycielem Polskiego Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej.

- Ponoć nasz organizm zdolny jest funkcjonować 150 lat?

- Nie wiem, skąd te 150 lat. Przeciętna wieku w naszym kraju jest dużo mniejsza. W 1951 r. średnia wieku u mężczyzn niewiele przekraczała 47 lat. W 1997 r. wynosiła 74 lata, a w niedługim czasie osiągnie może 80. Kobiety żyją około 6 lat dłużej niż mężczyźni.

W krajach zza wschodniej granicy ta różnica wieku miedzy mężczyznami a kobietami sięga 9 lat. W społeczeństwach wysokocywilizowanych długość życia znacznie wzrasta, a tym samym liczba osób po 65 roku życia. Najstarsza kobieta na Ziemi zmarła kilka dni temu mając 114 lat.

Teoretycznie przyjmuje się, że długość życia wydłuża się i może dojść do 120 lat. Oblicza się, że wkrótce na Ziemi będzie około miliona ludzi, którzy ukończyli sto lat.

- To wcale nie jest optymistyczna prognoza z punktu widzenia ludzi starych, chyba że zmieni się poziom zaspokajania ich potrzeb zdrowotnych.

- Gdyby w naszym kraju udało się otoczyć specjalną troską ludzi w podeszłym wieku, to zaoszczędzilibyśmy ogromnie dużo pieniędzy niezbędnych na utrzymanie ludzi chorych, niepełnosprawnych i kalekich w podeszłym wieku.

Musimy sobie zdawać sprawę, że statystycznie rzecz biorąc, do 50 roku życia, może 60, ludzie są zdrowi, praktycznie nie chorują. Wszelkie choroby atakują w wieku późniejszym, po 65 roku. Amerykanie obliczyli, że utrzymanie człowieka w podeszłym wieku, który jest niepełnosprawny i wymaga opieki osób trzecich, kosztuje społeczeństwo 7 razy więcej niż utrzymanie człowieka starszego, ale pełnosprawnego.

Tylko te kraje będą mogły sprostać wyzwaniom stojącym przed ludzkością, które potrafią ograniczyć niepotrzebne wydatki na ogromną liczbę ludzi w podeszłym wieku.

- Panie profesorze, jak alkohol, tytoń i narkotyki wpływają na naszą "długowieczność"?

- Odpowiedzi na te pytania były zadawane w ubiegłym wieku i myślę, że teraz już wszyscy powinni wiedzieć jak szkodliwe są te używki i jak negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia.

W 21 wieku wręcz nie wypada mówić o szkodliwości alkoholu, tytoniu, niezdrowego odżywiania, nadmiaru tłuszczów, kalorii. Trudno mówić o zdrowiu człowieka, który pali papierosy, albo nadużywa alkoholu.

- Czy to prawda, że alkohol mniej szkodzi mężczyznom niż kobietom?

- Alkohol używany w niewielkich ilościach, u mężczyzn wydaje się niezbyt szkodliwy. Natomiast nadużywanie alkoholu jest wybitnie szkodliwe i wiąże się to z ogromną śmiertelnością u mężczyzn. Zwłaszcza na Wschodzie.

W Polsce na szczęście kalectw i chorób związanych z nadużywaniem alkoholu jest coraz mniej. Również liczba chorych na zawał serca, udar mózgu, a nawet na niektóre typy nowotworów znacznie maleje z uwagi na świadomość społeczeństwa. Im człowiek bardziej wykształcony, tym większą ma szansę na zachowanie zdrowia i długiego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24