Stacja z gwarancją

  Stacja z gwarancją

  ANTONI ADAMSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Stacja z gwarancją

  ©JANUSZ PAWLAK

  Pięć pytań do JANA LAMPARTA, dyrektora technicznego PKS SA w Rzeszowie: - Wasza stacja paliw mieści się przy al. Wyzwolenia 6, kilka kroków od innej stacji, którą Inspekcja Handlowa postawiła "na cenzurowanym".
  Stacja z gwarancją

  ©JANUSZ PAWLAK

  - Jest to jedyna stacja rzeszowskiego PKS. Działa 8 lat i daje klientom wszelkie gwarancje, że kupione u nas paliwo odpowiada normom.

  - Jak to wygląda w praktyce?

  - Stacja PKS posiada wieloletnią umowę na dostawy paliw z Rafinerii Jasło SA. Do każdej dostawy producent dostarcza świadectwo jakości. Jest ono do wglądu na stacji, a każdy klient może dostać jego kserokopię. Oprócz tego z każdej dostawy (wyłącznie własną cysterną) pobieramy próbki, które przechowujemy na wypadek ewentualnych skarg.

  - Ile było tych skarg?

  Sankcje wobec nieuczciwych stacji


  Jak poinformował Zdzisław Sznajder, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej, wobec nieuczciwych stacji benzynowych można zastosować następujące sankcje:
  * Gdy sprawa trafi do sądu (z powodu naruszenia ustawy o ochronie środowiska), właścicielowi stacji grozi grzywna za wykroczenie w wysokości do 5 tys. zł.
  * Gdy sprawa skierowana zostanie do prokuratury (o oszustwo - art. 286 Kodeksu Karnego), właścicielowi nieuczciwej stacji grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
  * Po ustaleniu wielkości nieuczciwej sprzedaży Urząd Skarbowy ściąga należność w wysokości 200 procent wartości fałszowanych paliw.
  * Właścicielowi stacji grozi odebranie koncesji.  - Ani jednej od 8 lat. Były liczne kontrole, które nie wykazały nieprawidłowości. Zbiorniki są monitorowane przez komputer, który sprawdza poziom paliwa, jego temperaturę i przejrzystość.

  - Czy komputer sprawdza też skład?

  - To niemożliwe. Może za to stwierdzić, czy w zbiorniku nie rozdzieliły się frakcje np. dolana do benzyny woda opada na dno.

  - Nie prościej wykonać badania laboratoryjne paliw?

  - Każde badanie kosztuje 2 tys. zł. To duży wydatek. Dlatego stosujemy wszystkie możliwe zabezpieczenia: zbiorniki są zamknięte i niedostępne dla pracowników. Klucze do nich ma tylko kierownik stacji. Na dystrybutorach każdy klient może odczytać, do kiedy ważna jest ich legalizacja.

  * * * * *

  Rzeszowskie stacje paliw, które budzą zastrzeżenia Ispekcji Handlowej:


  Przy ul. Podkarpackiej
  Przy al. Armii Krajowej 4
  Przy ul. Boya Żeleńskiego 18
  Przy al. Rejtana 69
  Przy al. Wyzwolenia 4  Stacje paliw - wyjaśnienia
  Wczorajsza informacja o wynikach kontroli stacji paliw wywołała w redakcji burzę telefonów. Część z nich nie była pozbawiona racji.


  Przede wszystkim w województwie podkarpackim skontrolowano 9 stacji, a nie 10, jak podaliśmy. Tą błędnie uznaną przez nas za dziesiątą był Punkt sprzedaży produktów naftowych w Besku przy ul. Bieszczadzkiej 15. Od jego właścicieli otrzymaliśmy informację, że punkt nie prowadzi sprzedaży paliw silnikowych, w rozumieniu obowiązujących przepisów. Placówka oferuje olej opałowy i rozcieńczalnik odmierzany przy pomocy dystrybutorów.
  W wykazie skontrolowanych stacji placówka przy ul. Podkarpackiej należy do firmy Watkem.
  Właścicel stacji z Kolbuszowej, gdzie olej napędowy był jakościowo dobry, a benzyna odbiegała od normy tylko jednym parametrem, stwierdził, że nie zgodził się z wynikami kontroli. Na jego życzenie kontrpróbka, pobierana zawsze przy próbce podstawowej, została oddana do zbadania w innym laboratorium. Dotychczas jednak nie ma wyników. - Dziwię się, że Inspekcja Handlowa podła do publicznej wiadomości jeszcze nieostateczne wyniki badań - stwierdził zbulwersowany kolbuszowianin. Inspektorzy IH nie mają prawa zamknięcia stacji. Mogą jedynie zażądać czasowego wyłączenia dystrybutorów. Najwyższy mandat, jaki mogą nałożyć, wynosi 500 zł. Mandat tysiączłotowy dotyczy jedynie przypadku tzw. zbieżności przepisów. MJ

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo