Stada dzików niszczą uprawy, myśliwi płacą odszkodowania

Karolina JamrógZaktualizowano 
Często szkody w uprawach wyrządzają lochy z małymi warchlakami.
Często szkody w uprawach wyrządzają lochy z małymi warchlakami. Dariusz Danek
Rolnicy z powiatu łańcuckiego są wściekli. Dziki coraz częściej plądrują im pola z ziemniakami i kukurydzą.

- Jest ich coraz więcej - mówi pan Mirosław, mieszkaniec wsi Zalesie, któremu dziki zniszczyły uprawę ziemniaków.

Problem dotyczy całej gminy. Z niechcianymi gośćmi walczą m.in. rolnicy z Rakszawy, Węglisk i Medyni.

- Szkód jest dużo. Dziki niszczą nie tylko uprawy ziemniaków, ale też kukurydzy. Wchodzą w szkodę na łąkach, bo szukają na nich owadów i pędraków - twierdzi Stanisław Mach, inspektor ds. leśnictwa w Urzędzie Gminy Rakszawa.

Zdaniem Lecha Steligi, myśliwego z Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie nie należy winić dzika za to, że opuścił swoje naturalne środowisko.

- W lesie roi się od ludzi. Dzik nie ma tu spokoju. Znajduje go na nieskoszonych łąkach i nieużytkach rolnych. Stamtąd ma już blisko do pól uprawnych - wyjaśnia.

Rolnicy dostają odszkodowania

Mieszkańcy, którym dziki zniszczyły plony mogą starać się o odszkodowanie. Pieniądze wypłacają koła łowieckie. Terenem gminy Rakszawa dzielą się trzy koła: "Ryś", "Diana" i "Kuropatwa".

- Od maja wypłaciliśmy prawie 10 tys. zł odszkodowań. Kwoty są różne, od 100 do 2 tys. zł. W zależności od rozmiaru szkód. Na pieniądze czeka się średnio 15 dni - twierdzi Zbigniew Woś, łowczy z koła łowieckiego Ryś Łańcut.

Tyle samo musieli wypłacili rolnikom myśliwi z koła "Diana".

- W tym roku wyjeżdżaliśmy wiele razy do szkód wyrządzonych przez te zwierzęta - przyznaje łowczy Jan Skoczyłas.

Przeganiają i strzelają

Myśliwi przekonują, że starają się powstrzymać dziki przed niszczeniem upraw.

- Kupiliśmy specjalny odstraszasz, który śmierdzi ludzkim potem. Rozdajemy go rolnikom - mówi Zbigniew Woś.

Odstraszacze stosują też myśliwi z "Diany".

- Poza tym myśliwi pełnią dyżury w tych miejscach, gdzie dziki wyrządzały najwięcej szkód. Walczymy z nimi też w inny sposób. Odstrzeliliśmy już 20 sztuk. Problem w tym, że trwa okres ochronny dla loch. A to często matki wyprowadzające swoje młode wchodzą w szkodę - dodaje łowczy Skoczyłas.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
W dniu 25.08.2017 o 10:19, Władek napisał:

Szkoda gadać o tych odszkodowaniach, kwoty jakie płacą są śmieszne i nie rekompensują nawet połowy szkód. Już bardziej opłaca się na własną rękę kupić jakieś odstraszacze. Choćby nawet coś z tańszych tak jak animal stoper.

Następny półgłówek , który reklamuje towar , bo mu ze sklepu nie schodzi. Ja zgłosiłem szkodę o koła łowieckiego, byli nawet szybko, oszacowali  i jestem zadowolony.

W
Władek

Szkoda gadać o tych odszkodowaniach, kwoty jakie płacą są śmieszne i nie rekompensują nawet połowy szkód. Już bardziej opłaca się na własną rękę kupić jakieś odstraszacze. Choćby nawet coś z tańszych tak jak animal stoper.

t
tomek
W dniu 19.07.2016 o 23:02, Piotr napisał:

Moi Drodzy,Jest skuteczny system efektywnego ograniczenia szkód w płodach rolnych przez dziki, oraz zatrzymania i zwalczania ASF.System został zaprezentowany w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa.Pozytywnie zaopiniowany przez PIWET.Gotowy do wdrożenia w ramach programu pilotażowego.Jednak został negatywnie oceniony w trakcie spotkania grupy ekspertów w MRR, głownie przez Leśników bo to w ich kasę najbardziej by uderzył.Rozwiązanie zostało zamiecione pod dywan.Jeżeli nie wierzycie zapytajcie Pana Profesora Pejsaka z PIWET, to poczciwy człowiek.Temat jest do ruszenia, tylko potrzeba wsparcia medialnego z waszej strony.

 


Ale co to za rewolucyjny sposob ?

P
Piotr

Moi Drodzy,

Jest skuteczny system efektywnego ograniczenia szkód w płodach rolnych przez dziki, oraz zatrzymania i zwalczania ASF.
System został zaprezentowany w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa.

Pozytywnie zaopiniowany przez PIWET.
Gotowy do wdrożenia w ramach programu pilotażowego.

