Stacja Rzeszów Główny z trzecim peronem i przejściem podziemnym [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Łokaj
Jeszcze w tym miesiącu na stacji kolejowej Rzeszów Główny podróżni skorzystają z trzeciego, nowego peronu. Z kolei już w poniedziałek otwarte zostanie nowe przejście pod torami, łączące perony i dwie części miasta. Inwestycje prowadzone w Rzeszowie to koszt 205 mln zł.

Prace związane z przebudową Stacji Rzeszów Główny są już na finiszu. W tym miesiącu już trzy nowe perony zapewnią pasażerom wygodny, bardziej komfortowy dostęp do pociągów.

- Wykonawca prowadzi właśnie roboty wykończeniowe na ostatnim peronie - nr 3, a także w przejściu podziemnym stacji Rzeszów Główny. Rozpoczynają się odbiory urządzeń - mówi Kamil Mergel, kierownik kontraktu ds. przebudowy stacji.

Po niezbędnych testach uruchomione zostaną także 4 windy i 4 pary ruchomych schodów.

Stacja Rzeszów Główny z trzecim peronem i przejściem podziemnym

Remont dworca PKP w Rzeszowie. Przejście podziemne gotowe [ZDJĘCIA]

Nowe perony na stacji są znacznie wyższe, co ułatwia pasażerom wsiadanie do pociągów. By zapewnić komfort w podróżach zamontowane zostały 100 - i 200-metrowe wiaty. W sumie powierzchnia peronowych zadaszeń to ponad 5,4 tys. m kw. Są ławki, poczekalnie. Dla dobrej orientacji na stacji umieszczono ponad 100 tablic informacyjnych.

Dla osób niewidomych i słabowidzących ułatwieniem będzie system ścieżek naprowadzających, a także opisy alfabetem Braille'a.

Już w poniedziałek udostępnione mieszkańcom - już na całej długości - będzie nowe 140-metrowe przejście pod torami. Połączy dwie części miasta: od strony Kochanowskiego i dworca.

Efektem prac PLK w Rzeszowie jest także nowy wiadukt przy ul. Batorego.

- Prowadzimy też równolegle remont zabytkowej wieży ciśnień z przełomu XIX i XX wieku - dodaje. - Wszelkie te roboty prowadzone są w uzgodnieniu i pod nadzorem konserwatora zabytków. Liczymy na to, że po remoncie ta wieża również stanie się wizytówką terenu otaczającego stację. Prace potrwają około 3 miesiące.

Co jeszcze pozostało do wykonania?

- Oczekujemy na decyzje administracyjne w zakresie montażu zadaszenia harmonijkowego, które będzie przykrywało wejście od placu dworcowego. Odzwierciedlającego zabytkowe - mówi kierownik Mergel.

Trwa remont dworca PKP w Rzeszowie. Przy modernizacji kolej współpracuje z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Efektem tej współpracy jest m.in. wiata nad peronem nr 1 tuż przy budynku głównym stacji, która nabrała historycznego wyglądu. To przeszklone zadaszenie (zniszczone podczas wojny i odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć) podtrzymują odrestaurowane słupy, pochodzące z przełomu XIX/XX wieku. Właśnie ukazały one swój oryginalny kolor: odcień niebiesko - zielony. To pierwsza warstwa farby, jaką historycznie były pokryte. Na słupach można dostrzec zachowane oryginalne emblematy, wytłoczenia krakowskiej odlewni.

Zabytkowe kolumny rzeszowskiego dworca PKP zostały odrestaur...

Inwestycja prowadzona jest z Krajowego Programu Kolejowego. Wartość umowy z wykonawcą współfinansowanej ze pieniędzy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie