Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” w Rzeszowie oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

apl
Krzysztof Kapica
Sale ze sprzętem rehabilitacyjnym, pomoc psychologa, muzykoterapia, biblioterapia, zajęcia kulinarne, to tylko część oferty ŚDS „Niezapominajka” w Rzeszowie. Pomoc adresowana jest do osób starszych, cierpiących na chorobę Alzheimera i inne przewlekłe choroby psychiczne.

Ośrodek działa od kilku tygodni, ale oficjalne otwarcie nastąpiło właśnie w Dzień Babci. Przy udziale m. in. wojewody Ewy Leniart, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, wiceprezydent Jolanty Kaźmierczak i biskupa Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, który wnętrze ośrodka pobłogosławił i poświęcił.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Otwarcie środowiskowego domu pomocy "Niezapominajka" w Rzeszowie.

Otwarcie środowiskowego domu pomocy "Niezapominajka" w Rzesz...

Z oferty „Niezapominajki” już korzysta 12 podopiecznych, docelowo ośrodek może przyjąć do 25 zainteresowanych zajęciami. Ci każdego dnia mogą tu korzystać z różnych form zajęć rehabilitacyjnych, treningów porządkowych i kulinarnych, treningów umiejętności społecznych, zajęciach w pracowni artystyczne, uczestniczyć w filmoterapii, muzykoterapii, biblioterapii. Celem opieki w takiej postaci jest podtrzymywanie i rozwijanie zachowań, niezbędnych do funkcjonowania podopiecznego w codziennym życiu.

- To były naprawdę dobrze wydane pieniądze – stwierdził Konrad Fijołek, podkreślając, że 3,8 mln zł, jakie kosztowało uruchomienie „Niezapominajki”, aż 2,65 mln pochodziło z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Za co zresztą publicznie podziękował Ewie Leniart.

Dyrektor ośrodka Przemysław Farbaniec, gorąco zachęcał uprawnionych do udziału w zajęciach.

- Procedura skierowania do nas jest bardzo prosta: wystarczą dwa zaświadczenia lekarskie: od lekarza rodzinnego i psychiatry oraz wywiad środowiskowy pracowników socjalnych, który kończy się decyzją kierująco do naszego domu. – A my postaramy się zapewnić podopiecznym pobyt w jak najbardziej domowych, ciepłych, przyjaznych i bezpiecznych warunkach.

Dodał, że pobyt w „Niezapominajce” jest bezpłatny. Biskup Jan Wątroba zwrócił uwagę na to, że uczestniczenie osób z deficytami poznawczymi to nie tylko błogosławieństwo dla nich samych, ale także dla ich najbliższych, którzy choć na kilka godzin dziennie mogą odpocząć od wymagającej opieki nad nimi.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24