Jednak został negatywnie oceniony w trakcie spotkania grupy ekspertów w MRR, głownie przez Leśników bo to w ich kasę najbardziej by uderzył.

Rozwiązanie zostało zamiecione pod dywan.

Jeżeli nie wierzycie zapytajcie Pana Profesora Pejsaka z PIWET, to poczciwy człowiek.
Temat jest do ruszenia, tylko potrzeba wsparcia medialnego z waszej strony.

d
dziki
W dniu 03.08.2011 o 16:33, bulek napisał:

quiz dla dzika; Co wybierasz? a) pole kukurydzy, b)kartoflisko c) zaorane pole pełne chwastów, proszę dziki o odpowiedź

córke rolnika jak idzie z festynu do domu.

d
dzik
quiz dla dzika; Co wybierasz? a) pole kukurydzy, b)kartoflisko c) zaorane pole pełne chwastów, proszę dziki o odpowiedź

KUKURYDZĘ !!!

Rolniki są dziko głupie, bo nie myślą aby wysiać kukurydzę pod lasem w 1/3 ilości jaką stosuje się na ha. Dalej posadzić ziemniaczki (mniam - mniam) za tą kukurydzą, też w zredukowanej ilości. Dalej łączka (raz w roku koszona). Jeżeli by tak wszyscy zrobili to koła łowieckie bankrutują. Jeżeli nie, to tacy, którzy są na zwierzątka płowe wkurzone, osłabiają "ambonki" lub "wysiadki" albo robią przy "nęciskach" swoje kupki ( a fee!).
Prawo łowieckie jednoznacznie (prawie) mówi o odszkodowaniach. Prawo cywilne mówi również "jednoznacznie' o zadośćuczynieniu szkodzie i jej naprawieniu. Dlatego dziki nie wiedzą o co w tej dyskusji chodzi.
Zwierzyna jest własnością państwa (?!?!?). Odszkodowania płacą koła łowieckie. Bo ONI dzierżawią obwody łowieckie !!! Jeżeli nie chcą płacić odszkodowań, to niech nie dzierżawią (a tu ich boli)
Czy "chłop" posadzi sobie przy samym lesie, czy obok domu to jego prywatna sprawa. ON sadzi na swoim gruncie, do którego ma święte prawo. ROLNICY - przy szacowaniu szkód od razu każcie wpisać - jest to szkoda ostateczna. Inaczej to was zrobią na " durnego dzika".
b
bulek

quiz dla dzika; Co wybierasz? a) pole kukurydzy, b)kartoflisko c) zaorane pole pełne chwastów, proszę dziki o odpowiedź

b
bulek

...szukają owadów i pędraków. hehehe

r
rolnik praktyk
Dziki też chcą żyć

Ludzie tez chcą żyć.
d
dzik
Prawda jest też taka, że koła łowieckie to często zgraja kłusowników i nikt nie myśli o ziemniakach rolników, tylko o tym, żeby coś ubić. Rozumiem, że czasem ktoś przesadza i chce wyłudzić kasę, ale często jest tak, że dziki potrafią zaorać całą uprawę, a samorząd koła nawet nie tyka tej roboty, bo po co.... Pozdrawiam

Dziki też chcą żyć
ż
żołyniak

Prawda jest też taka, że koła łowieckie to często zgraja kłusowników i nikt nie myśli o ziemniakach rolników, tylko o tym, żeby coś ubić. Rozumiem, że czasem ktoś przesadza i chce wyłudzić kasę, ale często jest tak, że dziki potrafią zaorać całą uprawę, a samorząd koła nawet nie tyka tej roboty, bo po co.... Pozdrawiam

b
braun

Rakszawiaku, nikt tu nikogo nie obraża - za wyjątkiem Ciebie. Prawda jest taka, że ów rolnik dostał za 30 arów zniszczonych ziemniaków dokładnie tyle ile było to warte, a że dla niego otrzymana kwota nie rekompensuje w pełni powstałej straty to nie wina dzików ani kół łowieckich.
Ponadto, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy to w wielu przypadkach koła łowieckie wypłacają odszkodowania mimo tego, iż nie powini tego robić - bo parę zdziczałych rowków pod lasem dosyć często na cudzym gruncie (brak aktu własności lub umowy dzierżawy) nie stanowi podstawy do ich wypłaty.

