Stal Rzeszów, Resovia i "Stalówka": trzy kluby, trzy różne...

  Stal Rzeszów, Resovia i "Stalówka": trzy kluby, trzy różne sposoby na transfery

  Tomasz Szeliga

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ormianin Artur Minasjan (z lewej) miał dodać szarej lidze kolorytu, ale skończyło się wielkim rozczarowaniem. Były piłkarz Ararata Erewań szybko doznał

  Ormianin Artur Minasjan (z lewej) miał dodać szarej lidze kolorytu, ale skończyło się wielkim rozczarowaniem. Były piłkarz Ararata Erewań szybko doznał kontuzji, a potem grał od wielkiego święta. ©Fot. Paweł Bialic

  Każdy z naszych drugoligowców ma inny pomysł na transfery. Zobacz jak o nowych graczy walczą w Stali Rzeszów, Resovii i Stali Stalowa Wola.
  Ormianin Artur Minasjan (z lewej) miał dodać szarej lidze kolorytu, ale skończyło się wielkim rozczarowaniem. Były piłkarz Ararata Erewań szybko doznał

  Ormianin Artur Minasjan (z lewej) miał dodać szarej lidze kolorytu, ale skończyło się wielkim rozczarowaniem. Były piłkarz Ararata Erewań szybko doznał kontuzji, a potem grał od wielkiego święta. ©Fot. Paweł Bialic

  W Resovii o zakupie piłkarzy decydować będzie kilkuosobowy specjalny zespół, w Stali Rzeszów działacze też patrzą trenerowi na ręce. W najuboższej Stalowej Woli Sławomir Adamus dzierży władzę w stylu angielskim, gdzie o transferach od początku do końca decyduje szkoleniowiec.

  - Przynajmniej wiadomo, kogo potem zjechać - śmieje się opiekun "Stalówki", jesienią najlepszej drużyny Podkarpacia. - To jednak rozwiązanie komfortowe dla trenera. Choć oczywiście znam budżet i wiem, że nie mogę pozwolić sobie na szaleństwa - dodaje.

  Charakter ważniejszy od umiejętności

  - Pozyskiwanie zawodników w warunkach stalowowolskich to jak stąpanie po cienkim lodzie. Każdą złotówkę oglądam dwa razy - przyznaje Adamus, który budując zespół kieruje się bardziej charakterem, niż umiejętnościami piłkarzy. - Dzięki temu udało się stworzyć drużynę z jajami - zaznacza w swoim stylu.

  Adamus zgadza się, że trener musi posiadać intuicję, osławionego "nosa" pozwalającego mu oddzielić ziarna od plew. Pierwszą część egzaminu szkoleniowiec Stali zdał. - Mam nadzieję, że zimą znów błysnę i runda rewanżowa należeć będzie do "Stalówki" - uśmiecha się szelmowsko.
  Zespół wysłucha, czasem doradzi

  Krystian Prymula, Adrian Bergier, Piotr Chlipała, Artur Minasjan, Ilja Zitka, Jan Krupa, Pavol Hustava - to tylko pierwsze z brzegu przykłady wielu chybionych transferów Resovii z lat 2008-2010.

  Tej zimy zakupy będą omawiane w 5-osobowym gremium w skład, którego wejdą prezesi Aleksander Bentkowski i Adam Sadecki, szef sekcji młodzieżowych Maciej Bajorek, kierownik sekcji Adrian Rudawski oraz trener Wojciech Borecki.

  - I to do niego należeć będzie ostateczne zdanie - podkreśla Adam Sadecki. Zespół ds. transferów po raz pierwszy zaistniał latem, oczywiście w innym składzie. Obok sterników klubu znajdowali się w nim Ferdynand Kanas, menedżer Jan Mucha i trener Miroslav Copjak. Eksperyment skończył się fiaskiem, Resovia nie pozyskała choćby jednego wyróżniającego się w lidze zawodnika.

  - Istnienie grupy nie oznacza, iż nie ufamy trenerowi Boreckiemu. Wprost przeciwnie. Będziemy tam po to, by wysłuchać jego racji i pomóc, jeśli nas o to poprosi - przekonuje Sadecki.

  - W połowie grudnia, po powrocie szkoleniowca z USA, dojdzie do premierowego spotkania zespołu. Wtedy opracujemy coś w rodzaju regulaminu - zapowiada.
  Kota w worku nie kupią

  Jeszcze inny model działania przyjęto w Stali Rzeszów. - To ja wybieram piłkarzy, ale zarząd musi wyrazić zgodę na transfer - tłumaczy trener Andrzej Szymański - W ciemno nie biorę nikogo. Kandydata oglądam w sparingach, podczas zajęć. To pozwala ograniczyć ryzyko.

  Szkoleniowiec biało-niebieskich przyznaje, iż model idealny nie jest, ale sprawdza się.

  - W ostatnim czasie nie zanotowaliśmy transferowego niewypału - zaznacza. Trener Stali kontaktuje się z kilkoma skautami, także z zagranicy. - Przypadek Andrei Prokica sprawił, że zainteresowaliśmy się kierunkiem bałkańskim - przypomina Szymański.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo