Stacja dializ w Przemyślu będzie miała nowe sztuczne nerki

Dariusz Delmanowicz
Szpital Wojewódzki w Przemyślu jest w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego wydzierżawił stację dializ.
Szpital Wojewódzki w Przemyślu jest w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego wydzierżawił stację dializ. Fot. Tadeusz Poźniak
Firma Diaverum Polska, która wygrała przetarg na 15-letnią dzierżawę stacji dializ w Przemyślu zamierza wyposażyć ją w 17 nowych sztucznych nerek.

Dyrekcja będącej w trudnej sytuacji finansowej lecznicy zdecydowała się na wydzierżawienie stacji dializ i oddziału nefrologii w nadziei, że poprawi to jej kondycję. Przetarg wygrała firma Diaverum Polska, która - według kierownictwa szpitala - przedstawiła najkorzystniejsze warunki.

- Osoby dializowane pozostaną pod opieką swoich dotychczasowych lekarzy i pielęgniarek - mówi dyrektor Leszek Roszkowski, dyrektor Diaverum Polska w Warszawie. - W ciągu 2 miesięcy planujemy wymianę wyeksploatowanych już sztucznych nerek na nowe.
W stacji dializ w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu leczonych jest prawie 100 pacjentów.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pinio
W dniu 03.03.2009 o 18:10, bwm9 napisał:

Jeżeli jesteś takim tumanem, że nie rozumiesz, co piszę to nie czytaj tego i nie pisz głupich postów, w których tylko opluwasz mnie i to anonimowo. Nie martw się także o mnie i o to, co ja robię, bo ja ten szpital nie niszczę przez jego okradanie tak jak robisz to ty i tobie podobni. Ale mam nadzieję, że sprawiedliwość cię dosięgnie jak nie ludzka to Boska.Zaklinacz,wyklinacz jakiś,może prorok ....?!!!!!
P
Pinio
W dniu 03.03.2009 o 18:10, bwm9 napisał:

Jeżeli jesteś takim tumanem, że nie rozumiesz, co piszę to nie czytaj tego i nie pisz głupich postów, w których tylko opluwasz mnie i to anonimowo. Nie martw się także o mnie i o to, co ja robię, bo ja ten szpital nie niszczę przez jego okradanie tak jak robisz to ty i tobie podobni. Ale mam nadzieję, że sprawiedliwość cię dosięgnie jak nie ludzka to Boska.Zaklinacz,wyklinacz jakiś,może prorok ....?!!!!!
b
bwm9
W dniu 03.03.2009 o 00:36, Gość napisał:

Martwisz się że jak zlikwidują te jednostki to posadę stracisz bo ubędzie Ci frajerów co placą na twój związek składki a ty i tak masz ich gdzieś!Skończ już te wywody swoje,wymyśl coś nowego bo na wszystkich forach piszesz to samo,pralnie ,kuchnie w wielu dobrze prosperujących szpitalach w Polsce już dawno są poza szpitalem ale ty jesteś ograniczony tylko do ....!!!Szkoda słów!!!!


Jeżeli jesteś takim tumanem, że nie rozumiesz, co piszę to nie czytaj tego i nie pisz głupich postów, w których tylko opluwasz mnie i to anonimowo. Nie martw się także o mnie i o to, co ja robię, bo ja ten szpital nie niszczę przez jego okradanie tak jak robisz to ty i tobie podobni. Ale mam nadzieję, że sprawiedliwość cię dosięgnie jak nie ludzka to Boska.
m
mentor