Pozdrawiam

ż
żołyniak
No ile zbierze z 1 ara ziemniakow ? No niech zbierze 80dkg, no caly kilogram , niech strace.A arow bylo 30 trzydziesci. Ile wiec bedzie ziemniakow ? 30 kilogramow. Ile kosztuje kilo ziemniakow ? 50 groszy a wiec powinien dostac 15 zlotych minus koszty zbioru a wiec okolo 10 zlotych za utracony zbior ziemniakow. Powinien wiec doplacic zwiazkowi Lowieckiemu jeszcze 90 zlotych. Poniewaz dziki zryly ziemie , zwiazek powinien dodatkowo obciazyc go kosztami rycia w glebie. Mysle ze taki koszt jest niemaly i ryczaltem powinien zaplacic za zaoranie (zrycie)30 arow co najmniej 100 do 120 zlotych. Oprocz tego koszty oszacowania robot ktore dodatkowo ponioslo Kolo Lowieckie sa tez niemale i wyniosa co najmniej 80 do 100 zlotych. Jak z tego wynika to rolnik z doplat jakie dostaje do rolnictwa od Uni Europejskiej powinien zaplacic Kolu Lowieckiemu a nie jak to rolnik sugeruje ze to Kolo Lowieckie ma jemu zaplacic. Rolnik powinien zaplacic dla Kola Lowieckiego okolo 200 zlotych odszkodowania. Malo z tego. Rolnik powinien miec ubezpieczenie od nastepstw nieszczesliwych wypadkow bo gdyby ktorys z dzikow zlamal sobie szable lub zeba na jego ziemi to trzeba by bylo leczyc zwierze na jego koszt !!Na przyszlosc zanim sie cos palnie to powinien rolnik sie zastanowic co mowi !!

Przepraszam, ta odpowiedź była skierowana była do użytkownika (bamber), który napisał ;

No ile zbierze z 1 ara ziemniakow ? No niech zbierze 80dkg, no caly kilogram , niech strace.
A arow bylo 30 trzydziesci. Ile wiec bedzie ziemniakow ? 30 kilogramow. Ile kosztuje kilo ziemniakow ? 50 groszy a wiec powinien dostac 15 zlotych minus koszty zbioru a wiec okolo 10 zlotych za utracony zbior ziemniakow. Powinien wiec doplacic zwiazkowi Lowieckiemu jeszcze 90 zlotych. Poniewaz dziki zryly ziemie , zwiazek powinien dodatkowo obciazyc go kosztami rycia w glebie. Mysle ze taki koszt jest niemaly i ryczaltem powinien zaplacic za zaoranie (zrycie)30 arow co najmniej 100 do 120 zlotych. Oprocz tego koszty oszacowania robot ktore dodatkowo ponioslo Kolo Lowieckie sa tez niemale i wyniosa co najmniej 80 do 100 zlotych.
Jak z tego wynika to rolnik z doplat jakie dostaje do rolnictwa od Uni Europejskiej powinien zaplacic Kolu Lowieckiemu a nie jak to rolnik sugeruje ze to Kolo Lowieckie ma jemu zaplacic. Rolnik powinien zaplacic dla Kola Lowieckiego okolo 200 zlotych odszkodowania. Malo z tego. Rolnik powinien miec ubezpieczenie od nastepstw nieszczesliwych wypadkow bo gdyby ktorys z dzikow zlamal sobie szable lub zeba na jego ziemi to trzeba by bylo leczyc zwierze na jego koszt !!
Na przyszlosc zanim sie cos palnie to powinien rolnik sie zastanowic co mowi !!
0
r
rakszawiak
Z roku na rok dzików jest coraz więcej, ale nikt nie powie wprost gdzie jest tego przyczyna. Niestety, ale wina leży wyłącznie po stronie ludzi. Ograniczamy naturalne siedliska zwierząt, masowo eksploatujemy lasy, zakładamy uprawy gatunków "przywabiających" zwierzynę i lokalizujemy je w pobliżu ich siedlisk.
Nie wiem czy ktoś wie ale powszechnie uprawiana - kukurydza jest modyfikowana genetycznie, co jak udowodniono powoduje wcześniejszą dojrzałość płciową u dzików i ich większy rozród. Myśliwi problemu nie rozwiążą, bo choćby dostawali kilkakrotnie więcej odstrzałów, nie będą w stanie zredukować populacji. Las czy pole to nie chlewnia, dziki nie stoją w rzędzie i nie czekają na palnięcie w łeb.
Należy również podkreślić swoiste kuriozum - zwierzyna łowna stanowi własność państwa -nie myśliwych, oni też muszą płacić państwu za każdą strzeloną sztukę, a koła łowieckie nie są dochodowe, odszkodowania pokrywane są ze składek myśliwych, są to bardzo ograniczone środki.
Poza tym, na co liczy rolnik sadząc ziemniaki lub kukurydzę pod ścianą lasu, ostrzegany przez mysliwych aby odsunął się z uprawami, bo zwierzyna je zniszczy?
Dzik jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, szybko przyzwyczaja się do wszelkich odstraszaczy

Buehehehe magister od rolnictwa, wydział ds ziemniaków ;D . Człowieku nieoświecony, jeszcze dzisiaj są ludzie którzy żyją z tych ziemniaków i nie koniecznie muszą zbierać 100 ton! Są tacy , którzy pół tony cenią sobie jak złoto, bo to ich jedzenie. Nie obrażaj tych ludzi, bo w naszym biednym kraju (drugiej Irlandii) często tak się żyje,upraw jest teraz mniej , to i dziki prędzej trafią na rolnika , który ma ziemniaki, skoro pozostali odpuścili. Co do tych odszkodowań, to piszesz bzdety,proponuję poczytać nawet brukowca jakiegoś i o niebo inteligentniejszym będziesz.....
r
rakszawiak

Sory patryk, to było do przedmówcy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3