Prezes Stowarzyszenia Osób Dializowanych „Solidarni w chorobie” z Przemyśla ma obawy co do jakości wykonywanych usług w zakresie leczenia nerkozastępczego - boimy się, że wkrótce w Przemyślu zaczną reutylizację (płukanie) dializatorów, czego u nas do tej pory nie stosowano – mówi Leokadia Kłapa, prezes stowarzyszenia.
Płukanie dializatorów jest procedurą powszechnie stosowaną w stacjach dializ i uznawaną przez płatnika, czyli NFZ – wyjaśnia Andrzej Kosicki, specjalista nefrolog, ordynator oddziału nefrologii i dializoterapii w Przemyślu. – Do tej pory tego nie robiliśmy, bo nie pozwalały na to warunki (brak wentylacji). Czy nowy właściciel stacji wprowadzi płukanie, na razie nie wiadomo, a żywym gwarantem bezpieczeństwa chorych jesteśmy my, czyli personel, który ich leczył i opiekował się nimi dotychczas dodaje Kosicki.
W prowadzeniu działalności dializacyjnej Panie ordynatorze, nie może być nawet mowy żeby materiały jednorazowe były wykorzystywane wielokrotnie. Chociaż Narodowy Fundusz Zdrowia dopuszcza taką możliwość, to przy działalności dializacyjnej powinno się przestrzegać standardów europejskich. Reutylizację dializatorów nie usprawiedliwiają jakiekolwiek oszczędności, bo szczególnie w tym wypadku są one pozorne. Bo jak Pan zapewne wie, u pacjentów hemodializowanych stwierdza się obecność, cytokin prozapalnych, które są prekursorami uszkodzenia śródbłonka naczyń prowadzącego do przedwczesnej miażdżycy a reutylizacja dializatorów nasila te procesy. Reakcje uboczne, towarzyszące dializom z użyciem dializatorów reutylizowanych takie jak: niedokrwistość hemolityczna spowodowana przez przeciwciała anty-N, obserwowane powikłania infekcyjne, dodatkowo przemawiają za zaprzestaniem reutylizacji z przyczyn medycznych. W analizie ekonomicznej kosztów reutylizacji należy uwzględnić przede wszystkim koszty zakupu dializatorów na rynku, a ostatnio obserwuje się coraz bardziej korzystne ceny na dobre, biozgodne błony. Do tego należy doliczyć koszty aparatury wraz ze środkami do dezynfekcji, zapewnienie właściwych warunków lokalowych (odpowiednie pomieszczenia z instalacją nawiewno- wywiewną) oraz zatrudnienie dodatkowego personelu. Biorąc pod uwagę zarówno aspekty medyczne jak i ekonomiczne wydaje się, że obecnie trudno jest znaleźć rzeczowe argumenty za wykonywaniem reutylizacji dializatorów, szczególnie w stacjach niepublicznych.

G
Gość
W dniu 02.03.2009 o 21:27, bwm9 napisał:

Fabryka, która produkuje sprzęt medyczny niech go dobrze dalej produkuje a nie zabiera się za leczenie. Szpitalom każe się pozbywać kuchni czy pralni, choć są one bardziej związane z leczeniem chorych niż leczenie przez fabrykę choćby nawet sprzętu medycznego.Martwisz się że jak zlikwidują te jednostki to posadę stracisz bo ubędzie Ci frajerów co placą na twój związek składki a ty i tak masz ich gdzieś!
Skończ już te wywody swoje,wymyśl coś nowego bo na wszystkich forach piszesz to samo,pralnie ,kuchnie w wielu dobrze prosperujących szpitalach w Polsce już dawno są poza szpitalem ale ty jesteś ograniczony tylko do ....!!!Szkoda słów!!!!
b
bwm9

Fabryka, która produkuje sprzęt medyczny niech go dobrze dalej produkuje a nie zabiera się za leczenie. Szpitalom każe się pozbywać kuchni czy pralni, choć są one bardziej związane z leczeniem chorych niż leczenie przez fabrykę choćby nawet sprzętu medycznego.

m
mentor

Diaverum jest liderem na rynku usług nefrologicznych od 1991 r. i działa w 14 krajach świata. Pierwsza część nazwy „dia” wiąże się z najważniejszą częścią jej działalności – dializami i informuje, że koncentruje się wyłącznie na usługach nefrologicznych. Druga część „verum” to po łacinie „prawda”. Zatem sama nazwa symbolizuje już uczciwość, przejrzystość i niezawodność.

f
fejo
W dniu 01.03.2009 o 20:14, bwm9 napisał:

Tu nie rozchodzi się o poziom usług, który będzie na pewno gorszy, bo na czymś trzeba zarobić tu chodzi o to, że to, co zarabiano na dializach w państwowym szpitalu szło na leczenie na oddziałach nierentownych na przykład na onkologii teraz pójdzie do prywatnej kieszeni a nierentowne oddziały się zamknie i trzeba to zrobić jak najszybciej, aby z wojewódzkiego pozostał przynajmniej powiatowy szpital.Gorszy niż w szpitalu to już być nie może!!!!
b
bwm9

Tu nie rozchodzi się o poziom usług, który będzie na pewno gorszy, bo na czymś trzeba zarobić tu chodzi o to, że to, co zarabiano na dializach w państwowym szpitalu szło na leczenie na oddziałach nierentownych na przykład na onkologii teraz pójdzie do prywatnej kieszeni a nierentowne oddziały się zamknie i trzeba to zrobić jak najszybciej, aby z wojewódzkiego pozostał przynajmniej powiatowy szpital.

z
zdecu

taa gdzie jest teraz ta pani, która tak bardzo obawiała się, że poziom usług będzie dużo niższy?

P
Przemyślak

Czemu nikt nie pisze czyżby temat spowszedniał? Do niedawna wielu miało wiele do powiedzdenia za i przeciw, a teraz nic.
Trochę śmieszne trochę straszne!!!!!!

Dodaj ogłoszenie